Դեկտեմբերի 12-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնությունը(ArmRobotics), որի կազմակերպիչն էր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (UITE), գլխավոր հովանավորն էր «Hoornet» ընկերությունը:
Մրցույթի ժամանակ անցկացվում էր «Իրերի ճանաչումն ու որակավորումը» մրցանակաբաշխությունը, որին մասնակցում էր երեք թիմ` RobotX, CyberRAU եւ Team X:
Նրանք մշակել եւ հորինել էին ռոբոտներ, որոնք պետք է ճանաչեին առարկաները` ըստ դրանց երկրաչափական ձեւի: Սակայն, քանի որ ներկայացված ռոբոտներից ոչ մեկը առաջադրված խնդիրը ամբողջությամբ չկարողացավ կատարել, մրցութային հանձնաժողովը, որի կազմում էին հայ առաջավոր ընկերությունների եւ համալսարանի ներկայացուցիչներ, չանվանեց հաղթողի, սակայն դրա փոխարեն երեք թիմերին որպես խրախուսանք տրվեց 30 հազարական դրամ, հաղորդում է UITE -ի մամլո ծառայությունը:

14 Декабрь 2009 - 15:59 AMT
12 декабря состоялось Открытое первенство роботов Армении (ArmRobotics), организатором которого является Союз предприятий информационных технологий (UITE), генеральный спонсор – компания «Hoornet».
Во время соревнования был проведен конкурс «Распознавание и классификация предметов», в котором участвовали три команды – RobotX, CyberRAU и Team X. Они разработали и сконструировали роботов, которые должны были распознавать предметы в зависимости от их геометрической формы. Но так как ни один из представленных роботов не справился с поставленной задачей полностью, жюри, в состав которого вошли представители ведущих армянских компаний и университетов, не назвало победителя, вместо этого всем трем командам в качестве поощрительного приза было вручено по 30 тысяч драмов, сообщает пресс-служба UITE.