ADC ընկերությունը 2010թ հունվարի 19-ից պաշտոնապես համագործակցում է հանրահայտ Spamhaus կազմակերպության հետ՝ նպատակ ունենալով ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Վրաստանում – մեր տարածաշրջանի մի շարք երկրներում պաշտպանել բազմաթիվ էլեկտրոնային փոստերը spam-ից, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Ինչպես հավաստեց ADC ընկերության գլխավոր տեխնիկական տնօրեն Վահե Խաչիկյանը, ADC-ն առաջին – միակ ընկերությունն է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանում, որի ենթակառուցվածքում տեղադրված է Spamhaus-ի հայելային սերվերը, եւ որի օգնությամբ ընկերության մեծաքանակ կորպորատիվ բաժանորդների էլեկտրոնային սերվերները կարող են պաշտպանվել spam-ից։
Spamhaus-ի կողմից տրամադրված տեխնոլոգիայի – իրական ժամանակում թարմացվող տվյալների բազայի շնորհիվ էլ. փոստի սերվերները հնարավորություն են ստանում հավաստի եւ օպերատիվ կերպով զտել տվյալ էլեկտրոնային փոստի սերվերին ուղարկված հաղորդագրությունները։
Նշենք, որ այս նախաձեռնությունը տրամաբանական շարունակություն է կազմում արդեն իսկ իրականացված AS112 նախագծի, համաձայն որի՝ ADC ընկերությունը ստանձնել է նաեւ տարածաշրջանում DNS հարցումները ֆիլտրելու դերը։
Ընկերությունը մեծապես կար-որում է նմանատիպ նախաձեռնությունները, քանի որ դրանք զգալի նշանակություն ունեն գլոբալ ցանցի` ինտերնետի աշխատանքի բարելավման համար։
Ծառայությանը կարող են միանալ ինտերնետ-պրովայդերները եւ ADC-ի այն կորպորատիվ բաժանորդները, որոնք ունեն առանձին էլեկտրոնային փոստի սերվերներ։
ADC հայ-նորվեգական համատեղ ձեռնարկությունը հիմնադրվել է 2006թ.։ Ընկերությունն առաջինն է, որ Հայաստանում ստեղծել է անկախ – պահուստային հզորություններով օժտված, IP/MPLS տեխնոլոգիայի վրա հիմնված, օղակաձ- մայրուղիների փոխմիացված տոպոլոգիայով օպտիկամանրաթելային ցանց, որտեղից էլ վերջին մղոնի օպտիկամանրաթելային լարանցումներ են կատարվում դեպի բաժանորդների գրասենյակներ: 2009թ. սկզբից ընկերությանը միացել է Դուբայի Delta Partners հեռահաղորդակցության հայտնի հիմնադրամը եւ ներդրել ոչ միայն նոր կապիտալ, այլ- բիզնես հմտություններ ու գիտելիքներ, որոնք մեծապես նպաստում են ADC-ի կողմից մատուցվող ծառայությունների ընդլայնմանը։
Spamhaus-ը հայտնի միջազգային ոչ-առ-տրային կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է 1998թ.: Ընկերությունը ներկայացված է աշխարհի 18 երկրներում եւ լայնամասշտապ գործունեություն է ծավալում` շնորհիվ բազմաթիվ հովանավորների, որոնց թվում են փոստային ընկերություններ, ինտերնետ-պրովայդերներ, համալսարաններ եւ ՏՏ կազմակերպություններ։

22 Январь 2010 - 12:44 AMT
Телекоммуникационная компания ADC с 19 января 2010 года приступила к официальному сотрудничеству с известной компанией Spamhaus с целью защиты электронной почты в Армении, Грузии и странах региона от spam-а, сообщает пресс-служба компании.
По словам главного технического директор компании ADC Ваге Хачикян, компания является первой и единственной как в Армении, так и во всем регионе, в инфраструктуре которой установлен зеркальный сервер Spamhaus, с помощью которого электронные сервера многочисленных корпоративных абонентов компании будут защищены от spam-а.
К данной услуге могут подключиться также интернет-провайдеры Армении и те корпоративные абоненты ADC, которые имеют отдельный сервер электронной почты.
«Компания придает особую важность подобным инициативам, поскольку они имеют существенное значение для глобальной сети, в частности, по улучшению работы интернета», – говорится в сообщении.
ЗАО «Армениан Дейтаком Компани» (ADC) является армяно-норвежской совместной компанией, основанной в 2006 году. Компания является одним из лидеров на рынке телекоммуникационных услуг Еревана и близлежащих районов. ADC предоставляет услуги подключения к широкополосной высокоскоростной оптико-волоконной интернет-связи, а также услуги передачи данных. В начале 2009 года к компании присоединился известный Дубайский телекоммуникационный фонд Delta Partners, который вложил не только новый капитал, но и бизнес навыки и знания, которые способствуют расширению предоставляемых со стороны ADC услуг.
Spamhaus – известная международная некоммерческая организация, была основана в 1998 году. Компания представлена в 18 странах мира и специализируется на фильтрации электронной корреспонденции, занимается составлением списков компаний, нарушающих принятую в Сети этику переписки. Другими словами, компания заносит спамеров в списки, которые затем бесплатно предоставляет ИТ-отделам различных компаний для упрощения выявления нежелательных писем.