ՏՏ ոլորտի մասնագետներն արդեն սկսում են խոսել համակարգչային բնագավառում այդ երկու հսկաների միջեւ հնարավոր խոշորամասշտաբ պատերազմի մասին: Ընդ որում, ինչպես դա ընդունված է անել պատերազմի ժամանակ, հակամարտող կողմերը փորձում են միմյանց հարվածներ հասցնել ամենացավոտ կետերին: Google-ը պատրաստվում է բոլորի համար սովորական եւ ընդունված Windows օպերացիոն համակարգերի (ՕՀ)փոխարինող ստեղծել, իսկ Microsoft-ը, իր հերթին, սկսել է զբաղվել որոնման շուկայով` ներկայացնելով իր Bing որոնման համակարգը եւ գործընկերային համաձայնագիր կնքելով այդ շուկայում ոչ փոքր մասնաբաժին ունեցող Yahoo ընկերության հետ:
Google-ի առաջարկած բոլոր ծառայությունները` Gmail փոստը, Chrom զննարկիչը եւ ուրիշներ, ընկերության կողմից բնութագրվում են որպես անվճար, արագ եւ հարմարավետ: Օգտագործողների մոտ եւս այնպիսի կարծիք է ստեղծվում, որ նոր օպերացիոն համակարգը նույնպես այդպիսին կլինի:
Microsoft-ի ներկայացուցիչները, իրենց հերթին, նոր օպերացիոն համակարգի մասին խոսում են որպես ընկերության կողմից առաջարկված լավագույն արտադրանքի եւ վստահեցնում են, որ բոլոր նորամուծություններն ու լրացումները կատարվել են օգտվողների գնահատականների հիման վրա: Ընկերությունում նույնիսկ չեն թաքցնում, որ «սովորել» են մրցակիցներից, օրինակ` ծրագրերի խոշոր նշանների օգտագործումը էկրանի ներքեւում, ինչպես դա Apple մոտ է:
Ինչպես եւ նախկինում, Windows-ի բոլոր նախորդ վարկածներում, օպերացիոն համակարգի նոր վարկածն իր նախորդից տարբերվում է գեղեցկությամբ, որպես նորություն առաջարկվում է էջերի եռաչափ թերթումը, ցանկացած օտարերկրյա կայքի ակնթարթային թարգմանությունը, ավելորդ պատուհանների փակումը, երբ մկնիկով մատնացույց ես անում հարկավորը, քարտեզների արագ բացումը եւ այլն: Սակայն գլխավորն այն է, ինչպես ասում են մասնագետները, որ այդ համակարգով արագ աշխատում են նույնիսկ հին համակարգիչները: Առաջին անգամ Windows-ի ներկայացրած ՕՀ-ն ավելի քիչ ռեսուրս է խլում, քան նախորդը:
Նոր Windows-ի լույս տեսնելուն զուգընթաց, Microsoft-ը ներկայացնում է Office-2010 օֆիսային ծրագրերի նոր փաթեթը: Եվ որքան էլ որ տարօրինակ թվա տվյալ ընկերության արտադրանքի համար, առաջին անգամ այդ փաթեթի օգտագործումն անվճար է, եթե չտեղադրվի համակարգչի վրա, այլ օգտագործվի ինտերնետի միջոցով: Ի հաստատումն այդ նախաձեռնության, ինչպես հայտնի է դարձել վերջերս, Microsoft կորպորացիան գնել է office. com դոմենը, որը նախկինում պատկանում էր ContactOffice բելգիական ընկերությանը եւ օգտագործվում էր փաստաթղթերի հետ աշխատանքի ժամանակ հավելումների on-line տեղակայման համար: Ենթադրվում է, որ Microsoft-ը office. com դոմենը կօգտագործի օֆիսային ծրագրերի on-line վարկածների տեղակայման համար, ինչպիսիք են Word-ը, Excel-ը, PowerPoint-ը եւ OneNote-ը:
Ուրեմն, ինչո՞վ են ուշագրավ երկու տեղեկատվական հսկաների միջեւ այս մրցակցության պտուղները: Արտադրանքն էժանանում է, առավել մատչելի, երբեմն նաեւ բոլորովին անվճար է դառնում:
Համաշխարհային ՏՏ արդյունաբերության այս վառ իրադարձությունների պատասխանը դարձավ այն, որ Հայաստանը շարունակում է «Էլեկտրոնային կառավարություն» նախագծի ներմուծման թեմայի քննարկումը: Սակայն, առայժմ հայտնի չէ, թե Հայաստանում երբ տեսանելի կլինեն «Էլեկտրոնային կառավարություն» նախագծի իրական արդյունքները:
Արդեն մի քանի տարի է, Հայաստանի կառավարությունը, ժամանակ առ ժամանակ, հայ հասարակայնությանը տեղեկացնում է, որ աշխատանքներ է տանում էլեկտրոնային կառավարություն եւ էլեկտրոնային կառավարում նախագծերի ուղղությամբ: Հայաստանի ԶԼՄ-ները նույնպես ակտիվորեն լուսաբանում են այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, սակայն այս նախագծերի իրականացման համար կառավարության ձեռնարկած բոլոր քայլերը, ինչպես նաեւ նախագծերն իրենք պարուրված են խորհրդավորության լուսապսակով: Նախագծերի որոշակի ասպեկտներ, իհարկե, արդեն հայտնի են, պարզապես կառավարությունում չեն սիրում պատասխանել իրականացման ժամկետների մասին հարցերին եւ նախընտրում են խույս տալ այնպիսի հարմար արտահայտություններով, ինչպիսիք են «մոտ ապագայում», «առաջիկայում» եւ այլն:
Վերջին ժամանակներս գաղտնիության քողը փոքր-ինչ բացվել է, եւ հայ հասարակությանը ներկայացվել են տվյալ նախագծի բաղկացուցիչ մասերը, այն, որ կառավարությունը ծրագրում է Հայաստանի ողջ տարածքն ապահովել լայնագիծ ինտերնետով, մասնավորապես, օպտիկական ցանցի միջոցով կապ կազմակերպել բոլոր խոշոր բնակավայրերի միջեւ: Ինչպես նաեւ իրականացնել էլեկտրոնային հարկերի, էլեկտրոնային կրթության, առողջապահության նախագծերը, ապա նաեւ կսկսվի էլեկտրոնային անձ հաստատող քարտերի համակարգի կիրառումը, որոնք այնուհետեւ երկրի ներսում կփոխարինեն անձնագրերը: Բոլոր այս նախագծերը, ներառյալ նաեւ «Էլեկտրոնային կառավարություն» նախագիծն էլ հենց կդառնան մեկ գլոբալ նախագծի` «Էլեկտրոնային կառավարման», բաղկացուցիչ մասերը:
Սակայն ամեն ինչի մասին հերթով: 2009 թվականի հուլիսի 29-ին Հայաստանի կառավարությունում հերթական նիստ է տեղի ունեցել` նվիրված Հայաստանի ՏՏ ոլորտի զարգացման հարցերին, եւ կառավարական կայքում պաշտոնական հաղորդագրության մեջ արդեն որ երրորդ անգամ հետեւյալ տեղեկությունն է հայտնվել. «Քննարկվել է Հայաստանում «էլեկտրոնային կառավարման» համակարգի կիրառմանն ուղղորդված աշխատանքների հարցը: Մասնավորապես, նշվել է, որ տվյալ նախագծի շրջանակներում աշխատանքները շարունակվում են, ինչպես նաեւ ճշգրտվում են տվյալ ուղղությամբ առաջնային միջոցառումների ծրագրերը: Քննարկման արդյունքում նշվել է, որ նախորդ նիստի մի շարք հանձնարարությունների վերաբերյալ որոշակի առաջընթաց է արձանագրվել, իսկ ոմանք էլ դեռ գտնվում են քննարկման փուլում: Վարչապետը հանձնարարել է շարունակել բարձրացված հարցերի լուծումների որոնումը»:
Առաջին քայլը, որը թույլ կտա իրականացնել բոլոր վերը նշված նախագծերը, պետք է լինի հանրապետության ողջ տարածքն արագ ինտերնետով ապահովելը, ինչի համար անհրաժեշտ է բազմապատիկ չափով մեծացնել հանրապետությանը մատակարարվող ինտերնետի գծերի թողունակությունը եւ հուսալի օպտիկամանրաթելային ենթակառույցի ստեղծումն է, որն իրար կկապի երկրի բոլոր խոշոր բնակավայրերը: Այնուհետեւ կառավարությունը մյուս նախագծերի իրականացման իրական հնարավորություն կունենա, իսկ Հայաստանի բնակչությանը մատչելի կլինեն ՏՏ ընկերությունների համաշխարհային մրցակցության բոլոր բարիքները:

IT experts are already talking of a possible large-scale war between these two giants of the computer sphere. Moreover, as it usually happens in war-time the confronting parties are trying to attack each other on the Achilles' heel. Namely, Google is going to substitute the already usual and popular operating systems of Windows, while Microsoft, in its turn, took up the search market, introducing its new search engine Bing and entering into a partnership agreement with the owner of a large share of this market – Yahoo!.
All the services offered by Google, such as G-mail, browser Chrome and others are presented by the company as fast, free and easy to use. Users believe that the new operating system will be analogous.
In their turn, representatives of Microsoft are talking of the new operating system as the best product ever offered by the Company and assure that all the innovations and refinements were made based on user feedback. The Company does not even conceal that they "learned" certain things from their competitors, such as the use of large program icons at the bottom of the screen, like Apple.
Like all the previous versions of Windows, the new version of the operating system differs from its predecessor by its beauty. In addition, the new one offers three-dimensional scrolling of pages, instant translation of any foreign-language site, minimization of unnecessary windows when the mouse touches the necessary one, quick access to maps, and much more. But most importantly, experts say, even old computers work fast with this system. For the first time the follow-up operating system of Windows uses fewer resources than the previous one!
Along with the release of the new Windows, Microsoft presents a new set of office applications, Office 2010. And, strange as it may seem for the products of this company, its use is free once you don't install it on your computer but use the Web-accessible versions of Office applications that Microsoft plans to make available to registered Office 2010 users next year. In confirmation of this initiative, as it became known recently, Microsoft has bought the domain office.com, which previously belonged to the Belgian company ContactOffice and was used to establish a virtual e-mail client accessible through desktop and mobile Web browsers. It is expected that Microsoft will use the domain office.com for posting online versions of office programs such as Word, Excel, PowerPoint and OneNote.
So what makes the fruits of this competition between the two information giants so remarkable? Products fall in price, they become more accessible and sometimes even totally free. An original answer to these striking events of the global IT industry is that Armenia continues discussions on the implementation of the project "Electronic Government". However, when Armenia will be able to see the real fruits of this project is still unknown.
For several years the Armenian Government has been notifying Armenian public of the work being carried out on the projects of e-government and e-control. Armenian mass media has been elucidating the work done in this field, but what the Government does for the implementation of these projects and the projects themselves are wrapped up in halo of mystery. Certain aspects of the projects, of course, are already known, but the government avoids answering certain questions, such as those on the specific date the projects will be implemented, and they simply use such phrases as "soon", "in the near future", etc.
Recently, however, the veil of mystery has begun to fall, and the constituent parts of the project were introduced to the Armenian community, namely the plans of the Government to provide the entire territory of Armenia with broadband internet, and the procedure to maintain the communication through an optical network connecting all major cities and towns. The Government also plans to realize the projects of e-taxes, e-education, e-health and, what is even better, to start the development and introduction of electronic identity cards, which afterward will replace passports inside the country. These projects, including the project "Electronic Government", will form part of the global project "Electronic Governance".
But let us look at everything in line. On July 29, 2009 the Armenian Government held a regular meeting on the issues of developing Information Technology in Armenia, and the following message in the official report once again appeared on the government website: "Introduction of electronic governance in Armenia was discussed among other issues at today's sitting of the Information Technology Support Council of the RA Government. It was noted in particular that works on e-government are continuing, priority actions in this direction become certain. In line with the instructions given at the last meeting some progress has been registered but certain issues are still under discussion. The Prime Minister instructed to continue the search for solutions to the issues raised".
The first step that will allow implementation of all the above-mentioned projects is to provide the entire territory of the country with fast Internet connection, for which it is necessary to increase the carrying capacity of the aforesaid throughout the republic and to construct reliable fiber-optic infrastructure, connecting at least all the major built-up areas of the country. From then on the Government will have a real opportunity to implement the remaining projects, and Armenians will gain access to all the benefits of global competition between IT companies.