Ամեն տարի Microsoft ընկերությունը 8- 50 մլն դոլար է կորցնում հայկական շուկայում ծրագրային ոչ լիցենզավորված արտադրանքի պատճառով: Հայաստանում Microsoft ընկերության ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանի խոսքերով, այդ գումարի շուրջ 30% կազմում են պետության եւ հեղինակային իրավունք ունեցող կազմակերպությունների կորուստները: Նախորդ տարվա վերջում, Microsoft ընկերությունը ներկայացրել է ոչ լիցենզավորված ծրագրերի պատճենների դեմ պայքարի ծրագիրը: «Այդ ծրագիրը լուրջ քննարկումների թեմա դարձավ էկոնոմիկայի նախարարությունում, որոնց արդյունքում ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծվեց միջգերատեսչական հանձնաժողովը», – հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Գրիգոր Բարսեղյանը:
Նրա խոսքերով, հանձնաժողովը քննարկում է օրենսդրության մեջ գոյություն ունեցող խնդիրները, միջազգային համագործակցության եւ հեղինակային իրավունքի պաշտպանությանը վերաբերվող հարցերը: Ընկերության տվյալներով ՀՀ պետկառույցներօ համակարգիչների միայն 30%-ն ունի լիցենզավորված ծրագրային ապահովում:
Մինչդեռ, համաձայն Business Software Alliance եւ IDC Global Software ամերիկյան ծրագրային ապահովությամբ զբաղվող ընկերությունների ուսումնասիրությունների, 2009 թ-ին Հայաստանը ճանաչվել է ոչ լիցենզավորված արտադրանքի խոշորագույն սպառողներից մեկը` Վրաստանի, Բանգլադեշի եւ Զիմբաբվեի հետ մեկտեղ: Ոչ լիցենզավորված պատճեններն այդ երկրներում գերազանցում են 90%-ը:

Every year, Microsoft’s losses vary from USD 8 to USD 50 million due to pirated software in the Armenian market. According to the director of Microsoft office in Armenia, Grigor Barseghyan, about 30 per cent of this amount are the losses of the state and copyright owners. Last year Microsoft submitted a program to combat illegal computer programs. "The program arose a serious discussion in the Ministry of Economy, which entailed establishing of the inter-ministerial commission by the decision of the RA Prime Minister," Grigor Barseghyan told PanARMENIAN.Net.
According to him, the commission will examine the problems in legislation, issues of international cooperation and protection of the rights of Armenian developers. "Hackers' attacks are often possible because of usage of unlicensed software. That is why the government should become an example of the use of licensed programs, " director of Microsoft in Armenia said. According to the data of the company, licensed software is installed on only 30 per cent of computers used in state bodies of the country.
Meanwhile, according to research by Business Software Alliance and IDC Global Software in 2009, Armenia has been named among major consumers of pirated products, along with Georgia, Bangladesh and Zimbabwe.