Ամեն տարի Microsoft ընկերությունը 8- 50 մլն դոլար է կորցնում հայկական շուկայում ծրագրային ոչ լիցենզավորված արտադրանքի պատճառով: Հայաստանում Microsoft ընկերության ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանի խոսքերով, այդ գումարի շուրջ 30% կազմում են պետության եւ հեղինակային իրավունք ունեցող կազմակերպությունների կորուստները: Նախորդ տարվա վերջում, Microsoft ընկերությունը ներկայացրել է ոչ լիցենզավորված ծրագրերի պատճենների դեմ պայքարի ծրագիրը: «Այդ ծրագիրը լուրջ քննարկումների թեմա դարձավ էկոնոմիկայի նախարարությունում, որոնց արդյունքում ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծվեց միջգերատեսչական հանձնաժողովը», – հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Գրիգոր Բարսեղյանը:
Նրա խոսքերով, հանձնաժողովը քննարկում է օրենսդրության մեջ գոյություն ունեցող խնդիրները, միջազգային համագործակցության եւ հեղինակային իրավունքի պաշտպանությանը վերաբերվող հարցերը: Ընկերության տվյալներով ՀՀ պետկառույցներօ համակարգիչների միայն 30%-ն ունի լիցենզավորված ծրագրային ապահովում:
Մինչդեռ, համաձայն Business Software Alliance եւ IDC Global Software ամերիկյան ծրագրային ապահովությամբ զբաղվող ընկերությունների ուսումնասիրությունների, 2009 թ-ին Հայաստանը ճանաչվել է ոչ լիցենզավորված արտադրանքի խոշորագույն սպառողներից մեկը` Վրաստանի, Բանգլադեշի եւ Զիմբաբվեի հետ մեկտեղ: Ոչ լիցենզավորված պատճեններն այդ երկրներում գերազանցում են 90%-ը:

Ежегодно компания Microsoft теряет от $8 до $50 млн. из-за пиратских копий программного обеспечения на армянском рынке. По словам директора представительства Microsoft в Армении Григора Барсегяна, порядка 30% от этой суммы составляют потери государства и владельцев авторских прав. В конце прошлого года компания Microsoft представила программу по борьбе с нелегальными копиями компьютерных программ. «Программа стала темой серьезных обсуждений в министерстве экономике, в результате которых решением премьер-министра Армении была создана межведомственная комиссия», – сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net Григор Барсегян.
По его словам, комиссия рассмотрит проблемы в законодательстве, вопросы международного сотрудничества и защите прав армянских авторов, а также возможности повышения информированности общества. «Хакерские взломы нередко становятся возможными по вине нелицензионного программного обеспечения. Именно поэтому правительство должно само служить примером использования лицензионных программ», – отметил директор представительства Microsoft. По данным компании, лицензионное программное обеспечение установлено лишь на 30% компьютеров в госструктурах РА.
Тем временем, согласно исследованию американских производителей программного обеспечения Business Software Alliance и IDC Global Software за 2009 год, Армения была названа одним из крупнейших потребителей пиратской продукции наряду с Грузией, Бангладеш и Зимбабве. Пиратские копии в этих странах превышают 90%.