Երկու ամսում ճանապարհային ոստիկանության սահմանած տուգանքներն ինքնասպասարկման տերմինալների միջոցով վճարելու Telcell ծառայությունից Հայաստամում օգտվել է 1800 հոգի: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Telcell ընկերության մարքեթինգի գծով տնօրեն Սերգեյ Հյուսնունցը, տուգանքի վճարման գործընթացը տեւում է 2 րոպեից ոչ ավելի: Հետաքրքրվել են եւս 200-ը, որոնք գրանցվել են համակարգում, սակայն վճարումներ չեն կատարել:
Ինչպես հաստատել են ընկերության մամլո ծառայությունում, տերմինալի միջոցով տուգանքի վճարման համար վճարման լրացուցիչ հաստատում հարկավոր չէ (այսինքն, հարկավոր չէ անդորրագիրը ներկայացնել ոստիկանություն): Վճարումը կատարելուց հետո վճարողը բջջային հեռախոսով այդ փաստը հավաստող SMS-հաղորդագրություն է ստանում:
Նոր ծառայությունը թույլ կտա որոշ չափով նվազեցնել կոռուպցիան ճանապարհային ոստիկանությունում, գտնում է վարորդների իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի նախագահ Էդուարդ Հովհաննիսյանը: «Մեր պրակտիկայում դեպքեր են եղել, երբ վարորդին կեղծ անդորրագիր է հանձնվել: Ուստի մենք կոչ ենք անում վարորդներին օգտվել տերմինալներից»,-Էդուարդ Հովհաննիսյանը:
Նոր ծառայությունը գործարկվել է անցայլ տարվա նոյեմբերին` ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության աջակցությամբ: Ծառայությունը հնարավորություն է տալիս վճարել տուգանքը ցանկացած ժամի Telcell վճարային համակարգի շուրջ 300 կետերից յուրաքանչյուրում:

За два месяца услугой оплаты штрафов за дорожные нарушения через терминалы самообслуживания платежной системы Telcell в Армении воспользовалось 1 800 человек. Как сказал в интервью корреспонденту PanARMENIAN.Net директор по маркетингу компании Telcell Сергей Уснунц, система оплаты занимает всего пару минут. Интерес к услуге проявили еще 200 человек, которые зарегистрировались в системе, однако не произвели оплаты.
Как подтвердили в пресс-службе компании, для выплаты штрафа посредством терминала не требуется дополнительного подтверждения факта оплаты (представления квитанции в Дорожную полицию). После совершения оплаты штрафа на мобильный телефон плательщика приходит SMS-подтверждение.
Новая услуга позволит в некоторой степени сократить коррупцию в Дорожной полиции, считает председатель центра защиты прав водителей «Ахилл» Эдуард Оганесян. «В нашей практике были случаи, когда водителю выдавалась поддельная квитанция. Поэтому мы призываем водителей пользоваться услугой оплаты штрафов посредством терминалов», – отметил в интервью с корреспондентом PanARMENIAN.Net Эдуард Оганесян.
Услуга оплаты штрафов Дорожной Полиции через терминалы самообслуживания была запущена в конце ноября прошлого года при содействии Дорожной Полиции РА. Услуга предоставляет возможность оплатить штраф в любое время суток в более 300 точек приема платежей системы Telcell.