Փետրվարի 9-ին Երեւանի Չեխովի անվան դպրոցում մեկնարկեց «Ապահով Ինտերնետ» միամսյա ծրագիրը: Ներկայումս մշակվում է «Ապահով Ինտերնետ – Հայաստան» ծրագիրը, որն ուղղված է համացանցից ապահով օգտվելու հանրային իրազեկմանը, ինչպես նաեւ կրթական բովանդակության գործիքավորմանը: Ըստ «Ապահով Ինտերնետ» ցանցի հայաստանյան համակարգող Նարինե Խաչատրյանի, տրամադրելով անսահման եւ աննախադեպ հնարավորություններ, ինտերնետը պարունակում է նաեւ բազմաթիվ վտանգներ` հատկապես երեխաների համար: Ավելին, երեխաներն ու պատանիները իրենց ժամանակի մի զգալի մասը անցկացնում են այն համացանցում, որտեղ ՄԱԿ-ի տվյալներով 750 հազար մանկապիղծ է վխտում:
Վիրտուալ ցանցի կանոնները նման են առօրյա կյանքի կանոններին եւ դրանց պահպանելը միայն կօգնի ավելի արդյունավետ օգտվել համացանցից, ասաց «Մայքրոսոֆտ Հայաստան» ընկերության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը: Ըստ նրա, ընկերությունը ստեղծել է ,Համակարգչային անվտանգություն — անհատական տվյալների պաշտպանությունե ձեռնարկը, որի հայերեն տարբերակը կարելի ներքաշել www.mlg.am կայքից:
Ըստ Մեդիակրթության կենտրոնի տնօրեն Հայկազ Բաղյանի, արդեն մշակվել է ապահով ինտերնետ-Հայաստան կայքը www.saferinternet.nt.am , որտեղ կարող եք գտնել անհրաժեշտ տեղեկություններ եւ խորհուրդներ ցանցից ապահով օգտվելու համար: Մշակվել է ավելի քան 10 000 ուսումնական կայք եւ ստեղծվել 3000 ապահով ուսումնական կայքերի հղում պարունակող շտեմարան:
«Ապահով Ինտերնետ» ծրագիրը նվիրված է Ապահով Ինտերնետի միջազգային օրվան, որը նշվում է փետրվարի առաջին երեքշաբթի օրը` սկսած 2004-ից: Համաեվրպական INSAFE նախաձեռնությունը տարեց տարի ընդլայնվելով, մարդկանց համախբում է պայքարելու ապօրինի, վնասակար եւ ոչ պատշաճ բովանդակության դեմ: Մեդիակրթության կենտրոնը իր գործընկերներ «Մայքրոսոֆտ Հայաստան» ընկերության եւ World Vision կազմակերպության հետ Ապահով Ինտերնետի միամսյակի շրջանակներում կազմակերպում են մի շարք սեմինարներ եւ հանրային քննարկումներ: Այս տարի ավելի քան 50 երկրներ իրենց ջանքերն ու կարողություններն են միավորել հանուն համացանցի ապահով օգտագործման:

9 Февраль 2010 - 17:04 AMT
Месячная программа “Безопасный Интернет” стартовала сегодня в ереванской школе имени Чехова. В рамках месячника Центр медиаобразования вместе с партнерами, компанией Microsoft Armenia и международной организацией World Vision, запланировали проведение ряда семинаров и общественных обсуждений.
Программа “Безопасный Интернет-Армения” направлена на информирование общественности о способах безопасного использования Интернета. По словам координатора сети “Безопасный Интернет” в Армении Нарине Хачатрян, предоставляя беспрецедентные и безграничные возможности, Интернет содержит также и разнообразные виды угроз, особенно для детей. Так, за последние годы интернет трафик социальных сетей резко вырос за счет сайтов непристойного содержания.
Законы виртуальной сети схожи с нормами поведения в реальной жизни, считает директор компании Microsoft Armenia Григор Барсегян. А поэтому следование этим нормам только поможет эффективно использовать ресурсы Интернет. Он также сообщил, что в компании создано пособие “Компьютерная безопасность и защита личных данных”, армянский перевод которого можно скачать на сайте www.mlg.am.
По словам директора Центра медиаобразования Айказа Багияна, уже разработан сайт программы, который доступен по адресу www.saferinternet.nt.am. Здесь размещена необходимая информация и советы по безопасному использованию Всемирной паутины. Были разработаны более 10 000 учебных сайтов, была создана учебная база, содержащая 3 000 ссылок на образовательные сайты.
Программа “Безопасный Интернет” приурочена ко Всемирному дню Безопасного Интернета, который отмечается в первый вторник февраля с 2004 года по инициативе Еврокомиссии и была поддержана европейскими некоммерческими организациями European SchoolNet и Insafe. Расширяясь из года в год, эта инициатива объединяет людей в борьбе с противозаконным, вредным и неприличным содержанием в Интернете. В этом году более 50 стран мира объединили усилия во имя безопасного использования Интернета.