EdgeArt Entertainment, Inc ամերիկյան ընկերությունը iPhone-ի համար մշակել է երաժշտական հավելվածների շարք, որոնք նմանակում են հայկական ժողովրդական երաժշտական գործիքների հնչյունները: Ինչպես ասել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ծրագրերի մշակող <b>Արտաշես Սեւադան</b>, ողջ աշխարհի օգտվողների համար արդեն հասանելի են iDuduk-ը, iShvee-ն հավելվածները, իսկ iZurna, iBlul, iDhol-ը Apple Store Ինտերնետ խանութում կհայտնվեն առաջիկայում: Հավելվածները իրենց մեջ պարունակում են նաեւ ականավոր հայ երաժիշտների ձայնագրությունների հատվածներ (Ջիվան Գասպարյան, Արարատ Պետրոսյան, Նորիկ Մանուկյան): «Սրանով մենք կավարտենք հայկական երաժշտական գործիքներին նմանակող մեր առաջարկությունները: Բացի այդ կթողարկվի iShaku-ն, որը նմանակում է ճապոնական ժողովրդական երաժշտական գործիքի հնչյունները», – ասել է Արտաշես Սեւադան:
Քանի որ iPhone-ը մշտական միացած է Ինտերնետին, ծրագիրը Ինտերնետից անընդհատ ներբեռնում է փոփոխվող սլայդեր, որոնք պատմում են հայ նկարիչների քանդակագործների, կրոնի, այբուբենի եւ Հայաստանի տեսարժան վայրերի մասին:
«Այսպիսով քարոզվում է հայկական մշակույթը, սկսած միջնադարից մինչեւ մեր օրերը», – ասել է նա:
iPhone-ի միջոցով երաժշտական ստեղծագործությունների կատարումը, iBand, Wivi Band, Guitar, iAno եւ Pocket Guitar հավելվածների օգնությամբ ճանաչում է ձեռք բերվում ամբողջ աշխարհում: Հաճախ կազմակերպվում են նվագախմբերի ելույթներ, որտեղ իսկական երաժշտական գործիքների հետ մեկտեղ պարտիաների մի մասը կատարվում է iPhone-ով:

Американская компания EdgeArt Entertainment, Inc. разработала серию музыкальных приложений для iPhone, имитирующих звучание армянских народных инструментов. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net разработчик программ <b>Арташес Севада</b>, для пользователей во всем мире уже доступны приложения iDuduk, iShvee, в то время как iZurna, iBlul, iDhol поступят в Интернет-магазин Apple Store в самое ближайшее время. Приложения также содержат и отрывки записей таких выдающихся армянских музыкантов как Дживан Гаспарян (iDuduk), Арарат Петросян и Норик Манукян (iShvee). “На этом мы завершим серию приложений, воспроизводящих звуки народных армянских инструментов. Кроме этого, к выпуску готовится iShaku, имитирующий звуки японского народного инструмента”, – сказал Арташес Севада.
Так как iPhone постоянно подключен к Интернету, программа загружает сменяющиеся слайды, посредством которых рассказывается об армянских художниках, скульпторах, о религии и армянском алфавите, о достопримечательностях Армении.
“Таким образом, пропагандируется армянская культура, начиная со средневековья до наших дней: приобретая продукт, пользующийся массовой популярностью, пользователи получат возможность ознакомиться с историей и культурой Армении», – сказал Арташес Севада.
Исполнение музыкальных произведений на iPhone с помощью таких приложений, как iBand, Wivi Band, Guitar, iAno и Pocket Guitar и других завоевывает популярность во всем мире. Нередко организовываются выступления оркестров, где наряду с настоящими музыкальными инструментами, часть партий исполняется на iPhone.