EdgeArt Entertainment, Inc ամերիկյան ընկերությունը iPhone-ի համար մշակել է երաժշտական հավելվածների շարք, որոնք նմանակում են հայկական ժողովրդական երաժշտական գործիքների հնչյունները: Ինչպես ասել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ծրագրերի մշակող <b>Արտաշես Սեւադան</b>, ողջ աշխարհի օգտվողների համար արդեն հասանելի են iDuduk-ը, iShvee-ն հավելվածները, իսկ iZurna, iBlul, iDhol-ը Apple Store Ինտերնետ խանութում կհայտնվեն առաջիկայում: Հավելվածները իրենց մեջ պարունակում են նաեւ ականավոր հայ երաժիշտների ձայնագրությունների հատվածներ (Ջիվան Գասպարյան, Արարատ Պետրոսյան, Նորիկ Մանուկյան): «Սրանով մենք կավարտենք հայկական երաժշտական գործիքներին նմանակող մեր առաջարկությունները: Բացի այդ կթողարկվի iShaku-ն, որը նմանակում է ճապոնական ժողովրդական երաժշտական գործիքի հնչյունները», – ասել է Արտաշես Սեւադան:
Քանի որ iPhone-ը մշտական միացած է Ինտերնետին, ծրագիրը Ինտերնետից անընդհատ ներբեռնում է փոփոխվող սլայդեր, որոնք պատմում են հայ նկարիչների քանդակագործների, կրոնի, այբուբենի եւ Հայաստանի տեսարժան վայրերի մասին:
«Այսպիսով քարոզվում է հայկական մշակույթը, սկսած միջնադարից մինչեւ մեր օրերը», – ասել է նա:
iPhone-ի միջոցով երաժշտական ստեղծագործությունների կատարումը, iBand, Wivi Band, Guitar, iAno եւ Pocket Guitar հավելվածների օգնությամբ ճանաչում է ձեռք բերվում ամբողջ աշխարհում: Հաճախ կազմակերպվում են նվագախմբերի ելույթներ, որտեղ իսկական երաժշտական գործիքների հետ մեկտեղ պարտիաների մի մասը կատարվում է iPhone-ով:

<b>Artashes Sevada</b>, program developer, told a PanARMENIAN.Net reporter that iDuduk, iShvee applications are already available for users all over the world, while iZurna, iBlulj and iDhol will be in Apple Internet-store in the nearest future. “Music by eminent Armenian musicians such as Djivan Gasparyan (iDuduk), Ararat Petrosyan and Norik Manukyan (iShvee) is also included in the applications. That’ll be our last series of applications with Armenian folk instruments. But very soon we are producing iShaku, imitating Japanese folk instrument,” he added.
As iPhone is constantly connected to Internet, the program provides downloads of continually changing slides about Armenian artists, sculptors, religion and Armenian alphabet as well as Armenia's attractions.
“That's a way to popularize Armenian culture, starting from the Middle age up to now. Purchasing a popular product, users will also have a chance to discover Armenian history and culture,” Sevada said.
Music performance on iPhone through applications such as iBand, Wivi Band, Guitar, iAno, Pocket Guitar, etc. is getting popular across the globe. Orchestra concerts, where music is performed on iPhone along with real musical instruments, are not a seldom event.