«Եվրացանց» ընկերության նախագահ Ալեքսանդր Մալիսը չի բացառել ռուսական բջջային խոշորագույն ռիտեյլերի վերադարձի հնարավորությունը Հայաստան եւ ԱՊՀ այլ երկրներ (Ուզբեկստան, Էստոնիա, Լիտվա, Լատվիա, Մոլդովա): ՊՐԱՅՄ-ՏԱՍՍ տեղեկատվական գործակալությանը տված հարցազրույցի ընթացքում <b>Ալեքսանդր Մալիսն</b> ասել է, սակայն, որ դա ընթացիկ տարում իրականություն չի դառնա, հավանաբար ոչ էլ մոտակա տարիներին:
«Մենք չենք աշխատում այն երկրներում, որտեղ սեփական երկրների օրենսդրությանը հետեւելը գործարարների համար պարտադիր չէ: Մենք հեռացել ենք այն երկրներից, որտեղ գործարարների համար օրենսդրության խախտումը կարգ էր դարձել: Եթե, օրինակ` Հայաստանում կարելի է հարկերը չվճարել, բայց կաշառք տալ, ապա այդպիսի երկրում մենք չենք աշխատի», – հայտարարել է «Եվրացանց» ընկերության նախագահը:
Հայկական շուկայից հեռանալու պատճառն այն էր, որ Հայաստանում «Եվրացանց» կապի սրահների հասույթի ծավալը բավարար չէր, դրանք ընկերության ամբողջ հասույթի 1 տոկոսից չէին անցնում, ասել են ընկերության ներկայացուցիչները:
«Եվրացանցը» Կիրգիզիայում, Ուզբեկստանում, Մոլդովայում, Լիտվայում, Էստոնիայում, Լատվիայոմ, Հայաստանում, Վրաստանում եւ Ադրբեջանում աշխատանքներն սկսել էր 2006 թ.: Ցանցի խանութները փակվել են անցյալ տարի:

Президент компании «Евросеть» Александр Малис не исключил возможности возвращения сети крупнейшего российского сотового ритейлера в Армению и другие страны СНГ (Узбекистан, Эстония, Литва, Латвия, Молдавия). Как сказал в интервью информационному агентству ПРАЙМ-ТАСС <b>Александр Малис</b>, это вряд ли произойдет в текущем году или в ближайшие годы.
“Мы не работаем в странах, где для бизнесменов соблюдение местного законодательства не является обязательным. Мы ушли из всех стран, где деловой нормой является несоблюдение законодательства. Если, например, в Армении, можно не платить налоги, а просто принести взятку, то в такой стране мы работать не будем», – заявил президент компании “Евросеть”.
Официальной причиной ухода компании с армянского рынка стали недостаточные объемы выручки салонов связи «Евросеть» в Армении, которые, по словам представителей компании, не превышали 1% от всей выручки компании.
В 2006 году «Евросеть» начала свою работу в Киргизии, Узбекистане, Молдавии, Литве, Эстонии, Латвии, Армении, Грузии и Азербайджане. Магазины сети в Армении закрылись в прошлом году.