Նույն ժամանակահատվածում բջջային կապի ծառայությունների տրամադրումից ստացված շահույթը կազմել է 105 766.6 մլն դրամ, իսկ ստացիոնար հեռախոսակապից՝ 40 341.2 մլն դրամ:
Փետրվարի 2-ին երեւանյան խանութներից մեկում 19-ամյա Լուսինե Հարությունյանը, ձեռք բերելով բջջային կապի Orange-Արմենիա ընկերության «Խոսենք» ծառայության SIM քարտը, դարձավ ընկերության 200 000-րդ բաժանորդը:
Այդ առնչությամբ ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան նվերներ հանձնեց հոբելյանական հաճախորդին` նոութբուք համակարգիչ եւ «Ինտերնետ Հիմա» սակագնային փաթեթով միացում համացանցին:
Այս առիթով լրագրողների հետ հանդիպմանը Դյութուան նաեւ հայտարարեց, որ բաժանորդների թվի վերաբերյալ գրանցված արդյունքները գերազանցեցին ընկերության ակնկալիքները 10 տոկոսով:
«Ֆրանս Տելեկոմ խմբի» ապրանքանիշը հանդիսացող Orange-ը Հայաստանում շարժական հեռախոսակապի եւ ինտերնետի ծառայություններ է մատուցում 2009թ. նոյեմբերի 5-ից, եւ այս ընթացքում բաժանորդների թվով գրավել է բջջային կապի շուկայի մոտ 7 տոկոսը: Այս ցուցանիշով առաջատարը շարունակում է մնալ «ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ» ապրանքանիշը, որը 2009-ի դեկտեմբերի դրությամբ ուներ 2 միլիոն 70 հազար բաժանորդ, որին հաջորդում է «Բիլայն» ընկերությունը՝ ավելի քան 502 հազար ակտիվ բաժանորդներով ( 2009-ի երրորդ եռամսյակ):
Շաբաթասկզբին մեկնարկեց Orange-ի նոր «Անվճար րոպեներ քո եւ քո ընկերների համար» առաջարկը, որը ուժի մեջ է մինչեւ փետրվարի 28-ը եւ նպատակ ունի խրախուսել նոր բաժանորդների միացումը այս բջջային օպերատորի ցանցին: Այդ ընթացքում ինչպես ներկայիս, այնպես էլ նոր միացող բաժանորդները կարող են հրավիրել իրենց ընկերներին միանալ Orange-ին եւ յուրաքանչյուր նոր ընկերոջ հետ ստանալ 300-ական անվճար րոպե Orange-ի ցանցում զանգեր կատարելու համար:
Այս շաբաթ նոր առաջարկությամբ հանդես եկավ նաեւ Beeline ապրանքանիշը ներկայացնող «ԱրմենՏել» ընկերությունը՝ կրկնապատկելով «Քեզ համար-էքսկլուզիվ» սակագնային պլանի մեկնարկային հաշվեկշիռը եւ այն հասցնելով 200-ից 400 դրամի:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հայտնեցին «ԱրմենՏել» ՓԲԸ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, այս սակագնային պլանը, որը տարբերվում է բջջային ու ֆիքսված ցանցերում զանգերի, ինչպես նաեւ տվյալների փոխանցման ծառայությունների հավասարակշռված գներով, զգալի դեր է խաղացել տարվա վերջին Beeline-ի բաժանորդների թվի ավելացման մեջ:
***
Հայաստան-Եվրամիություն քաղաքական համագործակցության եռամյա ծրագրի համաձայն` 2012 թվականի հունվարից Հայաստանում պետք է ներդրվի էլեկտրոնային կառավարման ամբողջական համակարգ:
Փետրվարի 4-ին կայացել է Հայաստանում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրման հայեցակարգի մշակման միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի նիստը: Նիստը վարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը: Նրա փոխանցմամբ, աշխատանքային խումբը մինչեւ սեպտեմբեր պետք է մշակի Հայաստանում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրման հայեցակարգ:
Համակարգի ներդրումը հնարավորություն կտա տնտեսվարող սուբյեկտներին, պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին աշխատել էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցով: Ենթադրվում է, որ համակարգի ներդրումը կհանգեցնի կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը, ավելորդ թղթատարության վերացմանը, բյուրոկրատական քաշքշուկների նվազեցմանը:
Միեւնույն ժամանակ, պաշտոնական գրագրությունը էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցով վարելու դեպքում կարիք է առաջանում ապահովել փոխանցվող տվյալների պաշտպանությունը: Այս նպատակով աշխատանքային խումբը պատրաստվում է մշակել եւ կառավարություն ներկայացնել «Տվյալների շտեմարանների մասին» եւ «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» օրինագծերը:
Business Software Alliance եւ IDC Global Software ամերիկյան ընկերությունների ուսումնասիրությունների համաձայն, Հայաստանը շարունակում է մնալ ոչ լիցենզավորված արտադրանքի խոշորագույն սպառողներից մեկը աշխարհում` Վրաստանի, Բանգլադեշի եւ Զիմբաբվեի հետ մեկտեղ: Տարբեր գնահատականներով, Հայաստանում օգտագործվող ծրագրային ապահովման ավելի քան 90 տոկոսը համապատասխան լիցենզիա չունի:
Մասնավորապես, Microsoft ընկերությունը տարեկան մինչեւ 50 մլն դոլար է կորցնում հայկական շուկայում ծրագրային ոչ լիցենզավորված արտադրանքի պատճառով: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանում Microsoft ընկերության ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը: Microsoft-ի ներկայացուցչի խոսքերով, դա նշանակում է, որ համապատասխանաբար չեն վճարվում նաեւ պետությանը հասանելիք հարկերը: Նախորդ տարվա վերջում Microsoft ընկերությունը ներկայացրել է ոչ լիցենզավորված ծրագրերի պատճենների դեմ պայքարի ծրագիր:
«Այդ ծրագիրը լուրջ քննարկումների թեմա դարձավ էկոնոմիկայի նախարարությունում, որոնց արդյունքում ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծվեց միջգերատեսչական հանձնաժողովը», – PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է Գրիգոր Բարսեղյանը: Ըստ նրա, հանձնաժողովը քննարկում է օրենսդրության մեջ գոյություն ունեցող խնդիրները, միջազգային համագործակցության եւ հեղինակային իրավունքի պաշտպանությանը վերաբերող հարցերը:
Ուշագրավ է, որ Microsoft ընկերության տվյալներով, ՀՀ պետական կառույցների համակարգիչների միայն 30%-ն ունի լիցենզավորված ծրագրային ապահովում:
Վերջին օրերին Հայաստանում, ինչպես նաեւ ամբողջ աշխարհում, մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել ամերիկյան Apple Macintosh ընկերության նոր առաջարկը` iPad դյուրակիր համակարգիչը:
Հայաստանում Apple Macintosh ներկայացուցչության տնօրեն Էռնեստ Մարդոյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է, որ Հայաստանում iPad համակարգիչների գինը ԱՄՆ-ում հայտարարված գնից՝ 500 դոլար, ավելի կլինի մոտ 1.5 անգամ:
«Ամբողջ աշխարհն է սպասում iPad -ի վաճառքին», – ասել է Էռնեստ Մարդոյանը: Նա դժվարացել է ստույգ ժամկետ նշել, թե երբ նորույթը Հայաստանում կհայտնվի:
Ըստ պաշտոնական հայտարարությունների, ԱՄՆ-ում iPad -ը վաճառքի դուրս կգա երկու ամիս հետո:
Անցած տարվա նոյեմբերից Հայաստանում հնարավորություն է ստեղծվել ճանապարհային ոստիկանության սահմանած տուգանքները վճարել Telcell ընկերության շուրջ 300 վճարային տերմինալ-սարքերի միջոցով: Այս ընթացքում, ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Telcell ընկերության մարքեթինգի գծով տնօրեն Սերգեյ Հյուսնունցը, առաջարկվող նոր ծառայությունից օգտվել է 1800 մարդ:
Նոր ծառայության շնորհիվ տուգանքի վճարումը տեւում է ընդամենը 2 րոպե, իսկ վճարման լրացուցիչ հաստատում հարկավոր չէ (այսինքն, հարկավոր չէ անդորրագիրը ներկայացնել ոստիկանություն, ինչը անհրաժեշտ պայման էր բանկային փոխանցման միջոցով վճարում կատարելիս): Վճարումը կատարելուց հետո վճարողը բջջային հեռախոսով այդ փաստը հավաստող SMS-հաղորդագրություն է ստանում:

8 Февраль 2010 - 14:17 AMT
Между тем, по данным Национальной статистической службы Армении, доходы от предоставления Интернет-услуг выросли в три раза, по сравнению с 2009 годом и составили 10 404.2 млн. драмов. Доходы от услуг мобильной связи составили 105 766.6 млн. драмов, а доходы от фиксированной телефонной связи – 40 341.2 млн. драмов.
Девятнадцатилетняя Лусине Арутюнян стала 200-тысячным абонентом компании Orange Armenia, купив SIM карту в магазине. На официальном мероприятии, организованном Orange Armenia, она была награждена ноутбуком и подпиской на тарифный план "Internet Now". Вручая подарки Лусине Арутюнян, генеральный директор компании Orange Armenia Бруно Дютуа (Bruno Duthoit) заявил, что число абонентов превысило их ожидания на 10%.
Основной брэнд France Telecom group, Orange Armenia вошла на армянский рынок с мобильным и Интернет- предложениями 5 ноября 2009. На протяжении последних 3 месяцев компания смогла обеспечить примерно 7 % доли рынка мобильных пользователей. Компания VivaCell-MTS, удерживающая за собой звание лидера рынка с большим отрывом, объявила о 2 миллионах 70 тысячах абонентов на конец 2009 года. Брэнд Beeline имеет более, чем 502 тысячи активных абонентов (по последним данным, доступным лишь за третий квартал 2009 года).
Между тем, Orange в минувший понедельник выступил с новым предложением, направленным на дальнейшее расширение рыночной доли брэнда. Новое предложение – "Бесплатные минуты для вас и ваших друзей" будут действительны до 28 февраля. В течение этого времени клиенты Orange могут «пригласить» новых друзей присоединиться к сети, и получить 300 бесплатных минут разговора с ними.
"Билайн" – торговая марка представленная компанией "АрменТел", также выступила с новым предложением удвоить базовый баланс тарифного плана «Для тебя Эксклюзив» 200 до 400 драмов. Тарифный план «Для тебя Эксклюзив» сочетает в себе преимущества услуг единого оператора связи: он отличается сбалансированными ценами звонков на сотовые и фиксированные сети, а также на услуги передачи данных. Тариф является привлекательным для абонентов, сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе "АрменТел". Подписчики плана “Для тебя Эксклюзив” составили значительный рост числа абонентов "Билайн" с декабря 2009 года.
Система электронного управления будет внедрена в Армении с января 2012 года. Межведомственная рабочая группа обсудила на этой неделе концепцию внедрения системы в рамках трехлетней программы Армения-ЕС до сентября текущего года. Секретарь Совета нацбезопасности РА Артур Багдасарян, возглавляющий встречу, отметил, что система электронного управления должна включать не только органы государственного управления и муниципалитеты, но и создать возможность для хозяйствующих субъектов связаться с госструктурами страны при помощи электронной почты. По мнению Артура Багдасаряна, новая система управления позволит снизить коррупционные риски и избежать бюрократической волокиты.
Тем временем, обмен официальной документацией посредством электронной почты требует дополнительного уровня безопасности. С этой целью будут разработаны и представлены правительству РА законопроекты “Об информационных базах” и “О защите личных данных”.
Информационная безопасность – одна из причин, по которой компания Microsoft представила на рассмотрение правительства программу по борьбе с компьютерным пиратством. Директор представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян в интервью PanARMENIAN.Net сообщил, что ежегодно компания Microsoft теряет до $ 50 млн. Из-за пиратских копий программного обеспечения на армянском рынке, что также отражается и на налоговых сборах правительства. “Программа стала темой серьезных обсуждений в министерстве экономики, в результате которых решением премьер-министра Армении была создана межведомственная комиссия”, – сказал Григор Барсегян. По его словам, комиссия рассмотрит проблемы в законодательстве, вопросы международного сотрудничества и защите прав армянских авторов. Пиратские копии являются также серьезной угрозой информационной безопасности, считает директор представительства Microsoft. “Хакерские взломы нередко становятся возможными по вине нелицензионного программного обеспечения. Именно поэтому правительство должно само служить примером использования лицензионных программ”, – отметил он . По данным компании, лицензионное программное обеспечение установлено лишь на 30% компьютеров в госструктурах РА.