(?) Պարոն Մուրադյան, դատելով ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններից, ֆոնդերի թվայնացման աշխատանքների եռամյա ժամկետում հաջողությամբ թվայնացվել է 1200 գիրք կամ 1 մլն էջ: Ո՞րն է այդ մանրակրկիտ ու աշխատատար գործի յուրահատկությունը:
(!) Մատենադարանի ձեռագրերի թվայնացման շուրջ վերջերս բազում հրապարակումներ են եղել ԶԼՄ-ներում, դրանցից ոչ բոլորն են ճիշտ արտահայտում այդ աշխատանքի էությունն ու նպատակը: Անդրադառնալով որոշ հաղորդագրությունների, կարելի է մտածել, թե Մատենադարանն այն գրադարաններից մեկն է, որտեղ այսօր բուռն տեմպերով թվայնացվում են ֆոնդերը եւ, որ Մատենադարանի ֆոնդի թվայնացման աշխատանքները կարող են գնահատվել թվայնացված գրքերի ու էջերի քանակով: Բանը նրանում է, որ Մատենադարանի ֆոնդը կազմում են միմիայն ձեռագիր աշխատություններ, որոնք հիմնականում նկարազարդ են եւ նկարները կազմում են աշխատության բովանդակության մաս: Առանց այդ նկարների ուսումնասիրության, միայն տեքստերի ուսումնասիրությունը ստացվում է թերի, քանի որ նկարները, բացի գեղագիտական եւ տեխնոլոգիական հետաքրքրություն ներկայացնելուց, կազմում են բովանդակության մաս: Դրանք հիմնականում մանրանկարներ են. արտահայտիչ դիմագծերով մարդու դեմքը, օրինակ, ներկայացված է 0.5 քառակուսի սանտիմետրի մեջ, իսկ աչքի բիբը միլիմետրի մաս է կազմում: Նման մանրանկարների ուսումնասիրության համար օգտվողը պետք է ունենա ընտրված հատվածի միկրոսկոպիկ խոշորացման հնարավորություն: Նման նկարազարդ ձեռագրերի թվայնացման պահանջները բոլորովին տարբեր են տպագիր հրատարակության թվայնացումից: Պետք է ասել, որ տպագիր գրքի թվայնացման հիմնական նպատակը էջի որակյալ պատկեր ստանալն է, որը բավարար կլինի տեքստի մեքենայական ընթերցման եւ մեքենայական կոդերի այն վերածելու համար: Անիմաստ է ստանալ տպագիր տեքստի էջի բազմակի խոշորացված պատկերը, իսկ մեքենայական ընթերցման համար ավելի քան բավարար է տեքստի մեծացումը երկու անգամ: Մատենադարանի ֆոնդի տեքստային բովանդակությունը մեքենայական ընթերցման պրակտիկորեն ենթակա չէ, այս դեպքում էջը հարկավոր է մեծացնել որքան հնարավոր է շատ, քանի որ անիմաստ կլինի դիտել պատկերն առանց այն խոշորացնելու, նույնքան անիմաստ, եթե առանց մանրադիտակի նայենք բրնձի հատիկին, որի վրա փորագրված է ուղտերի քարավանը: Ձեռագրի էջի թվայնացման նվազագույն որակը պետք է թույլ տա գոնե հնգակի խոշորացում:
(?) Որքա՞ն ժամանակ է պահանջվում ձեռագրի մեկ էջի թվայնացման համար:
(!) Մեկ էջի թվայնացման համար, որը վարպետը գրել է, ասենք 5-րդ կամ 11-րդ դարում, ստիպված ենք աշխատել երկու ժամից ավելի: Թվայնացված պատկերները պետք է լինեն այնպիսի որակի, որ հետազոտողը հնարավորություն ունենա տեսնելու նկարի մանրամասները: Ստանդարտ թվայնացման որակով ստացված ձեռագիր էջի պատկերը ունենալը չի վերացնում գիրքը պահոցից հանելու խնդիրը, որը նշանակում է՝ չի վերացնում ձեռագիրը վնասելու վտանգը եւ դրա հետ կապված սահմանափակումները սովորական օգտվողի համար: Բարդությունը կայանում է նրանում, որ ձեռագրի թվայնացման ժամանակ ցանկացած սկաներ, լուսանկարչական ապարատ կամ լուսավորման ցանկացած լամպ չես կարող օգտագործել: Սկանավորման բարդ գործընթացից հետո պատկերը անցնում է նաեւ հատուկ համակարգչային մշակում, որից հետո միայն օգտվողը կարող է աշխատել նրա հետ` վստահ լինելով, որ տեսնում է էջն այնպես, ինչպես կտեսներ այն մանրադիտակով ուսումնասիրելու դեպքում: Եթե տպագրական հաստոցով տպագրված գրքի թվային մշակման համար կարող է օգտագործվել սկանավորման հաստոց, ապա վարպետի ձեռագրի թվայնացումը վարպետների աշխատանք է պահանջում: Նոր հաստոցները Մատենադարանին հարկավոր են ոչ այնքան թվայնացման աշխատանքների արագացման համար, որքան այն նյութերի որակի բարելավման համար, որոնք հետագայում կներկայացվեն ընթերցողին գիրքը հնարավորինս քիչ վնասելու համար, որն արդեն ամեն առիթով չեն հանի պահոցներից:
(?) Ըստ տարբեր աղբյուրների դեռեւս չի թվայնացվել 12 մլն էջ եւ նախատեսվում է նոր սարքավորումներ ձեռք բերել «Գյուլբենկյան» հիմնադրամի միջոցներով: Որքանո՞վ դա կարող է արագացնել թվայնացման գործընթացը:
(!) Որքան ինձ հայտնի է, նոր սարքրվորումները շուտով ձեռք կբերվեն: Անշուշտ, երբ խոսք է գնում անսովոր նյութերի հետ անսովոր աշխատանքի մասին, որի հետ մենք բախվում ենք Մատենադարանի ֆոնդերը մշակելիս, ապա սարքավորումների ձեռք բերումը ոչ միայն դրամական միջոցների խնդիր է: Մենք ստիպված ենք ձեռք բերել համալիր սարքավորումների բաղադրիչները տարբեր արտադրողներից եւ բավականին շատ ժամանակ ենք ծախսում դրանց համատեղելիության, օգտագործման արդյունավետության եւ այլ բնութագրերի ուսումնասիրության վրա: Սակայն պետք է վշտացնեմ ձեզ, քանի որ ֆոնդի մշակումն արագացնելու համար, ձեռքբ բերվող սարքավորումները բավարար չեն: Այն համալիր տեխնիկական միջոցառումները, որոնք պետք է իրականացվեն աշխատանքների արագացման համար, պետք է ներառեն մեքենայական համալիրների կազմակերպում, որոնց միջոցով հնարավոր կլինի ապահովել տվյալների հսկայական զանգվածի հավաքումը, պահպանումը եւ մշակումը: Նման զանգվածների հուսալի պահպանությունն ու կառավարումը ինքին բավականին բարդ խնդիր է: Մենք այժմ աշխատում ենք համալիրի առանձին մասերի վրա, որոնք կարող են ապահովել անհրաժեշտ աշխատանքը պատկերների, այն է` սկանավորման, ստուգման եւ խոտանի հայտնաբերման, որոնողական կատալոգներում գրանցման ու զետեղման, կրկնական պատճենահանման տվյալների հետ համակցման, ռեզերվային արխիվացման, օգտվողներին տվյալների տրամադրման կառավարման եւ վերահսկման գործընթացները: Ինչպես տեսնում եք, համալիրը բավականին բարդ է եւ կրթության ու գիտության նախկին նախարար Լեւոն Մկրտչյանի գնահատմամբ` բավականին թանկարժեք: Էջերի մշակման արագության իրական գնահատումը, որը կապահովի պատկերների փնտրումն ու ստացումը օգտվողների կողմից, կարող է արվել նման նախագծի մշակումից հետո:
(?) Ի՞նչ ժամկետում Ինտերնետում հասանելի կլինեն մինչ այժմ թվայնացված բոլոր ձեռագրերը:
(!) Ցանկացած գրադարանային ֆոնդի թվայնացումը միանգամային որոշակի նպատակներ է հետապնդում: Դա որոնողական բազայի ստեղծումն է, որից էջի լուսապատճենը պետք է տրամադրվի օգտվողին, ինչպես ֆոնդի կատալոգիզացման ընդունված կանոնների համաձայն, այնպես էլ լրացուցիչ` գրքի բովանդակության շրջանակներում որոնման դեպքում: Տեքստի բովանդակության որոնման հնարավորությունը թվյանացման անմիջական նվաճումն է եւ ինքին նորույթ է գրադարանային գործում: Բազայի ստեղծման միջոցով, գրադարանը հասնում է օգտվողի սպասարկման բարելավման, տրամադրելով նրան մի նյութ, որն իր որակով գերազանցում է գիրքը, ինչպես որոշակի խոշորացմամբ պատճենահանված ցանկացած էջի պատկերի որակով, այնպես էլ` մեքենայական կոդերի վերածված տեքստերի փնտրման ու ընթերցանության հնարավորության առումով: Իսկ իր եւ սերունդների համար գրադարանն այդպիսով լուծում է ֆոնդը վնասվելուց պահպանելու եւ վիրտուալ արխիվի ստեղծման խնդիրը, եթե հանկարծ գրքերը վնասվեն կամ ոչնչանան տարերային աղետների կամ վթարների արդյունքում: 12-13 մլն էջը բավականին փոքր սովորական գրադարանի ֆոնդ է: Օրինակ, ՀՀ Ազգային գրադարանի ֆոնդը հաշվվում է 12 մլն նմուշ գրքով, ոչ թե էջով: Եթե այդ 12 մլն էջը տպագիր լիներ, դրանց թվայնացումը մեկ ստանդրատ հաստոցի վրա կկատարվեր ժամում 2500 էջ արագությամբ, նշանակում է` կավարտվեր 650 աշխատանքային օրում, այսինքն` 3 տարում: Մատենադարանի դեպքում, ձեռագիրը չպետք է շփվի հաստոցի հետ, չի թույլատրվում օգտագործել պայծառ լույսը, ինչն արվում է սովորական հաստոցների դեպքում: Սկաների պայծառության, զգայունության եւ այլ բնութագրերը պետք է փոխվեն ըստ սկանավորվող պատկերի գրեթե յուրաքանչյուր էջի համար, քանի որ դրանք ոչ միշտ է հարկավոր սկանավորել հաջորդաբար: Համապաստախանաբար, խնդիրներ են առաջանում խոտանված էջերի հաշվառման խնդիրների հետ կապված, ինչը նույնիսկ ժամում մի քանի տասնյակ էջ մշակման արագության դեպքում մեկ հաստոցի վրա գործնականում անհասանելի է, իսկ այդ էջերի զետեղումը գրքի տեքստերը պարունակող որոնողական բազաներում մի առանձին ծանր, աշխատատար գործ է, քանի որ տարբեր բարբառներով գրված ձեռագրերը կարող են հավաքել համակարգչի վրա միայն բարձր կարգի մասնագետները:
Ինչ վերաբերում է www.matenadaran.am կայքէջում մեկ միլիոն էջի զետեղմանը, ապա դա տեղի կունենա էջերի խոտանի հայտնաբերման եւ կրկնակի սկանավորումից հետո միայն, ինչպես նաեւ այն ժամանակ, երբ կավարտվեն ձեռագրերի թվայնացման աշխատանքները: Բարեբախտաբար, ծրագրային միջոցներն ու սարքավորումները բավարար են` օգտվողների կողմից ողջ ֆոնդի հիմնական մասում փնտրումը ապահովելու եւ ըստ պահանջի անհրաժեշտ պատճենները տրամադրելու համար, ինչն էլ ամեն օր կատարում է Մատենադարանն, օգտագործելով արդեն իսկ ներմուծված որոնողական համակարգերը:
(?)Ի՞նչ նոր նախագծեր է մշակել այս փուլում ձեր ընկերությունը:
(!) Ֆրանսիացիներն ասում են` նա բաց թողեց լռելու հիանալի հնարավորությունը: Ցավոք, պատասխանելով ձեր նախորդ հարցերին, ես լռելու հնարավորություն չունեի եւ ստիպված էի շատ խոսել: Այժմ, ես առաջարկում եմ ձեզ այցելել www.menq.am կայքէջը եւ բջջային հեռախոսից` wap.zvartnots.am եւ http://maps.menq.am հասցեները, եւ ես կարծում եմ, որ դա ինձ լռելու հիանալի հնարավորություն կտա :

(?)Г-н Мурадян, по сообщениям СМИ за три года работ по оцифровке фонда успешно оцифровано 1200 книг или 1 миллион страниц. Какова специфика этой кропотливой и трудоемкой работы?
(!)Вокруг оцифровки рукописей Матенадарана в последнее время много сообщений в СМИ, и не все они правильно отражают суть и цели этой работы. Следуя некоторым сообщениям можно подумать, что Матенадаран – это одна из многих библиотек, в которых сегодня бурными темпами идет оцифровка фондов, и темпы работы по оцифровке матенадарановского фонда могут и должны исчисляться количеством оцифрованных книг и страниц. Дело в том, что Матенадаран хранит в основном рукописи. Практически все рукописи содержат картины, которые являются не только художественной ценностью, но и дополняют смысл текста. Предоставить читателю только текст книги, лишив его возможности всмотреться в картины, разглядеть их детали, означает дать ему возможность ознакомиться только с частью авторского замысла. Картины – как правило, миниатюры, где на половине квадратного сантиметра может быть нарисовано лицо выражающее гамму чувств, а к примеру размер глазницы составляет доли миллиметра. К оцифровке книги, содержащей такие миниатюры предъявляются требования совершенно отличные от оцифровки печатного издания. Нужно сказать, что основная цель оцифровки печатного издания – получить изображение страницы с качеством, достаточным для машинного чтения текста и перевода текста в машинные коды. Получать многократно увеличенное изображение страницы печатного издания совершенно бессмысленно, а для машинного чтения текста более чем достаточно скажем качество, обеспечивающее двукратное увеличение. Напротив, для манускрипта, написанного рукой мастера, страницу нужно сканировать с максимально возможным увеличением, так как смотреть это изображение без увеличения также бессмысленно, как смотреть без микроскопа на зернышко риса, в котором выдолблен караван верблюдов. Минимально осмысленное качество оцифровки страницы манускрипта должно позволять хотя бы пятикратное увеличение.
(?)Сколько времени уходит на оцифровку одной страницы рукописи?
(!)Для оцифровки одной страницы, выполненной мастером, скажем, в 5-ом, или 11-ом веке приходится работать более двух часов. Ведь такую книгу много раз из хранилища не достанешь, а если какому-либо исследователю показать цифровое изображение страницы, позволяющее, скажем, только четырехкратное увеличение, он потребует предоставить рукопись или посчитает себя ущемленным в возможностях ее исследовать. Сложность еще и в том, что при оцифровке рукописи не может быть использован любой сканер, фотоаппарат или любая лампа освещения. Изображение, полученное после сложного процесса сканирования, проходит еще специальную компьютерную обработку, после чего только пользователь может работать с ним, зная, что видит страницу также, как если бы изучал ее в натуре под микроскопом. Если для цифровой обработки книги распечатанной печатным станком может быть использован сканирующий станок, то для оцифровки рукописи написанной мастером нужна работа мастеров. Новые станки Матенадарану нужны не столько для ускорения работ по оцифровке, сколько для улучшения качества материалов, которые в дальнейшем будут предоставляться читателям для нанесения меньшего ущерба самой книге, которую уже не станут выносить из дорогостоящего хранилища по всякому поводу.
(?)Согласно разным источникам неоцифрованными остались почти 12 миллионов страниц и готовится покупка нового оборудования на средства из фонда Гюльбекяна. Насколько может ускориться процесс оцифровки после покупки нового оборудования?
(!)Насколько известно мне, покупка нового оборудования планируется скоро. Конечно же, когда речь касается нестандартных работ с нестандартными материалами, каковые мы имеем при обработке фонда Матенадарана, то и приобретение оборудования не решается одним только наличием денежных средств. Приходится приобретать отдельные составляющие комплексного оборудования у разных производителей и на изучение их совместимости, эффективности использования и других характеристик уходит достаточно много времени и труда высококвалифицированных специалистов. Но должен вас огорчить также тем, что для увеличения скорости обработки фонда, покупаемого оборудования будет совершенно недостаточно. Комплекс технических мероприятий, которые должны быть реализованы для ускорения работ должен включать организацию машинных комплексов способных обеспечить сбор, хранение и обработку огромных массивов данных. Надежное хранение и управление такими массивами само по себе является достаточно сложной задачей. Мы сейчас работаем над детализацией всего комплекса способного обеспечить необходимые процессы работы с изображениями, а именно сканирования, контрольного просмотра и отбраковки, регистрации и размещения в поисковых каталогах, стыковки с данными повторного копирования, резервного архивирования, управления выдачей пользователям и контроля доступа к данным. Как видите комплекс достаточно сложный и по оценкам бывшего министра науки и образования Левона Мкртчяна достаточно дорогой. Реальные оценки скорости обработки страниц с обеспечением поиска и выдачи полученных изображений пользователям могут быть сделаны после разработки такого проекта.
(?)К какому сроку будут доступны в Интернете все рукописи, оцифрованные до сих пор?
(!)Оцифровка любого библиотечного фонда преследует вполне определенные цели. Это создание поисковой базы, из которой светокопия страницы должна предоставляться пользователю, как по стандартным правилам каталогизации фонда, так и дополнительно по поиску в содержании текста книги. Поиск по содержанию в тексте есть прямое достижение оцифровки и само по себе новость в библиотечном деле. Путем создания базы, библиотека добивается улучшения обслуживания пользователя, предоставляя ему материал превосходящий книгу, как по качеству изображения любой страницы скопированной с некоторым увеличением, так и по качеству поиска и читабельности переведенного в машинные коды текста. Для себя же и для потомства, библиотека решает вопросы улучшения сохранности фонда от порчи при употреблении и создания виртуального архива на случай утери книг при стихийных бедствиях и катастрофах. 12-13 миллионов страниц – это фонд достаточно маленькой стандартной библиотеки. Так, к примеру в Национальной библиотеке РА фонд исчисляется 12 миллионами книг, а не страниц. Будь эти 12 миллионов страниц печатными, их оцифровка на одном стандартном станке производилась бы со скоростью 2500 страниц в час, а значит, была бы завершена за 650 рабочих дней, т.е. за три года. В случае с Матенадараном, рукопись не должна касаться станка, нельзя использовать яркий свет используемый в стандартных станках. Установку параметров яркости, чувствительности и других характеристик сканера должны менять по соответствию со сканируемым рисунком чуть ли не для каждой страницы в ручную. Текст книги не может быть автоматически считан машинами, а должен потом быть набран вручную. Необходимо вести записи в системе учета очередности сканирования страниц, поскольку их не всегда возможно сканировать последовательно. Соответственно возникают проблемы учета отбракованных страниц и т.д., что делает скорость обработки даже нескольких десятков страниц в час на одном станке практически недосягаемой, а размещение этих страниц в поисковые базы содержащие тексты книги составляют отдельную тяжелую, трудоемкую работу, поскольку набор текстов из рукописей, написанных на разных наречиях может выполняться только специалистами высокого класса.
Что касается выставления миллиона страниц на www.matenadaran.am, то это произойдет после отбраковки части страниц и их повторного сканирования, а также завершения работ, по оцифровке текстов рукописей. К счастью имеющиеся программно аппаратные средства достаточны, для обеспечения поиска по основной части всего фонда пользователями Интернета и предоставлению нужных копий страниц по требованиям, что и ежедневно выполняется со стороны Матенадарана используя уже внедренные эффективные системы поиска.
(?)Какие новые проекты разрабатывает на данном этапе ваша компания?
(!)Французы говорят – он упустил прекрасную возможность промолчать. К сожалению, отвечая на ваши предыдущие вопросы, возможности промолчать у меня не было, и я был вынужден быть многословным. Сейчас, же я предлагаю вам зайти в Интернет по адресу www.menq.am и с мобильного телефона на адреса wap.zvartnots.am и http://maps.menq.am, и я думаю, что это даст мне прекрасную возможность промолчать.