Հայաստանը պետք է սկսի տեխնոլոգիաների սեփական արտադրությունը: Այս մասին հայտարարել են IT բնագավառի ներկայացուցիչները` Աղվերանում տեղի ունեցած IT արդյունաբերության ղեկավարների համաժողովի ընթացքում: «Մենք գտնվում ենք երկընտրանքի առաջ ենք կանգնած. ինչով զբաղվել էր IT բնագավառը`սպառում է իրեն: Մենք ընդամենը մեկ ճանապարհ ունենք` արտադրել սեփական ապրանքներն ու ծառայությունները», – լրագրողներին ասել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ արտադրող ձեռնարկությունների միության տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: Այս կապակցությամբ միության ղեկավարը այս տարվա IT առաջնահերթություն է անվանել կրթությունը, նոր տեխնոլոգիական ընկերությունների ստեղծումը եւ հանրապետությունում տեխնոլոգիաների կիրառումը:
Արտաքին պատվիրատուների աշխատանքները կատարելը շահութաբեր չէ, համարում է Microsoft-ի հայկական ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, տեխնոլոգիական մասը կազմում է արտադրանքի արժեքի 20 տոկոսը, իսկ 80 տոկոսը վճարվում է գաղափարի, տեխնոլոգիայի մշակման, առուվաճառքի եւ այլ բաների համար: «Այս ամբողջը կմնա Հայաստանում: Ամեն երկիր չէ, որ կարող է հպարտանալ 6000 արհեստավարժ ծրագրավորողներ ունենալու փաստով: Հայաստանի պես երկրի համար դա մեծ ռեսուրս է, սակայն այդ ամբողջ ներուժը տրամադրված է արտասահմանում աշխատանք գտնելու եւ քիչ է օգտագործվում սեփական երկրում», – PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է Գրիգոր Բարսեղյանը:
Փորձագետի կարծիքով, իրավիճակը կփոխվի, եթե Հայաստանի կառավարությունը IT բնագավառում ներդրումներ կատարի: «Քիչ գումար վճարելով պետությունը կարող է կրկնակի շահույթ ունենալ` ստեղծել նոր աշխատատեղեր, ստանալ առավել մատչելի արտադրանք: Դրա հետ միասին կառավարությունը կարող է լուծել նաեւ տեղեկատվական անվտանգության հարցերը», – ասել է Գրիգոր Բարսեղյանը:
Հայաստանի IT արդյունաբերության ղեկավարների հերթական հանդիպումը տեղի ունեցավ փետրվարի 26-28-ին Աղվերանում: Այն կազմակերպել էր տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ արտադրող ձեռնարկությունների միությունը (UITE):
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները քննարկել են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են` հաճախորդների սպասարկման բնագավառում IT գործիքները, IT օգտագործումը ֆինանսական, առեւտրի, տրանսպորտի, առողջապահության եւ զբոսաշրջության բնագավառներում:

Армении необходимо отказаться от аутсорсинга и перейти к производству собственных технологий. Об этом заявили представители сферы ИТ в ходе форума лидеров ИТ- индустрии в Агверане. “Мы находимся на перепутье: то, чем занималась сфера ИТ – изживает себя. У нас только один путь – производить собственные товары и услуги», -сказал журналистам директор Союза предприятий по информационным технологиям (UITE) Карен Варданян. В связи с этим руководитель союза обозначил приоритеты ИТ в этом году: образование, создание новых технологических компаний и применение технологий внутри республики.
Исполнять работы внешних заказчиков невыгодно, считает директор армянского представительства Microsoft Григор Барсегян. По его словам, технологическая часть составляет всего 20% стоимости продукта, в то время как 80% уходит на оплату идеи, разработки технологии, маркетинга и пр. “И все это остается за пределами Армении. Не каждая страна может похвастаться более 6 000 профессиональными софт-девелоперами (разработчики программ). Для такой страны как Армения это огромнейший ресурс и весь этот потенциал настроен для работы за границей и минимально используется внутри страны”, – отметил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Григор Барсегян.
По мнению эксперта, ситуация может измениться, если правительство Армении начнет инвестировать в сферу ИТ. “Платя меньшие суммы, чем, к примеру, платит США, государство может получить двойную выгоду: создать новые рабочие места, и получить более доступный продукт. Вместе с тем, правительство решит и вопросы информационной безопасности”, – сказал Григор Барсегян.
Очередная встреча лидеров ИТ-индустрии Армении, организованная Союзом предприятий по информационным технологиям (UITE), прошла с 26-28 февраля в Агверане. В ходе встречи участники обсудили такие темы, как инструменты ИТ в сфере обслуживания клиентов, применение ИТ в финансовой, торговой, транспортной сфере, а также в здравоохранении и туризме.