Էլեկտրոնային կառավարման նոր համակարգը հնարավորություն կտա 20տոկոսով կրճատել Հայաստանի պետական կառույցներում փաստաթղթերի շրջանառության վրա ծախսվող ժամանակը: Այս մասին այսօր տեղի ունեցած ծրագրի շնորհանդեսի ժամանակ հայտարարել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար, նախագծի հեղինակ Դավիթ Սարգսյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, նոր ծրագիրը նվազագույնի կհասցնի պետական ծառայողի եւ քաղաքացու շփումը եւ էապես կկրճատի կոռուպցիոն ռիսկերը:
«Առաջին հերթին այն բարձրացնում է կառավարման արդյունավետությունը, մեր կառավարման գործունեության արտադրողականությունը: Կառավարման գործունեությունը դառնում է թափանցիկ եւ վերահսկելի քաղաքացիների կողմից, քանի որ մենք հնարավորություն ենք ստեղծում մեր քաղաքացիների համար` մասնակցելու կառավարման գործընթացին: Մի կողմից` նրանք տեղյակ են լինում կառավարության որոշումներին օպերատիվ ռեժիմով, կարողանում են վերահսկել կառավարության գործունեությունը, մյուս կողմից` նրանք հետեւում են իրենց նամակների, բողոքների, հայտերի, լիցենզիաների ստացման գործընթացներին եւ կարողանում են վերահսկել կառավարությանը բոլոր փուլերում», -շնորհանդեսի ընթացքում ասել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Իշխանական մարմիններին դիմող քաղաքացիները ստանում են 12 նիշանոց կոդ, որի օգնությամբ իրավունք են ունենում հետեւելու իրենց դիմումների քննարկման գործընթացին: Բացի այդ, ՀՀ կառավարության կայքէջում (www.gov.am) արդեն բացվել է «Տրանսպարենտային վարչություն», որտեղ հայերեն լեզվով տեղադրվելու են պաշտոնական փաստաթղթերի մասին տեղեկատվություն:
Ողջ համակարգի ներդրումը, չորս տարվա ընթացքում պետական գերատեսչությունների 4000 աշխատակիցների վերապատրաստումն ու տեխնիկական ապահովումը, ինչպես եւ համընդհանուր ցանցային համակարգի ստեղծման աշխատանքները միասին արժեցել են շուրջ 700 000 դոլարին համարժեք դրամ: Շնորհանդեսի վերջում մասնակիցներին ներկայացվել է «Նոր փոխհարաբերություններ կառավարման համակարգում. Էլեկտրոնային կառավարում» տեսահոլովակը:

2 Март 2010 - 14:37 AMT
Программа электронного управления в государственных структурах Армении позволит сократить время, которое расходуется на оборот документации в органах власти на 20 %. Об этом в ходе сегодняшней презентации программы заявил руководитель аппарата правительства, автор проекта Давид Саргсян. По его словам, новая программа сведет к минимуму личное общение между чиновниками и гражданами республики, что в свою очередь позволит снизить коррупционные риски.
«В первую очередь, программа повышает эффективность и производительность государственного управления. Процесс управления становится прозрачным и контролируемым гражданами, поскольку мы создаем возможность принять участие в процессе управления. С одной стороны, граждане информируются о решениях правительства в оперативном режиме, с другой – они могут проследить за процессом рассмотрения их писем, жалоб, заявок, ходом получения лицензии и могут контролировать правительство на всех этапах», – сказал в ходе презентации премьер-министр Армении Тигран Саргсян.
Граждане, обратившиеся в органы власти, получают 12-значный код, с помощью которого получают доступ к информации о процессе рассмотрений их обращений. Для этих целей в здании правительства уже установлены специальные терминалы. Кроме этого, на официальном сайте Правительства РА (www.gov.am) уже открылся раздел «Транспарентное управление», где будет размещаться информация об официальной документации на армянском языке. На первом этапе этого процесса здесь уже представлены заявки различных государственных инстанций РА посредством одного лица на необходимые закупки (услуга, работа, товар).
Британская компания AI Partnership, разработавшая систему Mulberry, была отобрана в конкурсе, объявленном ВБ в 2006 году. За 4 года на реализацию программы Всемирным банком было затрачено $ 700 000. На сегодняшней день к системе управления Mulberry подключены 25 из 44 органов управления. Еще пять органов госуправления будут подключены в ближайшие месяцы. Процесс создания сети планируется завершить к концу 2011 года.