Էլեկտրոնային հասարակության ձեւավորման մասին Հայաստանի կառավարության հաստատած հայեցակարգի շրջանակներում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ ստեղծվելու է խորհուրդ: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման աջակցության խորհրդի ռազմավարական խմբի ղեկավար, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Արման Քուչուկյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Էլեկտրոնային հասարակության խորհրդի ստեղծումը հնարավորություն կտա շատ կարճ ժամանակաընթացքում (երեք տարվա ընթացքում) իրականացնել հայեցակարգով նախատեսված հիմնական դրույթները եւ ապահովել համագործակցության արդյունավետությունը` քաղաքացիներ-պետություն-բիզնես, կոռուպցիոն ռիսկերը նվազագույնի հասցնելով:
«Էլեկտրոնային հասարակություն ձեւավորելու շնորհիվ քաղաքացիները «մեկ պատուհանի» սկզբունքով կարող են շփվել պետմարմինների հետ, հաճախ չիմանալով, թե ինչ է կատարվում պետկառույցում», – նշել է նա:
Արման Քուչուկյանն ասել է նաեւ, որ հայեցակարգի մշակման համար կիրառվել է միջազգային փորձը, նաեւ, որ այլ երկրներում անցումը էլեկտրոնային հասարակության տեղի է ունեցել տասը տարիների ընթացքում:
Այս համատեքստում փորձագետը կարեւորեց բնակչության ինտերնետային գրագիտությունը, որի հիմքը պետք է դրվի դպրոցական տարիներից սկսած, ինչն էլ հնարավորություն կտա արդյունավետորեն կյանքի կոչել հայեցակարգը:
Հայաստանի կառավարությունը 2010 թ. փետրվարի 25-ին հաստատել է 2010-2012 թթ. էլեկտրոնային հասարակություն ձեւավորելու մասին հայեցակարգը, որի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ մարտի 2-ին:

В рамках утвержденной правительством Армении Концепции формирования электронного общества будет создан Совет во главе с премьер-министром Тиграном Саркисяном. Об этом журналистам в Ереване сообщил руководитель стратегической группы Совета содействия развитию информационных технологий (ССРИТ), академик НАН Арман Кучукян.
По его словам создание Совета электронного общества позволит в очень сжатые сроки (3 года) осуществить предусмотренные концепцией основные положения и обеспечить эффективное сотрудничество: граждане – государство – бизнес, сведя к минимуму коррупционные риски. «Благодаря формированию электронного общества граждане по принципу «одного окна» смогут общаться с госорганами, зачастую не зная, что происходит внутри госструктур», – отметил он. Арман Кучукян также сказал, что для разработки Концепции был использован международный опыт, а переход к электронному обществу в других странах проходил в течение 10 лет.
В этом контексте эксперт придал важность повышению интернет – грамотности населения страны, начиная со школьного возраста, что позволит эффективно претворить в жизнь принятую концепцию.
Правительство Армении утвердило 25-го февраля 2010 года концепцию формирования электронного общества на 2010-2012 г.г., официальная презентация которой состоялась 2 марта текущего года.