Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման աջակցման խորհուրդը մարտի 5-ի նիստում քննարկելու է Հայաստանի պրովայդերների միջեւ կապակցման հիմնախնդիրը: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Հայաստանում զարմանալի երեւույթ գոյություն ունի` պրովայդերները միմյանց հետ կապվելու համար ստիպված են այլ ուղղությամբ ազդանշան ուղարկել, քանի որ չկա ներկապակցման ցանց», – ասել է նա:
Այս կապակցությամբ խորհրդի գործադիր քարտուղարն ասել է, որ Հայաստանում գոյություն ունեցող կապակցման ցանցը շատ թույլ է, այդ պատճառով էլեկտրոնային հասարակություն ձեւավորելու մասին Հայաստանի կառավարության ընդունած հայեցակարգի շրջանակներում ներցանցային կապակցման հարցը առաջնային խնդիրներից մեկն է, ինչն էլ նպաստելու է երկրում ինտերնետային կապի արագության եւ որակի բարձրացմանը:
Ինչպես հայտնել է Արմեն Գրիգորյանը, խորհրդի նիստում քննարկվելու է պրովայդերների միջեւ կապակցման հարցը, որն ապահովվելու է երկրի ներսում բարձր մակարդակով:
Հայաստանի կառավարությունը 2010 թ. փետրվարի 25-ին հաստատել է 2010-2012 թթ. էլեկտրոնային հասարակության ձեւավորման հայեցակարգը: Շնորհանդեսը տեղի է ունեցել մարտի 2-ին:

Совет содействия развитию информационных технологий (ССРИТ) на заседании 5 марта обсудит проблему сопряжения между провайдерами в Армении. Об этом журналистам в Ереване сообщил исполнительный секретарь ССРИТ Армен Григорян. «В Армении имеет место парадоксальное явление: для подключения между собой провайдеры вынуждены отправлять сигналы в другую страну, поскольку отсутствует внутренняя сопряженная сеть», – сказал он.
В связи с этим исполнительный секретарь ССРИТ добавил, что существующая в Армении сопряженная сеть очень слаба, поэтому проблема внутрсетевой сопряженности является одной из первоочередных задач в рамках принятой правительством Армении концепции формирования электронного общества, что будет способствовать улучшению качества и скорости интернета в стране.
Как сообщил Армен Григорян, среди предложений по решению этого вопроса на заседании ССРИТ будет рассмотрено создание Центра по сопряжению, позволяющего обеспечить связь между провайдерами внутри страны на очень высоком уровне.
Правительство Армении утвердило 25-го февраля 2010 года концепцию формирования электронного общества на 2010-2012 г.г., официальная презентация которой состоялась 2 марта текущего года.