Հայաստանի եւ սփյուռքի ուսանողները մասնակցել են մեկշաբաթյա ինտերակտիվ դասընթացին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի դպրոցում` «Կարիերայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել ընկերության մամլո ծառայությունում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հանդես եկավ մի շարք դասախոսություններով: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ձգտում է աջակցել Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական համակարգին` հատուկ ուշադրություն դարձնելով ինտեգրված մարքեթինգային հաղորդակցմանը:
Հինգ օր անընդմեջ` մարտի 1-ից մինչեւ մարտի 5-ը, կոմերցիոն վարչության վաճառքների, մարքեթինգի եւ հաղորդակցման բաժինների ներկայացուցիչներն ինտերակտիվ դասընթացներ անցկացրեցին հայաստանյան բուհերի ուսանողների համար` հետեւյալ ուսմունքների եւ կիրառական գիտությունների կիրառման մոտեցումների եւ գաղափարախոսության վերաբերյալ. ռազմավարական մարքեթինգի կառավարում, մարքեթինգային ուսումնասիրություններ, հետվճարային եւ կանխավճարային ապրանքների մշակում, ապրանքների եւ ծառայությունների գովազդ եւ խթանում, կորպորատիվ վաճառք, առաքման ուղիներ եւ աշխատանք` հատուկ հաճախորդների հետ, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության տեսություն եւ կիրառում, հասարակության հետ կապեր, մասնավորապես` կորպորատիվ հաղորդակցություն եւ հեղինակությա կառավարում: Դասախոսները` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համապատասխան բաժինների մասնագետները, անցկացրեցին ինտերակտիվ դասընթացներ` օգտագործելով գործնական օրինակներ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի փորձից: Ուսանողները մասնակցեցին նախօրեին անցկացրած հետազոտությունների արդյունքների վրա հիմնված ապրանքների ստեղծման գործընթացին: Մարթեքինգի մասնագետների օգնությամբ ուսանողները ստեղծեցին հատուկ` «Ուսանող» սակագնային փաթեթը:
Ուսանողներին ավարտական վկայականներ հանձնելու արարողության ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասաց. «Բոլոր գործատուներն անխտիր ցանկանում են, որ իրենց մոտ աշխատեն բիզնեսի եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում հմտություններ ունեցող մարդիկ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ուրախությամբ է մասնակցում երիտասարդ մասնագետների զարգացման գործին` սկսելով ներդրումներ կատարել բարձր կուրսի ուսանողների կրթության ոլորտում: Ապագայում, երբ հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաներն ավելի զարգացած լինեն, կսկսվի ավելի շատ զգացվել տեխնոլոգիաներին տիրապետող երիտասարդների պահանջարկը, ովքեր եւ կդառնան գործարարության ոլորտում ապագայի առաջնորդներ»:

VivaCell-MTS, Mobile TeleSystems OJSC subsidiary, announced successful accomplishment of VivaCell-MTS School session in the frames of the Career Development Program. The Program was aimed to support the higher educational institutions in Armenia aligning the theoretical knowledge of the students with practice, closing the gaps in the way the commercial disciplines are taught in the universities.
Ralph Yirikian, VivaCell – MTS General Manager, has presented a number of lectures entitled “Business with a Mission” to the students of the Armenian universities and the Diaspora. Following the successful initiative, the Commercial Department has made the next solid step in extending the scope of the VivaCell-MTS Career Development Program.
During 5- day session (March 1 -5), representatives of the following units of the Commercial Department – Sales, Marketing and Communication introduced an interactive course for 25 students of Economics, Management and Marketing faculties from different Armenian universities. The lectures were focused on the basics, ideology and innovative methods and approaches in the real-life application of the following disciplines and applied sciences: marketing management, market research, prepaid and postpaid product development, product and service advertising and promotion, corporate sales, merchandizing and key account management, corporate social responsibility theory and implementation, Public Relations with a focus on Corporate Communication and Reputation Management.
The trainers – the specialists of VivaCell-MTS from corresponding units, conducted interactive classes using practical cases based on the experience of VivaCell-MTS. In particular, the students participated in the process of the product development based on the results of the research they conducted the day before. With the support of the marketing specialists the students developed the tariff plan “Student” designed for students. The tariff plan will be introduced in the market very soon.
During the ceremony of presenting the Certificates of the Course Completion to the students, the VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian mentioned “The employers of Armenia need high quality employees with business skills that enable them to work effectively in the Company. VivaCell-MTS is happy to participate in the process of developing young professionals. That’s why we started to contribute to the education of the undergraduate students by aligning their theoretical knowledge to the reality. In the future, with further development of various sectors of economy in Armenia, companies will need more young people with better understanding of the business. So that they could take part in the country’s growth and become business leaders of the future.”