Այդպես, «ԱրմենՏել» ՓԲԸ ընկերության լայնաշերտ Ինտերնետի ծառայությունների բաժանորդների թիվը 2009թ. աճել է 184,8%-ով` համեմատած նախորդ տարվա հետ եւ կազմել 26,2 հազար բաժանորդ: 2010թ. փետրվարի «Ինտերնետը Հայաստանում» զեկույցի տվյալներով, «ԱրմենՏել» ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) Հայաստանում մանրածախ Ինտերնետի առաջատար սպասարկողն է: Հայաստանի տաս առաջատար սպասարկողների ցուցանիշները որոշվում էին Հայկական ինտերնետի Circle.am վարկանիշային համակարգում արձանագրված այցելությունների հիման վրա հայկական սպասարկողների եւ այլ ընկերությունների IP-հասցեների հիման վրա, որոնք միացված են AM Net-ին: Ինչպես նշվում է հետազոտության մեջ, «ԱրմենՏել»-ի բաժանորդների բաժինն այցելուների 38.48% է կազմում: Նման ցուցանիշը ձեռք է բերվել ֆիքսված Ինտերնետ-կապի (Dial-up եւ ADSL) ծառայությունների տրամադրման հաշվին, գտնում են փորձագետները: Այդ միջոցին, բջջային Ինտերնետ այցելողների տոկոսը տատանվում է «ԱրմենՏել»-ի գլխավոր մրցակից օպերատորների` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Orange Armenia-ի միջեւ (11-12%): Իր գործունեության երեք մասվա ընթացքում Orange Armenia բջջային օպերատորին հաջողվել է բարձրանալ վարկանիշային ցուցակի երկրորդ հորիզոնականը` ապահովելով այցելուների` բջջային Ինտերնետից օգտվողների 12.27%: Հենց Orange Armenia-ի հայտնվելով եւ նրա մրցակիցների կողմից այդ կապակցությամբ ձեռնարկված գործողություններով են հետազոտողները բացատրում Հայաստանում բջջային Ինտերնետի ներթափանցման կտրուկ աճը: Առաջատարների եռյակն եզրափակում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, որի բաժանորդների բաժինը կազմում է 11.69%:
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի երեք օպերատորներին բաժին է ընկնում այցելուների 62.44%, իսկ բջջային Ինտերնետից օգտվողների տոկոսը կազմում է 33-35: Այնուհետեւ ADC (7,76%), Arminco (6.83%), Cornet (4.99%), iCON (4.29%), Ucom (2.38%), Web (1.57%) eu Bionet (1.36%) ընկերություններն են: Այդպիսով, տասնյակում նշված ընկերություններին բաժին է ընկնում մանրածախ ինտերնետ-ծառայությունների ողջ շուկայի 91.62%:
Մեծածախ Ինտերնետն ապահովողները շարունակում են կապի ուղիների դիվերսիֆիկացումը: Այդպես, Հայաստանում մեծածախ Ինտերնետի երրորդ օպերատոր GNC Alfa-ն ավարտել է շինարարությունը եւ ձեռնամուխ եղել իր Ազգային օպտիկամանրաթելային ցանցի Հյուսիսային Սեգմենտի շահագործմանը: Հյուսիսային սեգմենտը Երեւանի ու հայ-վրացական սահմանի միջեւ է, եւ այն հատում է երկու կետերում` Բագրատաշեն գյուղի եւ Տաշիր քաղաքի մոտ: Ցանցի Հարավային Սեգմենտը Երեւանի եւ հայ-իրանական սահմանի միջեւ է եւ շահագործման է հանձնվել 2009թ. սեպտեմբերից: Ցանցը միացված է Իրանում կապի օպտիկամանրաթելային գծին` ապահովելով ելքը համաշխարհային հաղորդակցական ցանցեր:
«ԱրմենՏել»�ԲԸ ընկերությունը եվրոպական մագիստրալ ինտերնետ ցանցին է միացել (backbone) «Caucasus Cable System»-ի միջոցով:� Դա ընկերության ենթակառուցվածքի միացումը նոր` չորրորդ ուղղությանը կապի արտաքին ուղիների դիվերսիֆիկացմանն ուղղված ռազմավարության մի մասն է կազմում: Նոր մայրուղին անցնում է Սեւ ծովի հատակով, իսկ եվրոպական մագիստրալ ինտերնետ ցանցին միանում է Բուլղարիայի տարածքում:
«Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը դեռեւս չի ծրագրել մոտ ապագայում մեծացնել բջջային ինտերնետի արագությունը; Այս մասին հայտարարել է ընկերության ղեկավար�րունո Դյութուան` պատասխանելով իր Itel.am այցելուների հարցերին: «128 Մբ/վրկ` սա այն արագությունն է, որն այս պահին մեզ թույլ է տալիս միաժամանակ ապահովել ինտերնետային կապ` առանց լիմիտի, եւ բարձր որակ», – գրում է Բրունո Դյուտուան: Նա նաեւ նշել է, որ ինտերնետի տարիֆները եւ կապի այլ ծառայությունները փոփոխության ենթական չեն:�
Պատասխանելով 4-րդ սերնդի (4G) բջջային կապի տրամադրման հեռանկարների մասին հարցին` Բ. Դյութուան նշել է նաեւ, որ Օրանժը Հայաստան է ներմուծել 3G+ (3.5G) տեխնոլոգիաներ, որոնք այսօր ամենաառաջադեմ եւ լայնորեն կիրառվող են: «Այս փուլում մենք մեր ծրագրերը փոխելու մտադրություն չունենք», – ասել է «Օրանժ Արմենիայի» գլխավոր տնօրենը:
Անցյալ տարվա վերջին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հայտարարեց այն մասին, որ 2010 թվականին պատրաստվում է չորրորդ սերնդի (4G) ցանց թողարկել: Հայաստանը ծրագրում է ՏՏ հետազոտությունների, ինչպես նաեւ Ինտերնետի ներթափանցման ոլորտներում համագործակցել Intel ընկերակցության հետ: Ընկերակցության հետ համագործակցության հնարավորությունները քննարկվել են Intel կրթական ծրագրերի տնօրեն Ռոբերտ Ֆոգելի` այս շաբաթ Երեւան կատարած այցի ընթացքում: Նա կրթության եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետներին տրամադրեց նաեւ Intel World Ahead համալիր ծրագիրը, որը ներդրվում է աշխարհի շատ երկրներում: Մոտակա հինգ տարիներին World Ahead ծրագրի հիմնական խնդիրներն են անլար լայնաշերտ հասանելի Ինտերնետի ապահովում մեկ միլիարդ օգտվողների համար եւ 10 միլիոն դասախոսների ուսուցանում ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործմանը, որպեսզի տեխնոլոգիաները հասանելի դառնան եւս մեկ միլիարդ սովորողների համար:

25 Март 2010 - 08:31 AMT
Очевидно, при составлении в Русской информационной службе Би-Би-Си пользовались статистикой Международного союза электросвязи. Между тем, эксперты в Армении не раз отмечали, что данная статистика не является полноценной, по крайней мере, за последние годы, поскольку при ее составлении не учитывались пользователи мобильного Интернета.
Только число абонентов услуг широкополосного Интернета ЗАО “АрменТел” выросло в 2009 году на 184,8 % по сравнению с предыдущим годом, составив 26,2 тысячи абонентов. По данным доклада “Интернет в Армении” за февраль 2010 года, компания “АрменТел” (брэнд Beeline) является лидирующим провайдером розничного Интернета в Армении. Показатели десяти лидирующих провайдеров Армении определялись на основе посещений, зарегистрированных в рейтинговой системе Армянского интернета Circle.am посредством IP-адресов армянских провайдеров и других компаний, которые подключены к AM Net. Как отмечается в исследовании, доля абонентов “АрменТел” среди посетителей составляет 38.48%. Подобный показатель достигнут за счет предоставления услуг фиксированной Интернет-связи (Dial-up и ADSL), считают эксперты. Между тем, объемы посетителей мобильного Интернета колеблются на уровне главных конкурентов “АрменТел” – операторов VivaCell-MTS и Orange Armenia (11-12%). Всего за три месяца своей деятельности третьему мобильному оператору Orange Armenia (France Telecom) удалось подняться на вторую строчку рейтинга, обеспечив 12.27% посетителей, пользователей мобильного Интернета. Именно появлением Orange Armenia и предпринятыми в связи с этим действиями его конкурентов, исследователи объясняют резкий рост проникновения мобильного Интернета в Армении. Тройку лидеров замыкает компания VivaCell-MTS, доля пользователей которой составляет 11.69%.
В целом, на долю трех операторов Армении выпадает 62.44% посетителей, а доля пользователей мобильного Интернета составляет 33-35%. Далее следуют компании ADC (7.76%), Arminco (6.83%), Cornet (4.99%), iCON (4.29%), Ucom (2.38%), Web (1.57%) и Bionet (1.36%). Таким образом, на долю отмеченных в десятке компаний выпадает 91.62% всего рынка розничных интернет-услуг.
Провайдерами оптового Интернета продолжаются работы по диверсификации каналов связи. Так, третий оператор оптового Интернета в Армении компания GNC Alfa завершила строительство и приступила к эксплуатации Северного Сегмента своей Национальной волоконно-оптической сети. Северный Сегмент сети проложен между Ереваном и армяно-грузинской границей, и пересекает ее в двух точках – близ села Баграташен и города Ташир. Южный Сегмент сети между Ереваном и армяно-иранской границей находится в эксплуатации с сентября 2009г. Сеть присоединена к волоконно-оптической линии связи в Иране, обеспечивая выход на всемирные телекоммуникационные сети.
Компания «АрменТел», в свою очередь, подключилась к Европейской магистральной Интернет-сети (backbone) посредством кабельной системы «Caucasus Cable System». Это четвертый по счету независимый канал связи, принадлежащий компании, проходит по дну Черного моря и присоединяется к Европейской магистральной Интернет сети на территории Болгарии.
Компания Orange Armenia в ближайшем будущем не планирует увеличение минимальной скорости мобильного Интернета. Об этом заявил глава компании Бруно Дютуа, отвечая на вопросы посетителей своего блога. “128 Кб/сек – это та скорость, которая на данный момент позволяет нам одновременно обеспечить неограниченный доступ к Интернет и высокое качество», – пишет Бруно Дютуа. Он также отметил, что тарифы на Интернет, также как и на другие услуги связи подлежат изменениям.
Отвечая на вопрос о перспективах предоставления сотовой связи 4 поколения (4G), Бруно Дютуа заметил, что компания Orange внедрила в Армении технологии 3G+ (3.5G), которые на сегодняшний день являются новейшими широко используемыми технологиями. “На этом этапе мы не намерены менять наши планы”, – отметил генеральный директор Orange Armenia.
В конце прошлого года компания VivaCell-MTS объявила о том, что собирается запустить сеть четвертого поколения (4G) в 2010 году. Армения планирует сотрудничество с корпорацией Intel в сфере исследований ИТ, а также в сфере проникновения Интернета. Возможности сотрудничества с корпорацией обсуждались в ходе визита директора образовательных программ Intel Роберта Фогеля в Ереван на этой неделе. Он также представил специалистам сферы образования и информационных технологий комплексную программу Intel World Ahead, внедряемую во многих странах мира. Основные задачи программы World Ahead на ближайшие пять лет: обеспечение беспроводного широкополосного доступа в Интернет миллиарду пользователей и обучение 10 миллионов преподавателей использованию современных технологий с тем, чтобы дать доступ к технологиям еще одному миллиарду учащихся.