Այդպես, «ԱրմենՏել» ՓԲԸ ընկերության լայնաշերտ Ինտերնետի ծառայությունների բաժանորդների թիվը 2009թ. աճել է 184,8%-ով` համեմատած նախորդ տարվա հետ եւ կազմել 26,2 հազար բաժանորդ: 2010թ. փետրվարի «Ինտերնետը Հայաստանում» զեկույցի տվյալներով, «ԱրմենՏել» ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) Հայաստանում մանրածախ Ինտերնետի առաջատար սպասարկողն է: Հայաստանի տաս առաջատար սպասարկողների ցուցանիշները որոշվում էին Հայկական ինտերնետի Circle.am վարկանիշային համակարգում արձանագրված այցելությունների հիման վրա հայկական սպասարկողների եւ այլ ընկերությունների IP-հասցեների հիման վրա, որոնք միացված են AM Net-ին: Ինչպես նշվում է հետազոտության մեջ, «ԱրմենՏել»-ի բաժանորդների բաժինն այցելուների 38.48% է կազմում: Նման ցուցանիշը ձեռք է բերվել ֆիքսված Ինտերնետ-կապի (Dial-up եւ ADSL) ծառայությունների տրամադրման հաշվին, գտնում են փորձագետները: Այդ միջոցին, բջջային Ինտերնետ այցելողների տոկոսը տատանվում է «ԱրմենՏել»-ի գլխավոր մրցակից օպերատորների` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Orange Armenia-ի միջեւ (11-12%): Իր գործունեության երեք մասվա ընթացքում Orange Armenia բջջային օպերատորին հաջողվել է բարձրանալ վարկանիշային ցուցակի երկրորդ հորիզոնականը` ապահովելով այցելուների` բջջային Ինտերնետից օգտվողների 12.27%: Հենց Orange Armenia-ի հայտնվելով եւ նրա մրցակիցների կողմից այդ կապակցությամբ ձեռնարկված գործողություններով են հետազոտողները բացատրում Հայաստանում բջջային Ինտերնետի ներթափանցման կտրուկ աճը: Առաջատարների եռյակն եզրափակում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, որի բաժանորդների բաժինը կազմում է 11.69%:
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի երեք օպերատորներին բաժին է ընկնում այցելուների 62.44%, իսկ բջջային Ինտերնետից օգտվողների տոկոսը կազմում է 33-35: Այնուհետեւ ADC (7,76%), Arminco (6.83%), Cornet (4.99%), iCON (4.29%), Ucom (2.38%), Web (1.57%) eu Bionet (1.36%) ընկերություններն են: Այդպիսով, տասնյակում նշված ընկերություններին բաժին է ընկնում մանրածախ ինտերնետ-ծառայությունների ողջ շուկայի 91.62%:
Մեծածախ Ինտերնետն ապահովողները շարունակում են կապի ուղիների դիվերսիֆիկացումը: Այդպես, Հայաստանում մեծածախ Ինտերնետի երրորդ օպերատոր GNC Alfa-ն ավարտել է շինարարությունը եւ ձեռնամուխ եղել իր Ազգային օպտիկամանրաթելային ցանցի Հյուսիսային Սեգմենտի շահագործմանը: Հյուսիսային սեգմենտը Երեւանի ու հայ-վրացական սահմանի միջեւ է, եւ այն հատում է երկու կետերում` Բագրատաշեն գյուղի եւ Տաշիր քաղաքի մոտ: Ցանցի Հարավային Սեգմենտը Երեւանի եւ հայ-իրանական սահմանի միջեւ է եւ շահագործման է հանձնվել 2009թ. սեպտեմբերից: Ցանցը միացված է Իրանում կապի օպտիկամանրաթելային գծին` ապահովելով ելքը համաշխարհային հաղորդակցական ցանցեր:
«ԱրմենՏել»�ԲԸ ընկերությունը եվրոպական մագիստրալ ինտերնետ ցանցին է միացել (backbone) «Caucasus Cable System»-ի միջոցով:� Դա ընկերության ենթակառուցվածքի միացումը նոր` չորրորդ ուղղությանը կապի արտաքին ուղիների դիվերսիֆիկացմանն ուղղված ռազմավարության մի մասն է կազմում: Նոր մայրուղին անցնում է Սեւ ծովի հատակով, իսկ եվրոպական մագիստրալ ինտերնետ ցանցին միանում է Բուլղարիայի տարածքում:
«Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը դեռեւս չի ծրագրել մոտ ապագայում մեծացնել բջջային ինտերնետի արագությունը; Այս մասին հայտարարել է ընկերության ղեկավար�րունո Դյութուան` պատասխանելով իր Itel.am այցելուների հարցերին: «128 Մբ/վրկ` սա այն արագությունն է, որն այս պահին մեզ թույլ է տալիս միաժամանակ ապահովել ինտերնետային կապ` առանց լիմիտի, եւ բարձր որակ», – գրում է Բրունո Դյուտուան: Նա նաեւ նշել է, որ ինտերնետի տարիֆները եւ կապի այլ ծառայությունները փոփոխության ենթական չեն:�
Պատասխանելով 4-րդ սերնդի (4G) բջջային կապի տրամադրման հեռանկարների մասին հարցին` Բ. Դյութուան նշել է նաեւ, որ Օրանժը Հայաստան է ներմուծել 3G+ (3.5G) տեխնոլոգիաներ, որոնք այսօր ամենաառաջադեմ եւ լայնորեն կիրառվող են: «Այս փուլում մենք մեր ծրագրերը փոխելու մտադրություն չունենք», – ասել է «Օրանժ Արմենիայի» գլխավոր տնօրենը:
Անցյալ տարվա վերջին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հայտարարեց այն մասին, որ 2010 թվականին պատրաստվում է չորրորդ սերնդի (4G) ցանց թողարկել: Հայաստանը ծրագրում է ՏՏ հետազոտությունների, ինչպես նաեւ Ինտերնետի ներթափանցման ոլորտներում համագործակցել Intel ընկերակցության հետ: Ընկերակցության հետ համագործակցության հնարավորությունները քննարկվել են Intel կրթական ծրագրերի տնօրեն Ռոբերտ Ֆոգելի` այս շաբաթ Երեւան կատարած այցի ընթացքում: Նա կրթության եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետներին տրամադրեց նաեւ Intel World Ahead համալիր ծրագիրը, որը ներդրվում է աշխարհի շատ երկրներում: Մոտակա հինգ տարիներին World Ahead ծրագրի հիմնական խնդիրներն են անլար լայնաշերտ հասանելի Ինտերնետի ապահովում մեկ միլիարդ օգտվողների համար եւ 10 միլիոն դասախոսների ուսուցանում ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործմանը, որպեսզի տեխնոլոգիաները հասանելի դառնան եւս մեկ միլիարդ սովորողների համար:

In 2009, the number of subscribers to wideband internet services provided by ArmenTel rose by 184,8 %, compared to last year’s results, to comprise 26,2 thousand. According to “Internet in Armenia” report, ArmenTel (Beeline trademark) is the leading provider of retail internet services in Armenia.
Top 10 providers were determined based on visits registered in Circle.am Armenian internet rating system through IP addresses of Armenian providers and other companies connected to AM Net. As the research says, ArmenTel subscribers’ share among visitors comprises 38.48%.
The figure is due to provision of fixed internet connection (Dial-up and ADSL), experts believe. Meanwhile, mobile internet users prefer services of three competing mobile operators ArmenTel, VivaCell-MTS and Orange Armenia (11-12%). Within 3 months of launch Orange Armenia (France Telecom) reached the second place in rankings, with 12.27% mobile internet users. Drastic growth of demand for mobile internet in Armenia is explained by the appearance of Orange Armenia in the market of Armenia. VivaCell-MTS with 11.69% users is in the bottom of leaders list.
On the whole, 62.44% users prefer 3 leading operators’ services, with mobile internet users share comprising 33-35%. 3 leaders are followed by ADC (7.76%), Arminco (6.83%), Cornet (4.99%), iCON (4.29%), Ucom (2.38%), Web (1.57%) and Bionet (1.36%). Thus 91.62% of retail internet services are provided by the companies indicated.
Providers of wholesale Internet continue working towards diversification of communication channels. Third operator of the wholesale Internet in Armenia GNC Alfa Company completed construction works and commenced operation of the northern segment of its national fiber-optic network. Northern Network segment is laid between Yerevan and the Armenian-Georgian border, and crosses it at two locations: near the village Bagratashen and the city of Tashir. Southern segment of the network between Yerevan and the Armenian-Iranian border has been operating since September 2009. The network is connected to the fiber-optic line in Iran, providing access to global telecommunications network.
ArmenTel joined the European backbone Internet network through the cable system “Caucasus Cable System”. This fourth independent communication channel, owned by the company, goes under the Black Sea and joins the European Internet backbone network in the territory of Bulgaria.
Orange Armenia in the near future does not plan to increase the minimum speed of the mobile Internet, company CEO Bruno Dutoit said, answering the questions of his blog visitors. "128 kB/sec is the speed, which currently enables us to provide simultaneously unrestricted access to the Internet and ensure a high quality," Bruno Dutoit wrote. The tariffs for Internet and other telecommunications services are subject to change, he said.
Asked about the prospects of cellular 4-generation (4G) communication, Bruno Dutoit said Orange has introduced 3G + (3.5G) technologies in Armenia, which are latest widely used technologies. "At this stage we do not intend to change our plans," Orange Armenia Director General said.
VivaCell-MTS has announced late last year, that the company intends to launch a network of the fourth generation (4G) in 2010. Armenia plans to collaborate with Intel in IT research, and in the field of Internet penetration. Prospects of cooperation with the corporation were discussed during the visit of Intel Director of Educational Programs Robert Fogel in Yerevan this week. He presented the integrated program of Intel ‘World Ahead’, which is introduced in many countries. The main objectives of World Ahead for the next five years: to provide wireless broadband Internet access to a billion users and to train 10 million teachers to use modern technology, to provide one billion students with access to technology.