Էլեկտրակապի միջազգային միությունը (ԷՄՄ) նոր չափանիշ է հաստատել 3G համակարգի բջջային հեռախոսների համար` IMT-2000, որը կոչված է համաշխարհային համատեղելիություն ապահովել, միջազգային ռոումինգ եւ տվյալների արագընթաց փոխանցման մատչելիություն: Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, որը տարածել է Էլեկտրակապի միջազգային միությունը, միության հանձնարարականում նշված են արբանյակային ռադիոինտերֆեյսի չափաորոշիչները IMT-2000 համակարգի համար: IMT-2000 արբանյակային բաղադրիչն այնպես կնախագծվի, որ ապահովի բոլոր աճող պահանջները, որոնք առաջանում են օգտվողների քանակի ավելացման հետ, բիտերի եւ ընդհանուր թողունակության առավելագույն արագության ցուցանիշների տեսակետից: Այն նաեւ մեծ ճկունություն կունենա տարատեսակ ծառայությունների միաժամանակյա տրամադրման համար: Ինչպես նշել է ԷՄՄ գլխավոր քարտուղար Համադունը, այդ նվաճումները կնպաստեն ԷՄՄ համաձայնեցված գործունեությանը համաշխարհային մասշտաբով, թույլ տալով ապահովել լայնաշերտ մատչելիություն գյուղական եւ հեռավոր շրջաններում:
Իր հերթին «ԱմենՏել» ՓԲԸ-ի (Beeliene ապրանքանիշ) հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Անուշ Բեգլոյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ նոր չափանիշի ներմուծումը կարելի է միայն ողջունել: «Սակայն պետք է հասկանալ, որ տեխնոլոգիաների ստանդարտացումը դեռեւս չի նշանակում դրանց երաշխավորված ներմուծում լայն շուկա: Տեխնոլոգիայի հաջողությունը պայմանավորված է նրանով, թե ինչ առեւտրային ծառայություններ կառաջարկվեն դրանց հիման վրա եւ պահանջարկ կունենան արդյոք այդ ծառայությունները շուկայում»,-ասել է Անուշ Բեգլոյանը:
2009 թվականից ի վեր Հայաստանի բոլոր 3 բջջային օպերատորները` «ԱրմենՏել»-ը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Orange Armenia-ն, 3 G կապ են հաստատում իրենց բաժանորդների հետ: Անցած տարեվերջից ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հայտարարեց 4G չորրորդ սերնդի լայնաշերտ ծառայություն տրամադրելու մտադրության մասին, որը հիմնված է 2010թ. «Երկարաժամկետ էվոլյուցիայի» տեխնոլոգիաների վրա:

Международный союз электросвязи (МСЭ) утвердил новый стандарт для мобильных телефонов систем третьего поколения (3G) IMT-2000, который призван обеспечить всемирную совместимость, международный роуминг и доступ к услугам высокоскоростной передачи данных. Как отмечается в сообщении, распространенном МСЭ, в рекомендации союза определены характеристики спутникового радиоинтерфейса для систем IMT-2000. Спутниковый компонент IMT-2000 будет спроектирован таким образом, чтобы удовлетворять все возрастающие потребности, возникающие в связи с увеличением числа пользователей, с точки зрения показателей максимальной скорости передачи битов и суммарной пропускной способности. Он также будет обладать большей гибкостью для одновременной поддержки многих разнообразных видов услуг. Как отметил Генеральный секретарь МСЭ д-р Хамадун, эти достижения будут содействовать согласованной деятельности МСЭ во всемирном масштабе по обеспечению широкополосного доступа в сельских и удаленных районах.
В свою очередь, руководитель службы по связям с общественностью ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) Ануш Беглоян отметила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, что внедрение нового стандарта в перспективе связи 4 поколения по технологии IMT-Advanced можно только приветствовать. “Однако следует понимать, что стандартизация технологий еще не означает их гарантированное внедрение на широкий рынок. Успех технологии обусловлен тем какие коммерческие услуги будут предложены на их основе и от того будут ли эти услуги востребованы рынком», – сказала Ануш Беглоян.
Начиная с 2009 года все 3 мобильных оператора Армении (АрменТел, VivaCell-МТС, Orange Armenia) предоставляют 3G связь своим абонентам. С конца прошлого года VivaCell-МТС объявила намерении запустить услугу широкополосной связи четвертого поколения – 4G, основанную на технологиях “Долгосрочной эволюции” (LTE) в 2010 году.