(?)Պարոն Կլիմկո, այսօր բջջային հեռախոսակապի բաժանորդների ի՞նչ բազա ունի «Բիլայնը»:
(!) 2009 թ. տվյալների համաձայն, մեր ընկերության բջջային կապի բաժանորդների թիվը հասնում է 545 հազարի, նույն թվի երրորդ եռամսյակի համեմատ ավելանալով 8,6 %-ով: Սա բավականին շոշափելի աճ է, եթե հաշվի առնենք շատ կարճ ժամանակահատվածն ու բջջային շուկայում տիրող սուր պայքարը: Որպես ղեկավար ինձ համար այս նվաճումը հատկապես թանկ է, քանի որ աճ տեղի ունեցավ երրորդ օպերատորի մուտք գործելու հետ միաժամանակ: Կարող եմ ասել, որ այս լավ ցուցանիշը նաեւ օրինակ է այն բանի, թե ինչպես է մրցակցությունը ստիպում շուկայի բոլոր մասնակիցներին կենտրոնացնել սեփական ուժերը` լավագույն արդյունքների հասնելու համար:
Բացի այդ, Հայաստանի կապի շուկայի բոլոր օպերատորները ակտիվ բաժանորդների բազան հաշվելու իրենց մեթոդն ունեն; Մենք հաշվառում ենք եռամսյա ակտիվ բաժանորդային բազան: Այսինքն` հաշվառվում է այն բաժանորդը, ով վերջին երեք ամսվա ընթացքում կատարում է վճարային որեւէ ակցիա` զանգ, sms հաղորդագրություն, բջջային ինտերնետից է օգտվում եւ այլն; Այլ օպերատորներ ակտիվ են համարում վեցամսյա, տարեկան, տասնութ ամսվա բազան: Ես կարծում եմ, այն քաղաքականությունը, որ վարում է «Վիմպելկոմը», բաժանորդի հաշվառման հարցում ամենախիստն է:
(?)Ի՞նչ կարծիք ունեք բջջային կապի հագեցվածության մասին: Արդյոք Հայաստանը շատ «նեղ» չէ՞ բջջային երեք օպերատորի համար:
(!)Շուկան, կարծում եմ, հագեցած էր դեռեւս երրորդ օպերատորի մուտք գործելուց առաջ, եւ ես լրագրողների հետ հանդիպումների ժամանակ հաճախ եմ ասել 100% հագեցած լինելու մասին: 2009 թ. չորրորդ եռամսյակում գների իջեցման դինամիկան եւ երրորդ օպերատորի մուտքը ակնհայտորեն ցույց են տալիս, որ ներկայում մրցակցությունը երկու ուղղությամբ է ընթանում` ավելանում է այն բաժանորդների քանակը, ովքեր ունեն երկու, նույնիսկ երեք հեռախոս, եւ բաժանորդները մեկ օպերատորից մյուսին են անցնում:
(?)Հայաստանում բջջային ինտերնետից օգտվողներին հաշվառելիս խնդիրներ են առաջանում, քանի որ GPRS կամ 3G ծառայություններով հեռախոս ունեցողներից ոչ բոլորն են օգտվում դրանցից: Հաշվարկի ի՞նչ համակարգ է ձեզ մոտ գործում:
(!)Տեսականորեն 3G, GPRS կամ WAP տեխնոլոգիաներով բջջային հեռախոս ունեցող բաժանորդը, որի հեռախոսի այս ծառայություններն ակտիվացած են, արդեն բջջային ինտերնետից օգտվող է եւ այս չափանիշով հաշվարկելը ճիշտ է ու կոռեկտ: Սակայն պետք է հիշել, որ բաժանորդը ամեն պահի կարող է դադարել ծառայությունից օգտվելուց, հրաժարվել ակտիվացումից, հետո կրկին ակտիվացնել: Բաժանորդը, որ գնել է 3G մոդեմ, կարող է չօգտվել դրանից, բայց ակտիվորեն ձեռք բերել տեղեկատվություն: Հետեւաբար, բաժանորդներին հաշվել միայն ըստ քանակի` քաղաքավարության դեմ է: Կարող եմ ասել, որ «Բիլայնի» ավելի քան 100.000 բաժանորդներ ներկայում օգտվում են բջջային ինտերնետից:
(?)Անցյալ տարվա վերջում օպերատորներից մեկը հայտարարել էր Հայաստանում 4G կապ տրամադրելու մասին: «ԱրմենՏելն» ունի՞ արդյոք այդպիսի ծրագրեր:
(!)«Վիմպելկոմ» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Տորբախովը հարցազրույցներից մեկի ընթացքում հայտարարել է Ղազախստանում LTE ցանցի կառուցման մասին: Դա ԱՊՀ տարածքում նմանատիպ ցանցի կառուցման առաջին փորձն է լինելու: LTE ցանցի թողարկման պիոները TeliaSonera օպերատորն է Շվեյցարիայում եւ Նորվեգիայում: Ես համոզված եմ, որ բարեհաջող թողարկման դեպքում «Վիմպելկոմ»-ը իր տեխնոլոգիան կտանի այն երկրներ, որտեղ կա իր ցանցը, այդ թվում նաեւ Հայաստան: Այստեղ կարեւոր է նշել, որ Հայաստանում LTE ցանցի կառուցման ծրագրերի վրա մեծ ազդեցություն է գործելու ձայնածավալի հաճախականության կարգավորման մասին որոշումը, դրանցով էլ թույլատրվելու է Հայաստանում ցանցի կառուցումը: Ըստ մեր տեսակետի, առավելագույն է համարվում 700-800 Մհց ձայնածավալի հաճախականությունը:
(?)Այլ օպերատորների արտոնագրի ձեռք բերումից հետո ֆիքսված հեռախոսակապի շուկայում ի՞նչ փոփոխություններ են սպասվում:
(!)Վերջերս ֆիքսված կապի նոր օպերատորների եւ «Արմենթել» ընկերության միջեւ հաստատվեցին տարիֆները, եւ արդեն համաձայնագիր է ստորագրվում` ըստ ֆիքսված կապի միացման ուղղությամբ հասարակական ծառայությունների կարգավորման գծով հանձնաժողովի որոշման մեջ շարադրված պահանջների: Թե ինչ փոփոխություններ կլինեն, դեռեւս վաղ է խոսելը: Կսպասենք շուկայում նոր օպերատորների մուտք գործելուն: Ես կարծում եմ, որ «ԱրմենՏելը»` որպես կապի ինտեգրված օպերատոր, միանգամայն մրցունակ է այն բոլոր շուկաներում, որտեղ գործում է:
(?)Հայաստանում շարունակվում է կապի ուղիների դիվերսիֆիկացումը, սակայն ինտերնետի որակը նախկինի նման է: Ընկերությունում ինտերնետ կապի որակը բարելավելու ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում:
(!)Վերջին ամիսներին տիրող իրավիճակը նկատի ունենալով, չեմ կարող համաձայնել, որ ինտերնետի որակը թույլ է մեզ մոտ: «ԱրմենՏելում» ինտերնետի որակը շատ բարձր մակարդակի վրա է: Մենք մանրազնին եւ ուշադիր ուսումնասիրում ենք իրավիճակը: Արդեն չորս ամսից ավելի է, ինչ գործարկում ենք ADSL 2+ տեխնոլոգիան, ինչը հնարավորություն է տալիս սահմանել բավականին մեծ արագություններ սակագնային այն ծրագրերում, որտեղ արագությունը լիմիտավորված չէ: Ընկերությունը մշտապես մեծացնում է ծավալը, Հայաստանը արտաքին աշխարհի հետ կապող արտաքին ուղիների քանակը: Այսպես, օրինակ` կապի ուղիների դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ վերջին քայլերից մեկը եվրոպական մայրուղու միացումն էր ինտերնետային ցանցին (backbone): Արդեն մեր ունեցած երեքին լրացուցիչ նոր ուղղությունը նոր մայրուղի կդառնա, որն «ԱրմենՏելը» կապահովի ինտերնետ ելքով, բավականին կմեծացնի մեր միջազգային ուղիների անցագրային հնարավորությունը, կբարձրացնի արագությունը դեպի եվրոպական ռեսուրսներ, կբարձրացնի կապի որակն ու հուսալիությունը, իսկ երկրում` տեղեկատվական անվտանգությունը:
Բացի այդ, երկրի ներսում մենք ավարտել ենք Հյուսիսային օպտիկամանրաթելային օղակի կառուցումը, որի երկարությունը 120 կմ է, իսկ Հարավայինի աշխատանքները դեռեւս ընթացքի մեջ են: Գարունն սկսվելուն պես մենք կշարունակենք շինարարական աշխատանքները: Երկրի ներսում տրաֆիկի փոխանցման արագության վրա այն շատ չի ազդի, սակայն երկրի ներսում տվյալների փոխանցման հուսալիությունը մի քանի անգամ կբարձրանա:
(?)Դուք հաճախ եք խոսում հայկական ինտերնետ-կոնտենտի զարգացման անհրաժեշտության մասին: «ԱրմենՏել» ընկերությունն արդյոք պատրա՞ստ է աջակցություն ցուցաբերելու այս հարցում, ինչը վերջին հաշվով, կօգնի ձեզ նվազեցնել միջազգային տրաֆիկի ծախսերը:
(!)Այո, ես բազում անգամ նշել եմ, որ Հայաստանում անհրաժեշտ է ստեղծել eXchange կենտրոններ` հաշվի առնելով, ընդհանուր առմամբ, տեղեկատվական շուկայի շահերը` արտաքին ուղիների ծանրաբեռնվածությունը նվազեցնելու եւ բաժանորդի համար ինտերնետ ծառայությունների ինքնարժեքը կրճատելու համար:
«ԱրենՏելը» պատրաստ է աջակցելու ամեն նոր գործի, որը ծավալելու է հասարակության կյանքի բոլոր ոլորտներում բարձր տեխնոլոգիաների ներթափանցումը, այդ թվում նաեւ մենք պատրաստ ենք համագործակցել բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ` այդպիսի ռեսուրսներ ստեղծելու համար: Եթե ուզում եք, կարող եք համարել, որ դա մեր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունն է: Ես հուսով եմ, որ համաշխարհային տեղեկատվական տարածության մեջ Հայաստանի ինտեգրման հարցում մենք միայնակ չենք, եւ այս հարցում այլ կազմակերպություններից ու կառավարության մարմիններից եւ, ընդհանրապես, հասարակությունից կգտնենք աջակցություն ու համագործության առաջարկություն: Ես համոզված եմ, որ համալիր մոտեցման դեպքում, երբ գործընթացի բոլոր մասնակիցները գիտեն խաղի կանոնները եւ պատկերացնում են թե որ ուղղությամբ է առաջընթացը լինելու մոտ հեռանկարում, կարելի է հեշտորեն համաձայնեցնել գործողությունները եւ հասնել առավելագույն արդյունքի: Ավելացնեմ, որ մենք արդեն որոշակի քայլեր ձեռնարկում ենք, սակայն ես ավելի շատ սիրում եմ աշխատանքի արդյունքի մասին խոսել, քան գործընթացի:
(?)Հայաստանում 2009 թ. «Վիմպելկոմ» ընկերության դրամամուտքը նախորդ տարվա համեմատ կրճատվել էր մոտավորապես 7 տոկոսով: Ինչո՞վ է բացատրվում այս անկումը, եւ ի՞նչ միջոցներ եք մտադիր ձեռնարկել այս տարի:
(!)Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի եւ արդեն իսկ հագեցած շուկայում երրորդ օպերատորի մուտքի պայմաններում այդ գործընթացը սպասելի էր եւ օրինաչափ: Այս մասին խոսում է, առաջին հերթին, MOU ցուցանիշը (հեռախոսային կապի ծառայությունների համար բաժանորդի օգտագործած րոպեների քանակը – խմբ.), ինչը 2008 թ. 250 րոպեից 2009 թ. բարձրացել է` հասնելով 268 րոպեի: Այսինքն` բաժանորդները ավելի քիչ չեն խոսում, սակայն բաժանորդների բազան աճել է, հետեւաբար դրամամուտքի կրճատումը կապի շուկայի անկման արդյունք է, միեւնույն ժամանակ այն նաեւ երրորդ օպերատորի շուկա մուտք գործելու արդյունքն է:
(?)«ԱրմենՏել» ընկերությունն ի՞նչ հիմնական նպատակներ է դրել իր առջեւ:
(!)Ընդհանուր առմամբ, 2009 թ. հաջողակ տարի էր: Մենք չենք պատրաստվում կանգ առնել եւ 2010 թիվն ավելի հետաքրքիր է լինելու: Մենք պատվաբեր նպատակներ ու խնդիրներ ունենք, չէ՞ որ «ԱրմենՏելը» մեծ հնարավորություններ ունեցող հեռահաղորդակցության խոշորագույն օպերատոր է, եւ մեր հաճախորդները մեզանից միայն լավագույն առաջարկներ են սպասում: Անկասկած, մենք շարունակելու ենք առաջնահերթ ուշադրություն դարձնել հաճախորդներին մատուցվող ծառայություններին: Մենք ուզում ենք, որ մեր բոլոր գրասենյակներում հաճախորդներին բարեկրթորեն, ուշադիր սպասարկեն եւ հոգատար լինեն: Ծրագրում ենք ընդարձակել 3G ցանցը, եւ այս ուղղությունը նույնպես համարում ենք շատ կարեւոր, քանի որ նոր սերնդի մոտ ծառայությունների պահանջարկն աճում է, դրան զուգահեռ աճում է նաեւ մեր բջջային ինտերնետի պահանջարկը: Նորություններ են սպասվում նաեւ Hi-Line ծառայությունից օգտվող բաժանորդներին: Մենք ինտերնետ ծառայությունների շուկայի առաջատարներն ենք եւ շարունակելու ենք այդպիսին մնալ նույնիսկ երկրում ինտերնետի ներթափանցման աճի դեպքում:

(?)Г-н Климко, какова абонентская база мобильной телефонной связи Beeline на сегодняшний день?
(!)По итогам 2009 года абонентская база мобильной связи нашей компании достигла 545 тыс. абонентов, увеличившись по сравнению с третьим кварталом 2009 года на 8,6 %. И это достаточно ощутимый рост, учитывая короткий срок и ужесточившуюся конкуренцию на рынке мобильной связи в целом. Для меня как руководителя, это достижение особенно ценно, так как рост базы произошел одновременно со входом на рынок третьего оператора. Могу сказать, что это достойный показатель и пример того, как конкуренция заставляет всех участников рынка мобилизовать свои ресурсы для достижения наилучших результатов.
Кроме этого, у операторов на рынке связи Армении различная методика учета активной абонентской базы. Мы берем в расчет активную трехмесячную абонентскую базу. То есть учитывается абонент, который в течение последних трех месяцев совершил какую-либо платную акцию: звонок, sms, воспользовался мобильным Интернетом или др. У некоторых других операторов считается активной шестимесячная, годовая или даже 18-месячная база. Как мне кажется, политика, которую ведет “ВымпелКом”, – наиболее строгая в плане учета абонентов.
(?)Что Вы думаете о насыщенности рынка мобильной связи? Не “тесно” ли трем операторам мобильной связи в Армении?
(!)Рынок, по моему мнению, был насыщен еще задолго до входа третьего оператора, и я неоднократно говорил о насыщении рынка на 100% на встречах с журналистами. Вход третьего оператора и динамика падения цен в четвертом квартале 2009 года наглядно показывают нам, что на данный момент конкуренция развивается в двух направлениях: растет количество абонентов, имеющих два или даже три телефона, и происходит миграция абонентов от одного оператора к другому.
(?)При подсчете пользователей мобильного Интернета в Армении возникают проблемы, поскольку не каждый пользователь, имеющий телефон с подключенной GPRS или 3G услугой, пользуется ею. Какая система подсчета действует у вас?
(!)Вы понимаете, что теоретически абонент, мобильный телефон которого поддерживает технологии 3G, GPRS или WAP и у которого эти услуги активированы, является пользователем мобильного Интернета и считать по этому критерию наиболее корректно. Но следует понимать, что абонент в любое время может перестать пользоваться услугой, дезактивировать ее, а потом снова активировать. Клиент, купивший 3G модем, долго может им не пользоваться, а может активно скачивать гигабайты информации. В связи с этим, считать абонентов только по трафику или по количеству не корректно. Могу сказать, что более 100 000 абонентов Beeline в настоящее время пользуются мобильным Интернетом.
(?)Один из операторов связи в конце прошлого года объявил о своих планах по предоставлению 4G связи в Армении. Есть ли подобные планы у “АрменTел”?
(!)Генеральный директор ОАО “ВымпелКом” Александр Торбахов в одном из своих интервью объявлял о пилотном строительстве сети LTE в Казахстане. В любом случае, это будет первым опытом строительства подобной сети на территории СНГ. Пионером же запуска LTE сети стал оператор TeliaSonera в Швеции и Норвегии. Я уверен, что при успешном запуске тестовой сети, “ВымпелКом” перенесет технологию в страны своего присутствия, в том числе и Армению. В этом вопросе очень важно отметить, что на планы строительства LTE сети в Армении также повлияет решение регулятора о диапазоне частот, в которых будет разрешено строительство сети в Армении. С нашей точки зрения, оптимальными являются частоты в диапазоне от 700-800 Mhz..
(?)Какие изменения ожидаются на рынке фиксированной телефонной связи, после получения лицензии других операторов?
(!)Совсем недавно были утверждены тарифы между новыми операторами фиксированной связи и компанией “АрменТел”, и уже сейчас между операторами подписываются соглашения согласно требованиям, изложенным в решении Комиссией по регулированию общественных услуг по присоединению фиксированных сетей. О том, какие будут изменения, пока говорить рано, подождем входа на рынок новых операторов. Я думаю, что, являясь интегрированным оператором связи, “АрменТел” остается исключительно конкурентоспособным на всех рынках своего присутствия.
(?)В Армении продолжается диверсификация каналов связи, однако качество Интернета по-прежнему часто оставляет желать лучшего. Какие шаги в направлении улучшения качества Интернет-связи делаются в компании?
(!)По состоянию на последние месяцы я не могу согласиться с утверждением, что качество Интернета у нас слабое. Качество Интернета в “АрменТел” находится на очень высоком уровне. Сейчас мы достаточно четко и внимательно исследуем ситуацию. Уже более четырех месяцев как у нас запущена технология ADSL 2+, которая позволяет поднять довольно высокие скорости на тех тарифных планах, где скорость не лимитируется.
Компания постоянно увеличивает как объем, так и число внешних каналов, связывающих Армению с внешним миром. Так, одним из последних шагов по диверсификации каналов связи стало подключение к Европейской магистральной Интернет-сети (backbone). Новое направление в дополнение к трем уже имеющимся, станет новой магистралью, обеспечивающей “АрменТел” выходом в Интернет, значительно увеличит пропускную способность наших международных каналов, повысит скорость доступа к европейским ресурсам, увеличит качество и надежность связи, а в масштабах страны повысит ее информационную безопасность.
Кроме этого, внутри страны мы завершили строительство Северного оптоволоконного кольца, протяженностью около 120 км, а работа над Южным пока еще в процессе. С началом весны мы продолжим строительные работы. На скорость передачи трафика внутри страны это не очень повлияет, однако надежность передачи данных внутри страны от этого возрастет многократно.
(?)Вы часто говорите о необходимости развития армянского Интернет-контента. Готова ли компания “АрменТел” оказать содействие в этом вопросе, что в конечном итоге позволит вам снизить затраты на международный трафик?
(!)Да, я неоднократно отмечал, что Армении просто необходимо создать eXchange-центры внутри страны, учитывая интересы информационного рынка в целом: для уменьшения нагрузки на внешние каналы и для сокращения себестоимости Интернет-услуг для конечного пользователя. Компания “АрменТел” готова поддерживать любые начинания, связанные с расширением проникновения высоких технологий во все сферы жизни общества, в том числе, мы готовы сотрудничать в вопросе создания подобного ресурса со всеми заинтересованными сторонами. Eсли хотите, назовите это нашей корпоративной социальной ответственностью. Я надеюсь, что в стремлении обеспечить скорейшую интеграцию Армении в мировое информационное пространство мы не одиноки, и найдем поддержку и предложения о сотрудничестве в данном вопросе, как со стороны других организаций, так и правительственных органов и общества в целом. Я уверен, что при комплексном подходе, когда все участники процесса знают правила игры и представляют, в каком направлении будет движение в ближайшей перспективе, проще согласовывать действия и добиваться максимального эффекта. Добавлю, что с нашей стороны уже предпринимаются определенные шаги в этом направлении, но я больше люблю говорить о результатах работы, чем о процессе.
(?)Выручка компании “ВымпелКом” за 2009 год в Армении сократилась примерно на 7% по сравнению с предыдущим годом. Чем объясняется такой спад, и какие меры Вы намерены предпринять в этом году?
(!)Сокращение выручки в условиях мирового экономического кризиса и входа третьего оператора на уже насыщенный рынок – процесс закономерный и ожидаемый. Об этом говорит, прежде всего, показатель MOU (количество минут, использованных абонентом на услуги телефонной связи – прим. ред.), который со 250 минут в 2008 вырос до 268 мин. в 2009 году. То есть, абоненты не стали говорить меньше, а абонентская база выросла, следовательно, сокращение выручки – результат падения рынка связи, в том числе, вызванного входом на рынок третьего оператора.
(?)Какие основные цели ставит компания “АрменТел” на текущий год?
(!)В целом, 2009 год был довольно успешным. Мы не собираемся останавливаться на достигнутом и 2010 год будет еще интересней. Наши цели и задачи амбициозны, ведь «АрменТел» – крупнейший телекоммуникационный оператор с огромными возможностями, и наши клиенты ждут от нас только самых лучших предложений. Несомненно, мы продолжим уделять первоочередное внимание качеству обслуживания клиентов; мы хотим, чтобы во всех наших офисах клиента обслуживали вежливо, внимательно и заботливо. В наших планах расширение сети 3G , и мы также считаем это направление очень важным, поскольку потребность в услугах нового поколения растет, растет и спрос на наш мобильный Интернет. Новые решения ждут и клиентов услуги Hi-Line. Мы – лидер на рынке конечных Интернет-услуг и продолжим оставаться “локомотивом” роста проникновения Интернета в стране.