ՀՀ նախագահի «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում համաշխարհային նշանակության ավանդի համար» (GIT Award) մրցանակի հանձնումը տեղի կունենա հունիսի 28-ին: ,Synopsys Armeniaե ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանն այսօր հայտնել է, որ մրցանակի հանձնման արարողությանը կմասնակցի ամենամյա մրցանակաբաշխության առաջին մրցանակակիր, Intel գործակալության տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Կրեյգ Բարետը` տիկնոջ հետ: Բացի նրանից, հավանական է, որ արարողությանը ներկա լինեն նաեւ այդ բնագավառի այլ հայտնի անձինք:
«Սա շատ կարեւոր քայլ է, որի արդյունքը տեսնելու ենք մոտ ապագայում: Երբ մենք Synopsys ընկերությունում մտադրվեցինք ստեղծել այս մրցանակը, մեզ համար շատ կարեւոր էր Հայաստանին միացնել միջազգային ցանցին, ինչպես նաեւ այնպիսի ականավոր մարդկանց հետ, որոնք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հեղաշրջում են կատարել: Միայն այն պատճառով, որ այդ կապը հաստատվի, պարտադիր պայման էր, որպեսզի մրցանակը ստանալու համար մրցանակակիրները այցելեն Հայաստան», – ասել է նախագահական մրցանակի կազմակերպման հանձնաժողովի նախագահ, Synopsys Armenia-ի գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը:
Ռիչ Գոլդմանի խոսքերի համաձայն, մրցանակակրի ընտրությունը կատարվում է այնպես, ինչպես Նոբելյան մրցանակակրինը: Հաղթողին որոշում է հանձնաժողովը, որը կազմված է IT 20 հանրահայտ գործիչներից:
Նախագահական մրցանակի շքանշանը պատրաստված է բարձրակարգ ոսկուց (մոտ 300 գր) եւ ադամանդից: Շքանշանի դիմերեսին պատկերված է Ռաֆայել Իսրայելյանի նկարած արծիվը` ադամանդակուռ աչքով, իսկ դարձերեսին պատկերված է Հայաստանի զինանշանը: Շքանշանի ձեւավորման հեղինակը Վալերի Ռիկերտն է, որն աշխատել է «Աստղային պատերազմներ» ֆիլմի վրա:
Բացի այս ամենից, Հայաստանի Հանրային հեռուստակայանը Վիվասել-ՄՏՍ ընկերության հետ միասին այսօր ՀՀ նախագահի «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում համաշխարհային նշանակության ավանդի համար» մրցանակի հովանավորն է: Այս կապակցությամբ հուշագիր են ստորագրել ՀՀԿ նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը եւ նախագահական մրցանակի կազմակերպման հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը: Այդ փաստաթղթին կցված է կողմերի պատրաստակամությունը «համատեղ ուժերը ներդնել` «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում համաշխարհային նշանակության ավանդի համար» ՀՀ նախագահի մրցանակի լուսաբանումը ըստ պատշաճի կազմակերպելու համար»:
ՏՏ բնագավառում միջազգային չափանիշների ավանդ ներդնելու համար նախագահական մրցանակ սահմանելու մասին որոշումը կայացվել է 2009 թ.: Այն հանձնվելու է ամեն տարի այն մարդուն, ով առանձնահատուկ ավանդ կունենա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջազգային զարգացման գործում: Ընդ որում, այդ ավանդը կարող է տարբեր լինել` ինչպես տեխնոլոգիաներին, կրթությանը, այնպես էլ տարբեր նախագծերի ֆինանսավորման եւ կազմակերպմանը վերաբերող:

22 Март 2010 - 11:23 AMT
Официальная церемония вручения премии президента РА "За вклад мирового значения в сферу информационных технологий " (GIT Award) состоится 28 июня этого года. Как отметил сегодня директор компании «Synopsys Armenia» Рич Голдман, в церемонии вручения премии, примет участие первый лауреат ежегодной премии – бывший председатель Совета директоров корпорации Intel Крейг Баррет с супругой. Ожидается, что кроме него на церемонии будут присутствовать известные деятели сферы.
“Это очень важный шаг, результаты которого мы увидим в ближайшем будущем. Когда мы в компании Synopsys задумывали эту премию, для нас было очень важно связать Армению с международной сетью, а также с выдающимися людьми, совершившими революционные изменения в сфере технологий. Именно для того, чтобы эта связь была налажена, обязательным условием для получения премии является визит лауреатов в Армению”, – сказал председатель комитета организации президентской премии, исполнительный директор Synopsys Овик Мусаелян.
По словам Рича Голдмана, отбор лауреата премии похож на систему отбора номинантов на Нобелевскую премию. Победителя определяет комитет, состоящий из 20 известных деятелей ИТ.
Медаль президентской премии изготовлена из высокопробного золота (около 300 граммов) и бриллианта. На лицевой стороне медали изображен орел работы Рафаэла Исраеляна с бриллиантовым глазом. На обратной стороне медали – герб Армении на фоне символа Силиконовой долины. Автор дизайна медали Валерий Рикерд (работавший над фильмом "Звездные войны").
Между тем, Общественное телевидение Армениии (ОАТ) стало сегодня спонсором премии президента РА "За вклад мирового значения в сферу информационных технологий ", наряду с компанией VivaCell-МТС. Mеморандум о сотрудничестве подписали Председатель Совета ОАТ Алексан Арутюнян и председатель комитета организации президентской премии Овик Мусаелян. Этим документом закреплена готовность сторон “приложить совместные усилия для того, чтобы на должном уровне организовать освещение премии президента РА "За мировой вклад в области информационных технологий".
Решение об учреждении президентской премии за Международный вклад в сферу ИТ было подписано в 2009 году. Она будет вручаться ежегодно человеку, сделавшему уникальный вклад в международное развитие сферы информационных технологий. Причем, этот вклад может быть различного рода: как в области технологий, образования, так финансирования и организации различных проектов.