«ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարարության գիտության պետական կոմիտեի եւ Բելառուսի Հանրապետության գիտության եւ տեխնոլոգիաների պետական կոմիտեի միջեւ համագործակցության մասին» համաձայնագիրը ստորագրվեց Մինսկում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից: Համաձայնագրի նպատակն է աջակցել երկու երկրների համար հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համատեղ գիտական հետազոտությունների անցկացմանը:
Համաձայնագրով կողմերը նախատեսում են անցկացնել համատեղ մրցույթներ` Հայաստանի եւ Բելառուսի գիտնականների խմբերի համատեղ իրականացվող նախաձեռնողական գիտահետազոտական նախագծերի ֆինանսավորման եւ համատեղ գիտական միջոցառումների ֆինանսավորման նպատակով:
Համաձայնագիրը ստորագրվեց ԱՊՀ մասնակից պետությունների ինովացիոն համագործակցության միջպետական նպատակային ծրագրի մշակման աշխատանքային խմբի հերթական նիստի ժամանակ:
Այցի ընթացքում ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը հանդիպել է նաեւ Բելառուսի Հանրապետության գիտության եւ տեխնոլոգիաների պետական կոմիտեի նախագահ Ի. Վ. Վոյտովի հետ եւ ներկայացրել Հայաստանի առաջարկները ԱՊՀ շրջանակներում իննովացիոն համագործակցության վերաբերյալ:

Соглашение «О сотрудничестве между Госкомитетом по науке Министерства науки и образования РА и Госкомитетом по науке и технологиям Беларуси», было подписано в Минске. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе Госкомитета по науке. В рамках соглашения стороны обязались оказывать поддержку по проведению научных исследований в сферах, представляющих интерес для обеих стран.
Данное соглашение предусматривает проведение совместных конкурсов, с целью финансирования армяно-белорусских научно-исследовательских проектов и мероприятий.
Соглашение было подписано в ходе очередного заседания постоянной рабочей группы Межгосударственной целевой программы инновационного сотрудничества стран-членов СНГ.
В ходе своего визита председатель Комитета Самвел Арутюнян встретился с руководителем Госкомитета по науке и технологиям Беларуси И. Войтовым и представил предложения Армении в связи с инновационным сотрудничеством в рамках СНГ.