Ղազախստանում LTE ցանցի փորձնական թողարկման հաջողության դեպքում «Վիմպելկոմը» տեխնոլոգիան տեղափոխելու է այն երկրներ, որտեղ առկա է իր ներկայությունը, այդ թվում` Հայաստան: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում ասել է «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: «Այդ հարցում շատ կարեւոր է, որ ցանցի շինարարության պլանների վրա ազդելու է նաեւ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) որոշումը հաճախականությունների դիապազոնի մասին, որի արդյունքում կթույլատրվի ցանցի կառուցումը Հայաստանում: Մեր տեսանկյունից, օպտիմալ են համարվում 700-800 Mhz հաճախական ությունները»,- նշել է նա:
«Վիմպելկոմ» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Տորբախովն իր հարցազրույցներից մեկում հայտարարել է Ղազախստանում LTE ցանցի փորձնական կառուցման մասին: Դա ԱՊՀ տարածքում նման շինարարություն իրականացնելու առաջին փորձն է լինելու:
Իսկ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը հայտնել է ընթացիկ տարվա մեջ Հայաստանում չորրորդ սերնդի (4G) ցանց ներմուծելու մասին` հիմնված LTE տեխնոլոգիաների վրա: Իր հերթին, Հայաստանում բջջային կապի երրորդ օպերատոր Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան, պատասխանելով իր բլոգի այցելուների հարցերին, նշել է, որ ընկերությունը դեռ մտադիր չէ փոխարինել 3G+ տեխնոլոգիան չորրորդ սերնդի կապով:

29 Март 2010 - 11:38 AMT
При успешном запуске тестовой LTE сети в Казахстане, “ВымпелКом” перенесет технологию в страны своего присутствия, в том числе и Армению. Об этом в интервью с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил генеральный директор компании “АрменТел” Игорь Климко. “В этом вопросе очень важно отметить, что на планы строительства LTE сети в Армении также повлияет решение регулятора о диапазоне частот, в которых будет разрешено строительство сети в Армении. С нашей точки зрения, оптимальными являются частоты в диапазоне от 700-800 Mhz.», – отметил он.
Генеральный директор ОАО “ВымпелКом” Александр Торбахов в одном из своих интервью объявлял о пилотном строительстве сети LTE в Казахстане. Это станет первым опытом строительства подобной сети на территории СНГ.
Между тем, компания VivaCell-МТС заявила о намерении внедрить в Армении сеть четвертого поколения (4G), основанную на LTE технологиях в течение текущего года. В свою очередь, генеральный директор третьего оператора мобильной связи в Армении Orange Armenia Бруно Дютуа, отвечая на вопросы посетителей своего блога, заметил, что компания пока не намерена заменить технологию 3G+ на связь четвертого поколения. ЗАО «АрменТел» (брэнд Beeline) – дочернее предприятие группы компаний «ВымпелКом», в которую входят операторы связи, предоставляющие услуги голосовой связи и передачи данных на основе широкого спектра технологий беспроводной и фиксированной связи, а также широкополосного доступа в Интернет в России, Армении, Грузии, Казахстане, Таджикистане, Узбекистане и Украине.