«Արմենտել» ընկերությունը Internet eXchange կենտրոն ստեղծելու համար պատրաստ է համագործակցել բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ: PanARMENIAN.Net -ին տված հարցազրույցի ընթացքում «Արմենտել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն ասել է, որ ընկերությունն արդեն համապատասխան քայլեր կատարում է այդ ուղղությամբ;
«Ես հուսով եմ, որ Հայաստանը համաշխարհային տեղեկատվական ընդարձակ տիրույթում արագ ինտեգրելու ձգտման հարցում մենք միայնակ չենք, եւ այս հարցում կգտնենք օժանդակություն եւ համագործակցության առաջարկ ինչպես այլ կազմակերպություններից, այնպես էլ կառավարության մարմիններից եւ հասարակությունից», – ասել է Իգոր Կլիմկոն;
Ազգային Internet eXchange կենտրոն կազմակերպությունը ինտերնետի զարգացման կարեւորագույն ենթակառուցվածք է: Կենտրոնը հնարավորություն է տալիս նվազեցնել արտաքին կապերի ծանրաբեռնվածությունը եւ կրճատել ինտերնետ ծառայությունների ինքնարժեքը` վերջին օգտագործողի համար;
«Արմենտել» ՓԲԸ Վիմպելկոմ ընկերության դուստր կազմակերպությունն է, որն ընդգրկում է ձայնային կապ եւ անթել լայն սպեկտորի հիման վրա տվյալների փոխանցում, ինչպես նաեւ լայնագիծ հասանելիություն է ապահովում Ռուսաստանում, Հայաստանում, Վրաստանում, Ղազախստանում, Տաջիկստանում, Ուզբեկստանում եւ Ուկրաինայում:

Компания “АрменТел” готова сотрудничать в вопросе создания Internet eXchange-центров со всеми заинтересованными сторонами. Как сказал в интервью PanARMENIAN.Net генеральный директор компании “АрменТел” Игорь Климко, компанией уже предпринимаются определенные шаги в этом направлении.
“Я надеюсь, что в стремлении обеспечить скорейшую интеграцию Армении в мировое информационное пространство мы не одиноки, и найдем поддержку и предложения о сотрудничестве в данном вопросе, как со стороны других организаций, так и правительственных органов и общества в целом”, – сказал Игорь Климко.
Организация национального Internet eXchange-центрa является важным элементом развития инфраструктуры Интернета. Центр обмена трафиком позволяет уменьшить нагрузки на внешние каналы и сократить себестоимость Интернет-услуг для конечного пользователя.