«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը` Beeline) Հայաստանում հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող առաջին օպերատորն է, որ միացել է եվրոպական մագիստրալ ինտերնետ ցանցին (backbone) «Caucasus Cable System»-ի միջոցով:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին «ԱրմենՏել»-ի մամլո ծառայությունից, տվյալ ուղղությունն ամբողջովին անկախ է եւ ի լրումն առկա երեքին կդառնա նոր մայրուղի` ապահովելով «ԱրմենՏել»-ի մուտքն ինտերնետ:
«Մեր ենթակառուցվածքի միացումը նոր` չորրորդ ուղղությանը կապի արտաքին ուղիների դիվերսիֆիկացմանն ուղղված ռազմավարության մի մասն է կազմում: Մեզ, որպես կապի միասնական օպերատոր, դա հնարավորություն է ընձեռում ոչ միայն բարձրացնել մեր կողմից մատուցվող ինտերնետի այլ նաեւ միջազգային հեռախոսակապի որակը»,- նշեց «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի Գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Նոր մայրուղին անցնում է Սեւ ծովի հատակով, իսկ եվրոպական մագիստրալ ինտերնետ ցանցին միանում է Բուլղարիայի տարածքում:

Компания «АрменТел» (торговая марка Beeline), первой среди операторов телекоммуникационных услуг в Армении подключилась к Европейской магистральной Интернет-сети (backbone) посредством кабельной системы «Caucasus Cable System».
Как сообщили PanARMENIANNet в пресс-службе АрменТел, данное направление является полностью независимым и, в дополнение к трем имеющимся, станет новой магистралью, обеспечивающей компанию «АрменТел» выходом в Интернет.
«Подключение нашей инфраструктуры к четвертому независимому каналу связи – часть нашей стратегии по диверсификации внешних каналов связи. Нам как единому оператору связи это позволит улучшить качество не только Интернета, но и международной телефонной связи»,- отметил генеральный директор ЗАО «АрменТел» Игорь Климко.
Новая магистраль проходит по дну Черного моря и присоединяется к Европейской магистральной Интернет сети на территории Болгарии.