Ապրիլի 2-ին կկայանա Հայկական ինտերնետ տրաֆիկի փոխանակման հիմնադրամի («Արմիքս») ստեղծման նախաձեռնող խմբի նիստը եւ հիմնադիր ժողովը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) մամլո ծառայությոինց, հիմնադրամի նպատակն է ՀՀ հեռահաղորդակցության ցանցերի միջեւ հանրային փոխկապակցումն ապահովելու միջոցով բարձրացնել հեռահաղորդակցության ծառայությունների անվտանգությունն ու որակը եւ նվազեցնել այդ ծառայությունների գինը:
«Արմիքս»-ի հիմնադիրներն են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) եւ «Ինտերնետ հանրություն» հասարակական կազմակերպությունը, իսկ նախաձեռնող խմբի մեջ արդեն իսկ ներգրավված են Հայաստանի առաջատար ՏՀՏ ընկերություններ, որոնցից են «Օրանժ Արմենիա», «ADC», «Ucom», «Icon», «Web», «Ապագա Թեքնոլոջիս», «GNC Alfa», «Շիրակ Թեքնոլոջիս» եւ այլն:
Ժողովի ընթացքում կներկայացվի ֆինանսատնտեսական ծախսերի նախահաշվարկի աշխատանքային խմբի զեկույցը, տեղի կունենա ԻՏՁՄ կողմից նախագծված կանոնադրության նախագծի եւ հիմանդրման փաստաթղթի ներկայացում եւ հաստատում, ինչպես նաեւ կանցկացվեն հիմադրամի Կառավարման (հոգաբարձուների) խորհրդի ընտրություններ:

1 Апрель 2010 - 13:30 AMT
Инициативная группа по созданию Фонда обмена Интернет-трафиком (“Армикс”) 2 апреля проведет заседание и учредительное собрание. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Союза компаний информационных технологий (UITE), целью фонда является обеспечение безопасности, качества и снижения цен на телекоммуникационные услуги в Армении, посредством общественного обмена между телекоммуникационными сетями.
Учредителями “Армикс” являются Союз компаний информационных технологий и неправительственная организация “Интернет общество”. В состав инициативной группы уже вошли такие ведущие компании телекоммуникационного сектора Армении, как Orange Armenia, ADC, Ucom, iCon, Web, Apaga Technologies, GNC Alfa, Shirak Technologies и другие.
В ходе собрания будет представлен предварительный отчет рабочей группы по финансово-экономическим затратам, проект регламента Фонда, а также утверждение документа о создании Фонда обмена Интернет-трафиком, подготовленный UITE. Также будут проведены выборы в попечительский совет.