Ապրիլի 6-11-ը Մակեդոնիայում տեղի կունենա Տարածաշրջանային մրցունակության նախաձեռնություն ծրագրի կողմից կազմակերպված Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների /ՏՏ/ ոլորտի ընկերությունների գործարար գագաթնաժողով /RCI IT B2B Matchmaking Summit/, որին կմասնակցեն ավելի քան 10 երկրներից գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ` այդ թվում նաև Հայաստանից: Հաղորդում է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության մամլո ծառայությունը: Հայկական պատվիրակությունն իր մեծությամբ 4-րդն է՝ Մակեդոնիայի, Բուլղարիայի և Կոսովոյի ներկայացուցիչներից հետո և ներառում է առաջատար ՏՀՏ ընկերությունների ներկայացուցիչներ: Միջոցառման ընթացքում կքննարկվեն ՏՏ համաշխարհային զարգացման միտումները, ՏՏ ոլորտի տարածաշրջանային բրենդինգի հարցերը, ինչպես նաև կհաստատվեն գործարար կապեր:
Հայաստանը Մակեդոնիայում ներկայացնելու են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը /ԻՏՁՄ/, «Նորք» տեղեկատվավերլուծական կենտրոնը, «Essential Solutions», «CHS Vericel Service», «Margasoft» ընկերությունները: Համագործակցության նպատակով ԻՏՁՄ բիզնես հանդիպումներ կունենա Մակեդոնական «Semos Education», «Momenti» ընկերությունների հետ, «CHS Vericel Service»` «Seavus Group», իսկ «Margasoft»-ը` «Euronetcom» ընկերության հետ: Միջոցառման շրջանակներում տեղի կունենա նաև Հարավային և Արևելյան Եվրոպայի ՏՀՏ ֆորում կառույցի 3-րդ հանդիպումը /South East Europe ICT Forum/, որի կառավարման խորհրդի անդամ է ԻՏՁՄ-ն: Կքննարկվեն համատեղ իրականացվելիք ծրագրերը, որոնք կխթանեն Հայաստանի ներգրավվածությունը տարածաշրջանային նախաձեռնություններում:

> Армянская делегация принимает участие в деловом саммите компаний сферы информационных технологий (RCI IT B2B Matchmaking Summit), который состоится с 6 по 11 апреля в Македонии.
Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе Союза предприятий информационных технологий. В состав армянской делегации вошли Союз предприятий информационных технологий (UITE), информационно-аналитический центр «Норк», компании «Essential Solutions», «CHS Vericel Service», «Margasoft». В целях налаживания сотрудничества UITE проведет бизнес-встречи с македонскими компаниями «Semos Education», «Momenti», «CHS Vericel Service» – с компанией «Seavus Group», а «Margasoft» – с компанией «Euronetcom». В ходе мероприятия будут обсуждены тенденции мирового развития информационных технологий, вопросы регионального брендинга ИТ-сферы. Также ожидается, что будут налажены деловые связи.
В рамках мероприятия состоится 3-я встреча форума ИКТ Южной и Восточной Европы, членом Совета правления которого является UITE. Будут обсуждены предстоящие совместные программы, которые стимулируют вовлеченность Армении в региональные инициативы.
Саммит, в котором принимают участие представители бизнес-кругов более 10 стран, организован программой Инициатива региональной конкурентоспособности.