Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ՀՄՄ) գլխավոր քարտուղար Հանադուն Տուրեին: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել է ՀՀ նախագահի մամո ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին` նախագահը հույս է հայտնել, որ նրա այցը կարևոր քայլ կլինի երկկողմ կապերի սերտացման և համագործակցության հետագա զարգացման համար: Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտում տեղի ունեցող բարեփոխումները նաև կազմակերպության հետ փոխգործակցության արդյունք են:
Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ՀՄՄ) գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտը վերջին տարիներին լուրջ առաջընթաց է արձանագրել:
Կողմերը խոսել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտի խնդիրների ու զարգացման հնարավորությունների մասին։ Հանադուն Տուրեն ասել է, որ կազմակերպությունը Հայաստանի հետ գործակցությունը շարունակելու է երեք հիմնական ուղղություններով` կարողությունների զարգացում, ոլորտային կառավարում և հեռուստատեսային հեռարձակման թվայնացում:
Նշելով, որ ինտերնետ ծառայությունների զարգացմանը զուգահեռ լուրջ հիմնախնդիր է դառնում կիբերանվտանգության ապահովումը` նախագահ Սարգսյանը կարևորել է կազմակերպության օժանդակությունը հայ մասնագետների վերապատրաստման, տեխնիկական աջակցության ու խորհրդատվության տրամադրման հարցերում:

Президент Армении Серж Саргсян принял Генерального секретаря Международного союза электросвязи (МСЭ) Хамадуна Туре. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе президента РА.
Серж Саргсян выразил надежду, что визит Генсека МСЭ станет важным шагом в развитии двустороннего сотрудничества. Он также отметил, что положительные изменения в сфере ИКТ Армении происходят также и благодаря сотрудничеству с этой международной организацией.
В свою очередь, Хамадун Туре отметил, что в Армении зарегистрирован серъезный рост в сфере ИКТ за последние годы. Стороны обсудили вопросы, касающиеся сферы информационных технологий и телекоммуникаций. Хамадун Туре проинформировал президента о том, что сотрудничество с Арменией продолжится по трем основным направлениям: развитие возможностей, управление сферы и оцифровке теле- и радиовещания.
Президент Армении также заметил, что с ростом уровня доступности Интернет-услуг, серьезной проблемой становится обеспечение кибербезопасности. В этом отношении Серж Саргсян придал особое значение содействие МСЭ в переподготовке армянских специалистов, а также в вопросах технической и экспертной поддержке.
Генеральный секретарь Международного союза электросвязи Хамадун Туре прибыл в Армению 6 апреля по приглашению министра транспорта и связи РА Манука Варданяна. В рамках визита Хамадун Туре также встретился с премьер-министром и министром транспорта и связи Армении. Также состоялся круглый стол с участием представителей сферы электросвязи, где стороны обсудили нынешнее положение Армении в сфере телекоммуникаций и возможности ее развития.