Ապրիլի 7-ի առավոտյան ”Իրական Կովկաս” թղթակցային ցանցի կայքը (www.realcaucasus.org) ենթարկվել է DDos hակերային գրոհին, որի արդյունքում տեղեկատվական կայքի սերվերը ծանրաբեռնվել է և դադարել պատասխանել Ինտերնետի համաշխարհային ցանցի օգտագործողների հայտերին: Կայքի գործունեության արգելափակումը համընկել է Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների լայնածավալ օպերացիայի հետ երկրի ավարներով բնակեցված շրջաններում: Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, Ադրբեջանի հյուսիսային շրջաններում արդեն կան 4 ձերբակալվածներ, տեղի բնակիչների տները ստուգվում են, ճանապարհներին ուժեղացված հսկողությունը, և մանրամասն ստուգման են ենթարկվում ավարական բնակավայրերից դուրս եկող և մտնող ավտոմեքենաները: Ավելի վաղ Ադրբեջանի Ազգային անվտնագության նախարարության աշխատակիցները ձերբակալել են հանրապետության 7 քաղաքացիների և Ռուսաստանի մեկ քաղաքացու, որոնց մեղադրում են ահաբեկչական գործունեությանը մասնակից լինելու մեջ:
ՍակայնԱդրբեջանի հատուկ ծառայությունները չեն սահմանափակվել երկրի հյուսիսային շրջաններում լայնածավալ գործողություններով: Ըստ երևույթին, այս անգամ ադրբեջանական պետական մեքենան որոշել է արգելափակել նաև հանրապետության ավարներով բնակեցված շրջանների տեղեկատվական հոսքը: Հենց դրանով են բացատրվում հակերների հանցավոր գործունեության մոտիվները, որոնք կաթվածի են ենթարկել Ադրբեջանի բնիկ ժողովրդների խնդիրները լուսաբանող տեղեկատվական աղբյուրներից մեկը:
“Իրական Կովկաս” թղթակցային կայքի համակարգման խորհուրդը կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին դադարեցնել անօրինական գործունեությունը Ադրբեջանի հյուսիսում բնակվող բնիկ ժողովուդների և տեղեկատվական աղբյուրների նկատմամբ: “Իրական Կովկասի” ողջ անձնակազմը կոչ է անում միջազգային իրավապաշտպան մարմիններին առավել ակտիվ զբաղվել Ադրբեջանի բնիկ ժողովուրդների և ազգային փոքրամասնությունների խնդիրներով: Նրանք իսկապես ձեր օգնության կարիքն ունեն, քանի որ պաշտոնական Բաքուն հետապնդում է մի նպատակ` ուծացնել կամ վտարել երկրից ոչ թուրք բնակչությանը:

Утром 7-го апреля сайт корреспондентской сети «Реальный Кавказ» (www.realcaucasus.org) подвергся хакерской DDos атаке, в результате чего сервер информационного ресурса был перегружен и перестал отвечать на запросы пользователей всемирной сети Интернет. Блокировка деятельности сайта «Реальный Кавказ» совпала с масштабной операцией спецслужб Азербайджана в аваронаселенных регионах этой республики. Как сообщают азербайджанские СМИ, в северных регионах Азербайджана уже есть четверо задержанных, в домах местных жителей проводятся обыски, на дорогах стоят усиленные посты, подвергающие тщательному досмотру все въезжающие и выезжающие из аварских поселений автомобили. Ранее сотрудники МНБ Азербайджана задержали 7 граждан республики и одного гражданина России, которых обвиняют в причастности к террористической деятельности.
Однако спецслужбы Азербайджана не ограничились масштабными операциями на территории северных регионов республики. Судя по всему, на этот раз азербайджанская государственная машина решила блокировать также информационный поток из аваронаселенных регионов республики. Именно этим объясняются мотивы преступной деятельности хакеров, парализовавших деятельность одного из немногочисленных информационных ресурсов, освещающих проблемы коренных народов Азербайджана.
Координационный Совет корреспондентской сети «Реальный Кавказ» призывает власти Азербайджана приостановить незаконную и противоправную деятельность в отношении проживающих на севере Азербайджана представителей коренных народов и информационных ресурсов. Кроме того, весь коллектив «Реального Кавказа» призывает международные правозащитные организации более активно заниматься проблемами нацменьшинств и коренных народов Азербайджана. Они действительно нуждаются в вашей помощи, так как политика официального Баку преследует одну единственную цель – ассимилировать и/или выслать из страны все нетюркское население.