Թարգմանիչների “Lingvo-ի գավաթ” միջազգային մրցույթը տեղի կունենա 2010-ի ապրիլի 20-ին և մայիսի 19-ին: Online-մրցություններին կարող են մասնակցել 16 տարեկանից բարձր աշակերտները և ուսուցման բոլոր ձևերի ուսանողները, որոնք ուսումնասիրում են անգլերեն, ֆրանսերեն և գերմաներեն լեզուները: “Lingvo գավաթ 2010”-ի հաղթողը հնարավորություն կստանա երկու անմոռանալի շաբաթ անցկացնել Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում կամ Ֆրանսիայում EF Educatioan First ընկերության կողմից:
Երրորդ անգամ անցկացվող մրցույթը միջազգային հարթակ է դարձել թարգմանության ժամանակակից տեխնոլոգիաները կիրառելու համար: 2009-ին նրան մասնակցել են ուսանողներ ռուսական և արտասահմանյան 200 բուհերից, ինչպես նաև դպրոցների, վարժարանների, ուսումնարանների աշակերտներ: “Lingvo գավաթ 2010” առաջանությանը մասնակցելու համար պետք է գրանցվել միջոցառման կայքում մինչև 2010-ի ապրիլի 19-ը:
Ռուսական ABBYY ընկերությունը (մինչև 1997-ը BIT Software) հիմնադրվել է 1989թ. Մոսկվայում Մոսկվային ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի 4-րդ կուրսի ուսանող` հայաստանցի Դավիթ Յանի կողմից: Այսօր ABBYY-ն առաջատար համաշխարհային նորարարական տեխնոլոգիաների մշակողներից է փաստաթղթերի օպտիկական ճանաչման, ձևերի ներմուծման, կիրառական լեզվաբանական ծրագրային ապահովման ոլորտներում և միակ ընկերությունն է աշխարհում, որը սեփական մշակումների այդպիսի հավաքածու ունի: Ընկերության արտադրանքից օգտվողների թիվը կազմում է շուրջ 30 մլն մարդ աշխարհի 130 երկրներում:

8 Апрель 2010 - 11:38 AMT
Международный конкурс переводчиков «Кубок Lingvo» состоится 20 апреля и 19 мая 2010 года. В online-соревновании могут принять участие школьники старше 16 лет и студенты всех форм обучения, изучающие английский, французский и немецкий языки. Обладатель «Кубка Lingvo 2010» получает уникальную возможность провести две незабываемых недели в Великобритании, Германии или Франции от компании EF Education First. Проводимый в третий раз, «Кубок Lingvo» стал международной площадкой для применения современных технологий перевода. В 2009 году в нем приняли участие студенты из более, чем 200 российских и зарубежных ВУЗов, а также учащиеся школ, гимназий, лицеев и училищ. Помимо России, мероприятие охватило 24 страны, в числе которых Украина, Беларусь, Казахстан, Великобритания, США, Германия, Италия, Австрия и другие. Для участия в чемпионате «Кубок Lingvo 2010» необходимо зарегистрироваться на сайте мероприятия не позднее 19 апреля 2010 года.
Российская компания ABBYY (до 1997 года BIT Software) была основана в 1989 году в Москве студентом 4 курса Московского физико-технического института (МФТИ) уроженцем Армении Давидом Яном. На сегодняшний день ABBYY является одним из ведущих мировых разработчиков инновационных технологий оптического распознавания документов, ввода форм, прикладного лингвистического программного обеспечения и единственной компанией в мире, имеющей подобный набор собственных разработок. Kоличество пользователей продуктов компании составляет около 30 миллионов человек более чем в 130 странах мира.