ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, ՙՄՏՍ՚ ԲԲԸ դուստր ընկերությունը, հայտարարում է սմարթֆոնների համաշխարհային արտադրող` HTC ընկերության հետ պայմանագրի կնքման մասին և ներկայացնում է տեխնոլոգիական վերջին նվաճումներից մեկի` Android օպերացիոն համակարգի վրա հիմնված HTC սմարթֆոնները: Այս սարքերը շուտով կհայտնվեն ընկերության սպասարկման կենտրոններում: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո ծառայությունը:
HTC նորաոճ սմարթֆոնները հայաստանյան շուկայում ներկայացնելու ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի այս նախաձեռնության շնորհիվ ընկերության բաժանորդները կկարողանան օգտվել բջջային ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորություններից` աշխատանքի, թե` հանգստի ժամանակ: Android համակարգով աշխատող հեռախոսասարքերի ներկայացումը բջջային կապի բարձրակարգ ծառայություններ մատուցող ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և սպառողական շուկայում բարձր տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկող համաշխարհային առաջատարներից մեկի` HTC ընկերության միջև հաջող համագործակցության արդյունք է:
Նուրբ և կոմպակտ դիզայնի և Android օպերացիոն համակարգի շնորհիվ լայն ճանաչում ստացած HTC սմարթֆոնները հնարավորություն են ընձեռում օգտվելու բջջային ինտերնետի առավելություններից և Android Market-ի առաջարկած անհատական կարիքները բավարարող բազմաթիվ ծառայությունների լայն ընտրանուց: Շուտով հայաստանյան շուկայում հասանելի Android Market-ը թույլ կտա, օգտագործելով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հուսալի 2G (GPRS/EDGE) և 3.5G (UMTS/HSPA) ցանցերը, առավել արագ ներբեռնել բազմաթիվ խաղեր և այլ ծրագրեր:
Բացի այդ, HTC սմարթֆոնները հագեցած են HTC Sense բացառիկ համակարգով` օգտագործողի կարիքներին առավել համապատասխան ինտերֆեյսով: Կանխատեսելով օգտագործողի բոլոր կարիքներն, այն մշակված է այնպես, որ հեռախոսի օգտագործումը դառնա հնարավորինս դյուրին:
ՙՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մշտապես ձգտում է իր բաժանորդների համար ստեղծել նորարարական առաջադեմ տեխնոլոգիաներից օգտվելու հնարավորություն: Բջջային բարձրորակ արագ ինտերնետի ապահովումը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համար առաջնահերթություն է: Այդ իսկ պատճառով մենք չափազանց ուրախ ենք ներկայացնելու Android համակարգով աշխատող սմարթֆոնները Հայաստանում: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից տրամադրվող արագ և հուսալի 2G և 3.5G ցանցերի շնորհիվ, հայաստանցիներն Android համակարգով աշխատող իրենց հեռախոսներով կարող են վայելել հաղորդակցության և ինտերնետի ընձեռած հնարավորությունները՚,-նշեց ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Հիրիկյանը:
ՙAndroid համակարգով աշխատող հեռախոսները ստեղծված են այնպես, որ մաքսիմալ հարմարավետ լինեն կիրառության մեջ, իսկ ընձեռվող աննախադեպ հնարավորությունների օգտագործումը պայմանավորվում է միայն ինտերնետի որակով՚,-նշեց HTC ընկերության Ռուսաստանի և ԱՊՀ տարածաշրջանային ղեկավար Անդրեյ
Կորմիլցևը: ՙAndroid համակարգով աշխատող հեռախոսների շուկայում առաջատար ներկայանալով` HTC ընկերությունը համագործակցում է բջջային ծառայություններ մատուցող խոշորագույն ընկերության` ՄՏՍ-ի հետ: Միավորելով HTC-ի նորարարական տեխնոլոգիաները և նոր սերնդի հաղորդակցման չափանիշները, Android համակարգով աշխատող անհատականացված ինտերֆեյսով հեռախոսները հայաստանյան սպառողի առջև կբացեն ավելի լայն հնարավորություններ, քան կարելի է ակնկալել բջջային սարքերից՚:
Նորարարական բջջային հեռախոսասարքերի ներկայացումը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ին կօգնի հայաստանցի բաժանորդների առջև բացել բջջային ցանցի միջոցով հասանելի ինտերնետ ծառայությունների ընձեռած առավելագույն հնարավորությունները:
Android համակարգով աշխատող հեռախոսները հագեցած են բջջային ինտերնետի բազմազան հնարավորություններով, այդ թվում` Android համակարգին համապատասխանեցված Webkit բրաուզերով, ինչպես նաև` Google™, Google Maps™ և Google Search™ հնարավորություններով: Հեռախոսասարքերը նաև մուտք են ապահովում լայնորեն կիրառվող YouTube™:
ՎիվաՍել–ՄՏՍ-ը (Ղ-Տելեկոմ ՓԲԸ) Հայաստանում շարժական կապի առաջատար օպերատոր է, որը տրամադրում է ձայնային և տվյալների փոխանցման ծառայությունների բազմազան տեսականի: Իր հիմնադրման օրվանից` 2005թ. հուլիսի 1-ից, կարճ ժամանակամիջոցում ՎիվաՍել–ՄՏՍ-ը կարողացել է ստեղծել համահանրապետական ցանց և բաժանորդների զգալի բազա: ՎիվաՍել–ՄՏՍ-ը Հայաստանի շարժական հեռահաղորդակցության շուկայում նորարարական տեսականու և ծառայությունների զարգացման ու առաջարկի առաջատարն է:

VivaCell-MTS, a subsidiary of Mobile TeleSystems OJSC, has announced the closing of an agreement with HTC to introduce HTC smartphones, featuring the innovative Android platform. The gadgets will be soon on sale in VivaCell-MTS service centers across Armenia, the Company’s press office reported.
With this new initiative of VivaCell-MTS on bringing HTC’s stylish new smartphones to the Armenian market, VivaCell-MTS subscribers will be provided with the latest mobile technologies for their business and leisure. The introduction of the Android-powered handsets is the result of a successful partnership between VivaCell-MTS and HTC, one of the world’s leaders in mobile network technology and solutions for the high technologies consumer market.
With a sleek design and compactness, the smartphone featuring the Android platform for which it has come to be known, HTC smartphones will enable a superior mobile internet experience, for which the Android platform was designed, providing broad flexibility for personalization via the application-rich Android Market. To be available to Armenians soon, Android Market will allow quick and easy downloading of games and applications utilizing VivaCell-MTS’ fast and reliable 2G (GPRS/EDGE) and 3.5G (UMTS/HSPA) networks.
Besides, all HTC smart phones feature HTC Sense – a unique user friendly interface. HTC Sense is a user experience focused on putting people at the center by making phones work in a more simple and natural way.
“Delivering innovative state-of-the-art technologies to its subscribers is what VivaCell-MTS strives to achieve endlessly. High-speed quality mobile internet experience is as well a priority for VivaCell-MTS, so we are very excited to introduce Android-powered smart phones in Armenia. With VivaCell-MTS’ extensive, high speed and reliable 2G and 3.5G networks Armenians can enjoy a great Internet and communications experience on their Android phones,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“Android-based devices are designed to provide users with maximum comfort and unprecedented opportunities that may be efficiently implemented depending on Internet operation,” said Andrey Kormiltsev, Country Manager, HTC Russia and CIS. “Positioning HTC brand as a leader at the market of Android-based devices, we cooperate with “Mobile TeleSystems”, major mobile service provider. Bringing together innovative HTC technologies and next-generation communications standards, Android-based smartphones with personalized user interface will deliver to Armenian users more than they may expect from their mobile devices.”
The introduction of innovative mobile handsets helps VivaCell-MTS to more widely open up all opportunities of mobile web for Armenian subscribers. With Android-powered mobile phones third-party developers are given a platform on which they can build the next wave of killer applications.
Android-powered HTC handsets have a variety of powerful mobile internet capabilities beginning with an Android-optimized Webkit browser. They also feature the popular Google™ applications, Google Maps™ and Google Search™ as well as favorites like YouTube™.