Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (UITE) դիմել է Հայաստանի նախագահին խնդրանքով` “Երկակի նշանակության ապրանքների և տեխնոլոգիաների արտահանման, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով դրանց տարանցիկ փոխադրման վերահսկողության մասին” օրենքը ներկայացնել խորհրդարանի վերանայմանը: Ինչպես ասել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում UITE նախագահ Կարեն Վարդանյանը, օրենքում փոփոխությունները կատարվել են առանց Միության առաջարկները հաշվի առնելու: “Մենք առաջարկում ենք օրենքը քննարկել ՏՏ ոլորտի պրոֆեսիոնալների մասնակցությամբ”,- ասել է Կարեն Վարդանյանը:
Ինչպես հայտնել է UITE իրավաբան Արկադի Սահակյանը, օրինագիծը ներկայացված է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հաստատմանը, որը, համաձայն ՀՀ Սահմանադրության, պետք է 21-օրյա ժամկետում ստորագրի օրենքը կամ այդ ժամանակի ընթացքում առաջարկներով կամ առարկություններիվ վերադարձնի օրինագիծն Ազգային ժողով` պահանջելով նոր քննարկում: Իրավաբանի կարծիքով, օրենքի գլխավոր թերությունն այն է, որ փաստաթղթում հստակեցված չեն “երկակի նշանակության ապրանքներ” և “մտավոր գործուենության արտադրանք” հասկացությունները:
“Թերություններ ունեցող օրենքը հսկայական վնաս է հասցնում Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերություններին: Օրենքը նախատեսում է, որ արտահանման ենթակա բոլոր մշակվող ծրագրերը պետք է հսկողության ենթարկվեն, այդ թվում` Ինտերնետով ուղարկվող ծրագրային ապահովումը: Ես կարծում եմ, որ դա հակասում է Հայաստանի Սահմանադրության այն կետին, որը վերաբերվում է նամակագրության, հեռախոսային զրույցների, փոստային, հեռագրային և այլ հաղորդակցությունների գաղտնիությանը”,- ասել է Արկադի Սահակյանը:
Հայաստանի խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ ապրիլի 8-ին հաստատել է “Երկակի նշանակության ապրանքների և տեխնոլոգիաների արտահանման վերահսկողության մասին” օրենքը: Փաստաթուղթը նախատեսում է լիցենզավորման պարզեցված գործընթաց և երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման թույլտվություն: Բացի դրանից, գոյություն ունեցող հանձնաժողովի փոխարեն օրենքում նախատեսված է հատուկ պատասխանատու մարմնի ստեղծում, որը համակարգելու է վերահսկողությունը:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն հասարակական կազմակերպությունը 2000թ-ից ներկայացնում է ձեռնարկությունների շահերը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտում: Միության հիմնադիրները ՏՏ ոլորտում Հայաստանի մասնավոր ընկերություններն են: Վերջին տվյալներով, Միությանն անդամակցում են 32 ընկերություններ:

12 Апрель 2010 - 11:03 AMT
Союз Предприятий ИТ призывает президента РА не утверждать закон “О контроле за экспортом товаров двойного назначения”
Союз Предприятий Информационных технологий (UITE) обратился к президенту Армении с просьбой отослать закон «О контроле за экспортом товаров двойного назначения, их транзитной перевозкой через территорию Армении, а также передачей информации и результатов интеллектуальной деятельности двойного назначения» на доработку в парламент. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net исполнительный директор UITE Карен Варданян, поправки к закону были приняты без учета предложений Союза. “Мы предлагаем отозвать закон на обсуждение профессионалов сферы ИТ”, – сказал Карен Варданян.
Как сообщил юрист UITE Аркадий Саакян, проект закона в настоящее время отослан на утверждение президенту Армении Сержу Саргсяну, который, согласно Конституции РА, должен в двадцатиоднодневный срок подписать закон, либо в течение этого срока с возражениями или предложениями возвратить законопроект в Национальное Собрание с требованием нового его обсуждения.
Главным недостатком закона, по мнению юриста, является то, что в документе нет четкого определения таким терминам, как “товары двойного назначения” и “продукты интеллектуальной деятельности ”, из-за чего к ним можно отнести довольно широкий спектр товаров и услуг.
“Недоработанный закон наносит колоссальный ущерб компаниям сферы информационных технологий Армении. Закон подразумевает, что все программы, которые разрабатываются на экспорт, должны подвергнуться контролю, в том числе и программное обеспечение, пересылаемое по Интернету. Я считаю, что это противоречит пункту Конституции Армении, касающегося права человека на тайну переписки, телефонных переговоров, почтовых, телеграфных и иных сообщений ”, – сказал Аркадий Саакян.
Парламент Армении одобрил в третьем и окончательном чтении закон «О контроле за экспортом товаров двойного назначения» 8 апреля. Документ предусматривает упрощенную процедуру лицензирования и предоставления разрешения на экспорт товаров двойного назначения. Кроме этого, вместо существующей комиссии в законе предусмотрено создание специального ответственного органа, который будет координировать контроль.
Неправительственная организация Союз Предприятий Информационных технологий с 2000 года представляет интересы предприятий в сфере информационных и телекоммуникационных технологий. Учредители Союза – частные компании сферы ИТ Армении. По последним данным, в Союз вошли 32 компании.