“Սինոփսիս Արմենիայի” 381 աշխատակիցների 40 տոկոսը ՀՊՃՀ բազայի վրա “Սինոփսիս” կրթական ծրագրի շրջանավարտներ են: Այդ մասին ապրիլի 13-ին նոր ուսումնական շրջանի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է “Սինոփսիս Արմենիայի” գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը: Նրա խոսքերով, այդպիսով ընկերությունն օգնում է կանխել “ուղեղների արտահոսքը” երկրից:
“Ճարտարագիտական համալսրանի ուսանողները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում ինժեներային մտքի, գիտելիքների և նոր տեխնոլոգիաների նկատմամբ: Եթե նրանք մեզ մոտ աշխատելու հնարավորություն չունենային, շատերը կմեկնեին արտասահման”,- ասել է Մուսայելյանը:
“Սինոփսիս Արմենիայի” գլխավոր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանի խոսքերով, ճարտարագիտական համալսարանի երկրորդ կուրսի ուսանողներին առաջարկվող կրթական համակարգը գերժամանակակից է, այն արդեն կիրառվում է Ռուսաստանի, Հնդկաստանի, Չինաստանի, Հյուսիսային Եվրոպայի երկրների առաջատար բուհերում:
“Հայաստանում “Սինոփսիսի” կրթական բաժանմունքը, որը յուրահատուկ կրթական մոդել է իրականացնում, մեծ նշանակություն ունի մեզ համար: Այս ծրագրի հզորությունը Հայաստանում մեր ներկայության հիմնական պատճառն է և Հայաստանում ՏՏ զարգացման բաղադրիչ մասն է կազմում",-ասել է Ռիչ Գոլդմանը:

Более 40% из 381 сотрудника Synopsys Armenia – выпускники образовательной программы Synopsys на базе Ереванского Инженерного университета. Об этом 13 апреля в ходе встречи с абитуриентами нового учебного цикла сообщил исполнительный директор Synopsys Armenia Овик Мусаелян. По его словам, таким образом, компания помогает предотвратить “утечку мозгов” в стране.
“Студенты инженерного университета проявляют наибольший интерес к инженерной мысли, знаниям и новым технологиям. Если бы у них не было возможности работать у нас, многие из них уехали бы за границу”, – сказал Овик Мусаелян.
По словам генерального директора Synopsys Armenia Рича Голдмана, образовательная система, которая предлагается студентам второго курса Архитектурного университета, является сверхсовременной, она уже внедрена во многих ведущих вузах России, Индии, Китая, а также странах Северной Европы.
«Учебный департамент Synopsys в Армении, который осуществляет уникальную образовательную модель, представляет большую значимость для нас. Мощность этой программы была основной причиной нашего присутствия в Армении и является составляющей частью развития ИТ в Армении», – сказал Рич Голдман.
Synopsys Armenia и Ереванский Инженерный университет объявили набор студентов на программу бакалвриата междепартаментской кафедры «Микроэлектронные схемы – системы» на 2010-2011 учебный год. Кафедра создана в 2001 году и по последним данным выпустила 270 специалистов, большинство из которых работает в компании.