Ինտերնետի գները կարող են նվազել 2010 թվականին: Այդ մասին, ապրիլի 14-ին ելույթ ունենալով Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության հոբելյանական համագումարում հայտնեց Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: "Դեռևս խնդիր է Ինտերնետի հասանելիությունը և գինը, բայց այս ոլորտում կան լուրջ ներդրումներ: Այստեղ նույնպես անցյալ տարի հայտնվեց նոր ընկերություն, որը մալուխային կապ անցկացրեց: Այս դաշտում նույնպես մրցակցությունն այս տարի կտրուկ կավելանա, ինչի արդյունքում առաջարկվող ծառայությունների փաթեթները կլինեն ավելի բազմազան ու որակյալ, և գները նույնպես կիջնեն: 2009 թվականն ամփոփելու ժամանակ արձանագրեցինք Ինտերնետի գների կտրուկ նվազում և սպասում ենք, որ 2010 թվականին դա նույնպես տեղի կունենա",- ասաց Տիգրան Սարգսյանը:
Դրա հետ մեկտեղ, ինչպես լրագրողների հետ նույն օրը կայացած զրույցում ասաց Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը, Հայաստանում բարձր արագության լայնաշերտ Ինտերնետի ցանցի կառուցումը կսկսվի 2010 թվականի վերջին: "Ծրագիրն ավարտական փուլում է գտնվում: Փոփոխություններ են կատարվում` հաշվի առնելով շահագրգռված կողմերի կարծիքները: Ցանցի կառուցման տենդերը կհայտարարվի աշնան կեսերին, որից հետո կսկսվի ծրագրի իրականացման փուլը",- ասաց Վաչե Կիրակոսյանը:
Հայաստանում բարձր արագության լայնաշերտ Ինտերնետի ցանցի կառուցումը տեխնոլոգիաների մրցունակության բարձրացման ծրագրի մի մասն է, որն իրականացվում է Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ: Ցանցը խառը բնույթ է կրելու (օպտիկամանրաթելային, Wi-Max, արբանյակային կապ): Ծրագրի իրագործումը կտևի 3-ից 5 տարի, նախատեսվում է դրա համար հատկացնել $24 մլն:

14 Апрель 2010 - 13:17 AMT
Цены на Интернет могут снизиться в 2010 году. Об этом, выступая на юбилейном съезде Союза предприятий информационных технологий 14 апреля, сказал премьер-министр Армении Тигран Саргсян. “Проблема доступности и цены на Интернет-услуги все еще остается актуальной, однако в эту сферу поступают существенные инвестиции. Прошлый год ознаменовался входом третьего опертора оптового Интернета, в этом году конкуренция на этом рынке также резко возрастет, благодаря чему услуги станут более разнообразными и качественными, также снизится их стоимость. Обобщая результаты за 2009 год мы констатировали резкое снижение цен на Интернет, ожидаем, что очередное снижение цен произойдет и в 2010 году”, – сказал Тигран Саргсян.
Вместе с тем, как сказал в беседе с журналистами в тот же день начальник управления высоких и информационных технологий министерства экономики Армении Ваче Киракосян, строительство сети высокоскоростного широкполосного Интернета в Армении начнется в конце 2010 года. “Программа находится на завершающем этапе. Вносятся поправки с учетом мнения заинтересованных сторон. Тендер на строительство сети будет объявлен в середине осени, после чего начнется этап реализации программы”, – сказал Ваче Киракосян.
Строительство сети высокоскоростного широкополосного Интернета в Армении – часть программы повышения конкурентоспособности технологий, осуществляемой совместно с Всемирным Банком. Сеть будет носить смешанный характер (оптико-волоконная, Wi-Max, спутниковая связь). Осуществление программы займет от 3 до 5 лет, на ее реализацию планируется выделить $24 млн.