Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) ապրիլի 7-ին կայացած նիստի ընթացքում U!Com ընկերությանը ոչ աշխարհագրական 6045 կոդ հատկացրեց և այդ թվային ծավալում 10 հազ. համար զբաղեցնելու հնարավորություն` ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ տրամադրելու համար: Ինչպես ապրիլի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց U!Com-ի տնօրենը, նոր հեռախոսակապի ծառայությունների սակագներն առայժմ հաստատված չեն, քանի որ ընկերությունը դեռևևս լուծում է այլ օպերատորների ցանցերի հետ ինտերկոնեկտի հետ կապված հարցերը: Ընկերությունը հայտարարեց նաև հայկական շուկայում նոր թվային հեռախոսի հայտնվելու մասին, որը համատեղում է ֆիքսված ու բջջային ցանցի հնարավորությունները ֆիքսված կապի համար ու օժտված է այնպիսի գործառույթներով, ինչպիսիք են տեսազանգն ու sms-հաղորդագրության ուղարկումը և այլն: Ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով, սարքը կներկայացվի 2-3 ամիսների ընթացքում: Բացի դրանից, U!Com ընկերությունը հայտարարել է տվյալների մշակման սեփական կենտրոնի (Data Center) ստեղծման մասին, որը կծառայի Ինտերնետում հայկական կոնտենտի զարգացմանը: Կենտրոնի անցումային արագությունը կազմում է 320 Գբիթ/վրկ, ինչը հնարավորություն է տալիս կապ հաստատել մինչև 10 Գբիթ/վրկ օպերատորների հետ: Կենտրոնին միացել են արդեն մի քանի տասնյակ ընկերություններ: Նրա խոսքով, կենտրոնն իր հերթին կմիանա Ինտերնետի թրաֆիքի փոխանակման կենտրոնին, որը ներկա պահին ստեղծվում է Հայաստանում:
Ապրիլի 8-ին Հայաստանի խորհրդարանը երրորդ և վերջին ընթերցմամբ հավանություն տվեց "Երկակի նշանակության ապրանքի արտահանման, Հայաստանի տարածքով դրանց փոխադրման, ինչպես նաև երկակի նշանակության տեղեկատվության ու մտավոր գործունեության արդյունքների փոխանցման հանդեպ հսկողության մասին" օրենքին: Փաստաթուղթը նախատեսում է երկակի նշանակության ապրանքի լիցենզավորման և արտահանման թույլտվության տրամադրման պարզեցված ընթացակարգ: Բացի դրանից, գոյություն ունեցող հանձնաժողովի փոխարեն օրենքով նախատեսվում է ստեղծել հատուկ պատասխանատու մարմին, որը կհամակարգի հսկողությունը: Այդ միջոցին, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (UITE) Հայաստանի նախագահին է դիմել օրենքը լրամշակման համար խորհրդարան ուղարկելու խնդրանքով, քանի որ օրենքի փոփոխություններն ընդունվել էին առանց հաշվի առնելու Միության առաջարկները: Օրինագիծը ներկա պահին հաստատման համար ներկայացվել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որը ՀՀ Սահմանադրության համաձայն, քսանմեկօրյա ժամկետում պետք է ստորագրի օրենքը կամ առարկություններով ու առաջարկություններով վերադարձնի օրինագիծը Ազգային Ժողով` այն նորից քննարկելու պահանջով: Օրենքի գլխավոր թերությունը, UITE փաստաբան Արկադի Սահակյանի կարծիքով, այն է, որ փաստաթղթում չկա հստակ բնորոշում այնպիսի տերմինների համար, ինչպիսիք են "երկակի նշանակության ապրանքները" և "մտավոր գործունեության արդյունքները", ինչի պատճառով դրանց թվին կարելի է դասել ապրանքների ու ծառայությունների բավական լայն շրջանակ:
Անցյալ շաբաթ Orange ընկերության կողմից ներկայացված iPhone սմարթֆոնից անմիջապես հետո Android (Google Phone) իննովացիոն պլատֆորմի հիման վրա HTC հաղորդակիցները վաճառքում կհայտնվեն ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության սպասարկման կենտրոններում: Համապատասխան պայմանագիրը կնքվել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի սմարթֆոնների համաշխարհային արտադրող`HTC ընկերության հետ: Նուրբ և կոմպակտ դիզայնի և Android օպերացիոն համակարգի շնորհիվ լայն ճանաչում ստացած HTC սմարթֆոնները հնարավորություն են ընձեռում օգտվել բջջային ինտերնետի առավելություններից և Android Market-ի առաջարկած անհատական կարիքները բավարարող բազմաթիվ ծառայությունների լայն ընտրանուց: Շուտով հայաստանյան շուկայում հասանելի Android Market-ը թույլ կտա, օգտագործելով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հուսալի 2G (GPRS/EDGE) և 3.5G (UMTS/HSPA) ցանցերը, առավել արագ ներբեռնել բազմաթիվ խաղեր և այլ ծրագրեր:Android համակարգով աշխատող հեռախոսները հագեցած են բջջային ինտերնետի բազմազան հնարավորություններով, այդ թվում` Android համակարգին համապատասխանեցված Webkit բրաուզերով, ինչպես նաև` Google™, Google Maps™ և Google Search™ հնարավորություններով: Հեռախոսասարքերը նաև մուտք են ապահովում լայնորեն կիրառվող YouTube™:
Սոցիալական իննովացիաների համակովկասյան ճամբարը (Social Innovation Camp Caucasus) ապրիլի 8-10-ը Վրաստանի մայրաքաղաքում հավաքեց Վրաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի դիզայներներին, շուկայագետներին, ծրագրավորողներին, գովազի մասնագետներին ու այլ մասնագիտությունների ներկայացուցիչների: 70 առաջարկված նախագծերից ընտրվեցին վեցը, որոնցից երեքը առաջարկվել էին Հայաստանից ժամանած մասնակիցների կողմից: Միջազգային ժյուրին լավագույն նախագիծ ճանաչեց հայկական Save the tress ("Փրկեք ծառերը") նախագիծը: Հաղթողները 3000-ական դոլար ստացան գաղափարի իրականացման նախնական փուլի համար: Save the tress նախագծի կայքում ցանկացողները կարող են հաղորդել Երևանում ապօրինի ծառահատումների մասին: Այդ վայրերը կնշվեն էլեկտրոնային քարտեզի վրա: Ներկա պահին միջադեպերի մասին 8 հաղորդագրություն է ստացվել: Հետագայում նախագծի հեղինակները ծրագրում են հայտնաբերել ապօրինի ծառահատումները Հայաստանի ողջ տարածքում:

Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении в ходе заседания 7 апреля предоставила компании U!Com негеографический код 6045 и возможность занять 10 тыс. номеров в этой номерной емкости для предоставления услуг фиксированной телефонной связи. Как заявил директор U!Com на встрече с журналистами 9 апреля, тарифы на услуги новой телефонной связи пока не утверждены, поскольку компания пока решает вопросы, связанные с интерконнектом с сетями других операторов. Компания также анонсировала о появлении на армянском рынке нового цифровой телефона, совмещающего возможности фиксированной и сотовой сети для фиксированной связи и оснащенный такими функциями, как возможность видеозвонка и отправка sms-сообщения и др.. По словам представителей компании, аппарат будет представлен в течение 2-3 месяцев. Помимо этого, компания U!Com объявила о создании собственного центра обработки данных (Data Center), который послужит развитию армянского контента в Интернете. Пропускная скорость центра составляет 320 Гбит/сек, что дает возможность установить связь с операторами до 10 Гбит/сек. К центру уже подключились несколько десятков компаний. По его словам, центр, в свою очередь, подключится к центру обмена трафиком Интернета, который на данный момент создается в Армении.
Парламент Армении 8 апреля одобрил в третьем и окончательном чтении закон «О контроле за экспортом товаров двойного назначения, их транзитной перевозкой через территорию Армении, а также передачей информации и результатов интеллектуальной деятельности двойного назначения». Документ предусматривает упрощенную процедуру лицензирования и предоставления разрешения на экспорт товаров двойного назначения. Кроме этого, вместо существующей комиссии в законе предусмотрено создание специального ответственного органа, который будет координировать контроль. Между тем, Союз Предприятий Информационных технологий (UITE) обратился к президенту Армении с просьбой отослать закон на доработку в парламент, поскольку поправки к закону были приняты без учета предложений Союза. Проект закона в настоящее время отослан на утверждение президенту Армении Сержу Саргсяну, который, согласно Конституции РА, должен в двадцатиоднодневный срок подписать закон, либо в течение этого срока с возражениями или предложениями возвратить законопроект в Национальное Собрание с требованием нового его обсуждения. Главным недостатком закона, по мнению юриста UITE Аркадия Саакяна, является то, что в документе нет четкого определения таким терминам, как “товары двойного назначения” и “продукты интеллектуальной деятельности ”, из-за чего к ним можно отнести довольно широкий спектр товаров и услуг.
Вслед за презентованным компанией Orange смартфоном iPhone на прошлой неделе, коммуникаторы HTC на основе инновационной платформы Android (Google Phone) появятся в продаже в центрах обслуживания компании VivaCell-МТС. Соответствующее соглашение было заключено между VivaCell-МТС и международным разработчиком смартфонов HTC Corporation (НТС). Со смартфонами на основе операционной системы Android абоненты в Армении получат доступ к высокоскоростному Интернету и широким возможностям персонализации, предлагаемым услугами Android Market. Данные услуги позволяют при использовании высокоскоростных сетей 2G и 3.5G компании VivaCell-МТС быстро и без дополнительных усилий скачивать различные игры и приложения. Устройства HTC на базе системы Android дают широкие интернет возможности, в том числе и посредством приспособленного для системы Android браузера Webkit. Они также наделены приложениями Google™, Google Maps™ и Google Search™, а также таким популярным приложением как YouTube™.
Общекавказский лагерь социальных инноваций (Social Innovation Camp Caucasus) с 8 по 10 апреля собрал в грузинской столице дизайнеров, маркетологов, программистов, специалистов по рекламе и представителей других профессий из Грузии, Армении и Азербайджана. Из 70 предложенных проектов были отобраны шесть, три из которых были предложены участниками из Армении. Международное жюри признало лучшим проект Save the trees (“Спасите деревья”) из Армении. Проект Give me info (Дай мне информацию), предложенный участником из Грузии Давидом Чаганавой, удостоился приза зрительских симпатий. Победители получили по $3000 на начальный этап реализации идеи. На сайте проекта Save the trees любой желающий может сообщить о незаконной вырубке деревьев в Ереване. Эти места будут обозначаться на электронной карте. На данный момент поступило 8 сообщений об инцидентах. В дальнейшем, авторы проекта планируют выявить незаконную вырубку по всей Армении.