Հեռահար ուսուցման թռիչքային ծրագիրը ապրիլի 17-ից մեկնարկելու է Երևանի Ա.Պուշկինի անվան թիվ 8 հանրակրթական դպրոցում: “Ռուսհամագործակցության” դաշնային գործակալության ղեկավար Ֆարիդ Մուհամեդշինը ինովացիոն համագործակցության հայ-ռուսական կենտրոնի հիմնադիր ժողովում ելույթ ունենալով ասել է, որ տիեզերական կապի համակարգով հեռահար ուսուցումը ռուսաց լեզվի ուսուցիչների համար “Ռուսհամագործակցության” դաշնային գործակալության և “Կրթության” հիմնադրամի նվերն է:
Ինովացիոն ծրագրով հեռահար ուսուցում անցկացնելու համար տիեզերական կապի համակարգի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ Երևանում, ապրիլի 15-ին` ինովացիոն համագործակցության հայ-ռուսական կենտրոնի հիմնադիր ժողովի ժամանակ:

Пилотная программа дистанционного образования стартует в Ереванской общеобразовательной школе №8 имени А.С. Пушкина 17 апреля. Как сказал в ходе выступления на учредительном форуме Российско-армянского центра инновационного сотрудничества руководитель Федерального агентства “Россотрудничество” Фарит Мухаметшин, технические средства дистанционного обучения по системе космической связи для учителей русского языка – дар федерального агентства «Россотрудничество» и фонда “Образование”.
По завершении пилотной части, программа дистанционного обучения может быть внедрено в школах Армении. Презентация системы космической связи для дистанционного проведения обучения по инновационным программам – пилотного проекта в странах СНГ (видеоконференция с Москвой, Санкт-Петербургом, Томском) состоялась 15 апреля в Ереване на учредительном форуме Российско-армянского центра инновационного сотрудничества.