Թուրք հաքերներըՀայոց ցեղասպանության 95-ամյա տարելիցի նախօրեին կոտրել են ավելի քան 250 հայկական կայք, այդ թվում հոսթինգի մի քանի սերվերներ, ինչպիսիք են www.ArmeniaChat.com-ը և www.ArmeniaSearch-ը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի մամուլի հետ կապերի պատասխանատու Էլիզաբեթ Չուլջյանը:
Գրոհներն իրականացվում են Turksec.info թուրքական կայքի հաքերի կողմից, որը հանդես է գալիս “Ghost61” ծածկանունի տակ: Նրան մեղադրում են նաև ավելի քան 600 շվեդական կայքերի վրա գրոհելու մեջ, նրանից հետո, երբ մարտի 11-ին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևը հաստատվեց Շվեդական խորհրդարանի կողմից: Մարդկության դեմ հանցագործության բաց քննարկման դեմ “կիբեր-խցանի” տեղադրումն ուղղակի Թուրքիայի ՔՕ 301 հոդվածի ընդլայնում է, որը սահմանափակում է Ինտերնետում խոսքի ազատությունը”,- հայտարարել է Չուլջյանը:

Турецкие хакеры взломали более 250 армянских сайтов, в том числе и несколько серверов хостинга, таких как www.ArmeniaChat.com и www.ArmeniaSearch.com накануне 95-й годовщины Геноцида армян 1915 года. Об этом PanARMENIAN.Net сообщила ответственный по связям с прессой Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Элизабет Чулджян.
Атаки осуществляются с турецкого сайта Turksec.info хакером, который прикрывается ником “Ghost61”. Этого человека подозревают также в нападении на свыше 600 шведских сайтов, после того, как резолюция по признанию Геноцида армян была одобрена шведским парламентом 11 марта этого года. "К сожалению, большинство кибер-преступлений турецких организаций, в отношении армянских сайтов, основано на предрассудках и ненависти, внушаемыми международными кампаниями турецкого правительства, направленные на отрицание Геноцида армян. Размещение «кибер-затычки» на открытое обсуждение этого преступления против всего человечества – это просто расширение 301 статьи в Турции, ограничивающей свободу слова в Интернете", – заявила Чулджян.