Մատենադարանում` Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի Հայաստանում Միյացյալ Նահանգների դեսպանատան մշակութային հիմնադրամի, USAID/CAPS-ի, Գյումրիում Իտալիայի պատվո հյուպատոսի, ինչպես նաև Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության հովանավորությամբ տեղադրվեցին բազմալեզու տեղեկատվական վահանակներ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին ՎիվաՍել-ՄՏՍ մամլո ծառայությունից, "Հայկական հուշարձանների ճանաչման" ծրագրի այս նախաձեռնությունը միտված է Հայաստանի պատմամշակութային և բնության հուշարձանների վերաբերյալ հասարակության իրազեկման բարձրացմանը և Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացմանը:
"Սեփական մշակույթով հպարտանալը դեռ բավական չէ. մենք պետք է պահպանենք այն` մեր երեխաներին փոխանցելու և մեր երկիր այցելողներին այն պատշաճ կերպով ներկայացնելու նպատակով",- ասաց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: Շուրջ երկու տարվա ընթացքում Հայաստանի 60 շրջաններում 49 հուշարձանների տարածքում տեղադրվել է ավելի քան 320 վահանակ:

29 Апрель 2010 - 05:46 AMT
Многоязычный информационный щит установлен у Института древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца при содействии VivaCell-MTC, Культурного фонда посольства США, USAID/CAPS, Почетного Консульства Италии в Гюмри и министерства иностранных дел Норвегии. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе VivaCell-MTC, эта инициатива программы «Признание армянских памятников» направлена на повышение внимания к культурно-историческим и природным памятникам Армении.
“Этого пока недостаточно, чтобы гордиться нашей историей мы должны сохранить ее для наших детей и представить ее нашим гостям», – сказал Генеральный директор VivaCell-MTS Ральф Йирикян. За два года программа «Признание армянских памятников» установила 320 информационных щитов у 49 памятников Армении.