Այդ միջոցին, ինչպես հայտնեց "ԱրմենՏել" ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն, "ԱրմենՏելը" չի կարող որպես հրավիրված հանդիսատես մասնակցել "Արմիքս" Ինտերնետ-թրաֆիքի փոխանակման հիմնադրամի ստեղծման մասին հայտարարման հրապարակային արարողությանը: Դրա հետ մեկտեղ նա նշեց. "Հաշվի առնելով այդ խնդրի խորությունն ու բարդությունը` մենք բաց ենք առաջարկների համար: Կենտրոնի ստեղծման գաղափարը բազմիցս հնչեցվել է իմ կողմից հարցազրույցներում և Ինտերնետ-շուկայի մասնակիցների հետ անձնական հանդիպումների ժամանակ: Թրաֆիքի փոխանակման հարցում "ԱրմենՏելը" միշտ խնդրի ունիվերսալ լուծման կողմից է եղել, որն արդեն կայացավ տեղական թրաֆիքի փոխանակման կարգի հաստատման մասին Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի կողմից որոշման ընդունմամբ": Նրա խոսքով, այդ հարցի կարգավորման անհրաժեշտություն չէր առաջանա, եթե որոշ օպերատորներ պիրինգային միացությունների սահմանափակումները չօգտագործեին որպես մրցակցության միջոց: "Այժմ, երբ հարցը լուծված է Կարգավորիչի միջամտության շնորհիվ, "ԱրմենՏելի", ինչպես նաև նախաձեռնությանը չմասնակցող (իսկ դրանց թիվը շատ է) այլ խոշոր օպերատորների միացումը բացառապես կոմերցիոն շահի հարց է",- գտնում է Իգոր Կլիմկոն: DETECON-ը կներկայացնի Հայաստանում Ինտերնետի ենթակառույցի դիտարկման արդյունքները: Եվրոպայի DETECON ամենախոշոր քոնսալթինգային ընկերություններից մեկը (Գերմանիա) առաջարկում է Հայաստանում ցանցի եռաստիճան հիերարխիա նախագծել: Ընթացիկ ամսվա վերջին ընկերությունը վերջնական զեկույց կներկայացնի, որն իր մեջ ներառում է Հայաստանի հեռահաղորդակցության ենթակառույցի համակողմանի հետազոտությունը: Վերջինս անցկացվում է մեծ արագությամբ լայնաշերտ Ինտերնետ-ցանցի ստեղծման նախագծի շրջանակներում: Հետազոտելով շուկան` ընկերությունը հանգել է այն եզրակացությանն, որ մեծածախ ինտերնետի երեք օպերատորներ Հայաստանում արդեն մասնակիորեն անցկացրել են գլխավոր լայնաշերտ ցանցը: DETECON-ն առաջարկում է զարգացնել ներտարածաշրջանային օղակային ցանցը, իսկ հետո արդեն կապը հասցնել վերջնական սպառողներին հասանելիության ցանցերի օգնությամբ:
Բարձր արագությամբ լայնաշերտ Ինտերնետ-ցանցի ստեղծման ծրագրի նպատակն է ապահովել Ինտերնետի թափանցումը Հայաստանի ողջ տարածք: Նախնական հաշվարկներով, ծրագրի իրականացումը կսկսվի 2010թ. վերջին և 3-ից 5 տարի կշարունակվի, իսկ դրա իրագործման համար ծրագրվում է $24 մլն հատկացնել: Հայաստանում բարձր արագությամբ լայնաշերտ Ինտերնետ-ցանցի շինարարությունը տեխնոլոգիաների մրցունակության բարձրացման` Համաշխարհային Բանկի հետ համատեղ իրագործվող ծրագրի մի մասն է: Ցանցի շինարարության տենդերը կհայտարարվի ընթացիկ տարվա հունիս-հուլիս ամիսներից ոչ շուտ:
Դրա հետ մեկտեղ Հայաստանում անցկացվում է հաճախականական սպեկտրի ցուցակագրում, որի կարևոր նպատակն է ի հայտ բերել "թվային դիվիդենտը" – այն հաճախականական դիապազոնը, որը հասանելի կլինի թվային հաղորդակցությանը անցնելուց հետո: Այս մասին PanARMENAIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է Ազգային մրցունակության հիմնադրամի նախագծերի ղեկավար Արմեն Ղալումյանը: ”2015 թ. թվային հեռուստա և ռադիոհաղորդակցության անցնելուց հետո, հաճախականությունների նշանակալի դիապազոնը կարող է գտնել այլընտրանքային կիրառում, այդ թվում WiMax կապը մինչև վերջնական սպառողը հասցնելու համար”, – ասել է նա:
"ՎիմպելԿոմ" ընկերությունն առաջին անգամ հետխորհրդային տարածքում` Ղազախստանի Ալմաթա և Աստանա քաղաքներում 4G ստանդարտի կապի հաջող թեստավորում է անցկացրել LTE (Long Term Evolution) տեխնոլոգիայի հիման վրա: Ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով, Ղազախստանի փորձը 4G ցանցերի տարածման ժամանակ կօգտագործվի "ՎիմպելԿոմի" ներկայության մյուս տարածաշրջաններում: Ավելի վաղ PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում "ԱրմենՏելի"` Հայաստանում "ՎիմպելԿոմի" դուստր ձեռնարկության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն նշել էր, որ թեստային ցանցի հաջող գործարկման դեպքում "ՎիմպելԿոմը" տեխնոլոգիան կտեղափոխի իր ներկայության երկրներ, այդ թվում` Հայաստան: Նրա խոսքով, Հայաստանում LTE ցանցի շինարարության ծրագրերի վրա ազդելու է նաև Հայաստանում ցանցի կառուցման թույլատրելի հաճախականության դիապազոնի մասին կարգավորիչի որոշումը:
Orange Armenia-ի բաժանորդների թիվը հասել է 250 հազարի: Այդ մասին լրագրողներին հաղորդեց Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան: Դրա հետ մեկտեղ մինչև 2010թ. առաջին կիսամյակի ավարտը ընկերությունը ծրագրում է երկու անգամ հզորացնել բջջային Ինտերնետի ցանցերը:
NeoMedia ընկերությունը թողարկել է Armenix միկրոբլոգինգի ծառայությունը: NeoMedia նախագծի ղեկավար Վարդան Պապիկյանի խոսքով, Միկրոբլոգինգի անհրաժեշտությունը հայկական համակարգում ամենից առաջ կապված է տեղական իրադարձություններին հետևելու հետ, քանի որ Հայաստանը դեռ ներգրավված չէ trending topics Twitter-ում (ամենաքննարկվող թեմաներ): Նոր ծառայությունը նպաստելու է Ինտերնետ-բովանդակության զարգացմանը և հայկական բլոգոսֆերայի ակտիվացմանը:
Անցյալ շաբաթ ամբողջ աշխարհում լայն տարածում ունեցող Facebook սոցիալական ցանցում ինտերնետ-գովազդը հասանելի է դարձել հայկական ընկերությունների համար: Իր գովազդատուներին Facebook-ի կողմից տրամադրված տվյալների համաձայն, Հայաստանում ավելի քան 50 680 մարդ Facebook սոցիալական ցանցից են օգտվում: 22 220 օգտվողներ արական սեռին են պատկանում, 26 500-ը` իգական: Alexa.com վարկանիշային համակարգի վիճակագրության համաձայն, Facebook.com ամերիկյան սոցիալական ցանցը Հայաստանում ամենաշատ այցելվող սոցիալական ցանցերի շարքում երկրորդն է: Ամբողջ աշխարհում Facebook.com-ից օգտվում են ավելի քան 400 միլիոն մարդ, որոնց 70%-ը ԱՄՆ սահմաններից դուրս են բնակվում: Դրա հետ մեկտեղ, Հայաստանում Odnoklassniki.ru ռուսական սոցիալական ցանցից օգտվողների թիվը գերազանցում է 300 000-ը, իսկ մեկ այլ ռուսական սոցիալական ցանցից` Vkontakte.ru-ից օգտվում են 155 083 մարդ:
Հայաստանի կառավարությունը գրեթե 10 անգամ դիմել է Google-ին իր որոնման ինդեքսից այս կամ այն Ինտերնետ-աղբյուրը ջնջելու խնդրանքով, բայց և այնպես դիմումներից ոչ մեկը չի բավարարվել: Նման տեղեկատվություն է տրամադրել Google ընկերակցությունը "Կառավարական հարցադրումներ" (Government Requests) անունը կրող իր նոր գործիքի միջոցով: Online-գործիքը հիմնված է Google Map հավելվածի վրա, էլեկտրոնային քարտեզի վրա նշվում է 2009 թվականի հուլիսից դեկտեմբեր ամիսներին Google ընկերակցությանն ուղղված կառավարությունների դիմումների քանակը` օգտվողների անհատական տեղեկատվության տրամադրման կամ Google որոնումից տեղեկատվություն ջնջելու մասին հարցադրումներով: Այդպիսով ընկերակցությունը շարունակում է պայքարել Ինտերնետ-ցենզուրայի հետ: Երկրների մեծ մասի դիմումները Google-ին, այդ թվում նաև Հայաստանի դեպքում տասից պակաս են: Օգտվողների մասին տեղեկատվության հարցադրումների ցուցակում առաջատարներն են Բրազիլիայի կառավարությունը` 3663, ԱՄՆ` 3580, Մեծ Բրիտանիայի` 1166, Հնդկաստանի` 1061 և Ֆրանսիայի կառավարությունը` 846 հարցադրում:

27 Апрель 2010 - 12:40 AMT
Между тем, как заявил генеральный директор ЗАО “АрменТел” Игорь Климко “АрменТел” не может участвовать на публичной церемонии объявления о создании фонда обмена Интернет-трафиком «АРМИКС» в качестве приглашенного зрителя. Вместе с тем он отметил: “Учитывая глубину и сложность данной проблемы, мы открыты для предложений. Идея создания центра с давних пор и не один раз озвучивалась мной в интервью и в личных встречах с участниками Интернет – рынка. По вопросу обмена трафиком «АрменТел» всегда был за универсальное решение проблемы, которое уже получено принятием Комиссией по регулированию общественных услуг решения об утверждении порядка обмена локальным трафиком». По его словам, необходимости в регулировании этого вопроса не возникло бы, если некоторые операторы не использовали бы ограничения пиринговых соединений как инструмент конкуренции. “Сейчас, когда вопрос решен благодаря вмешательству Регулятора, присоединение “АрменТел”, как и других операторов, не участвующих в инициативе (а в ней не участвуют многие крупные операторы) – исключительно вопрос коммерческой выгоды», – считает Игорь Климко. DETECON представит результаты мониторинга инфраструктуры Интернета в Армении Одна из крупнейших в Европе консалтинговых компаний DETECON International (Германия) предлагает спроектировать трехступенчатую иерархию сети в Армении. Компания в конце текущего месяца представит окончательный отчет, включающий в себя всестороннее исследование телекоммуникационной инфраструктуры Армении. Исследование проводится в рамках проекта по созданию сети высокоскоростного широкополосного Интернета. Исследуя рынок, компания пришла к выводу, что три оператора оптового интернета уже частично провели магистральную широкополосную сеть в Армении. DETECON предлагает развивать внутрирегиональную кольцевую сеть, а затем уже довести связь до конечных потребителей с помощью сетей доступа. Целью программы по созданию сети высокоскоростного широкополосного Интернета является обеспечить проникновение Интернета по всей Армении. По предварительным подсчетам, осуществление программы начнется в конце 2010 и займет от 3 до 5 лет, на ее реализацию планируется выделить $24 млн. Строительство сети высокоскоростного широкополосного Интернета в Армении – часть программы повышения конкурентоспособности технологий, осуществляемой совместно со Всемирным Банком. Тендер на строительство сети будет объявлен не раньше июня-июля текущего года. Вместе с тем, в Армении осуществляется проект по инвентаризации частотного спектра, важной целью которого является выявление “цифрового дивиденда” – того диапазона частот, которые станут доступными после перехода на цифровое вещание. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENAIAN.Net сообщил руководитель проектов Фонда национальной конкурентоспособности Армен Галумян. «После перехода на цифровое теле- и радиовещание в 2015 году, значительный диапазон частотного спектра может найти альтернативное применение, в частности, для доведения WiMax интернет-связи до конечного пользователя», – сказал он.
Компания «ВымпелКом» впервые на постсоветском пространстве провела успешное тестирование связи стандарта 4G на базе технологии LTE (Long Term Evolution) в двух крупнейших городах Казахстана: Алматы и Астане. По словам представителей компании опыт Казахстана будет использован в других регионах присутствия «ВымпелКома» при развертывании сетей 4G. Ранее в интервью PanARMENIAN.Net генеральный директор “АрменТел” – дочернего предприятия “ВымпелКом” в Армении – Игорь Климко отметил, что при успешном запуске тестовой сети, “ВымпелКом” перенесет технологию в страны своего присутствия, в том числе и Армению. По его словам, на планы строительства LTE сети в Армении также повлияет решение регулятора о диапазоне частот, в которых будет разрешено строительство сети в Армении. Число абонентов Orange Armenia достигло 250 тысяч, причем услугами мобильного Интернета пользуются 25 тысяч абонентов. Вместе с тем, компания планирует вдвое увеличить мощность сетей мобильного Интернета до конца первого полугодия 2010 года.
Компания NeoMedia запустила сервис микроблоггинга Armenix. По словам представителей NeoMedia, необходимость в армянской системе микроблоггинга, прежде всего, связана с необходимостью следить за местными событиями, поскольку Армения пока не включена в trending topics (самые обсуждаемые темы) Twitter, также новый сервис также поспособствует развитию внутреннего Интернет-контента и активизации армянской блогосферы. На прошлой неделе для армянских компаний стала доступной Интернет-реклама на сайте всемирно популярной сети Facebook . Согласно данным, предоставленным Facebook своим рекламодателям, в Армении насчитывается 50 680 пользователей Facebook. 22 220 пользователей из них мужского пола, 26 500 – женского. 39 400 пользователей Facebook из Армении старше 20 лет. Американская социальная сеть Facebook.com находится на втором месте по посещаемости в Армении, согласно статистике рейтинговой системы Alexa.com. Мировая аудитория Facebook – более 400 миллионов активных пользователей, 70% которых живут за пределами США. Между тем, число пользователей российской социальной сети Odnoklassniki.ru в Армении составляет более 300 000 человек, а целевая аудитория пользователей из Армении другой популярной российской социальной сети Vkontakte.ru – 155 083 человек. Правительство Армении несколько раз (менее 10) обращалось в Google с просьбой удалить тот или иной Интернет-ресурс из поискового индекса Google, и, тем не менее, ни одно из обращений не было удовлетворено. Такую информацию предоставилa корпорация Google посредством своего нового инструмента под названием “Правительственные запросы” (Government Requests). Online-инструмент основан на приложении Google Map, на электронной карте отмечается количество обращений правительств к корпорации Google запросами о предоставлении персональной информации пользователей или удаления контента из поиска Google с июля по декабрь 2009 года, а также насколько были удовлетворены эти запросы. Таким образом корпорация продолжает борьбу с Интернет-цензурой. Количество обращений к Google у большинства стран, также как и в случае с Арменией, составляет менее десяти. В списке запросов информации о пользователях лидируют правительства Бразилии – 3663, США – 3580, Великобритании – 1166, Индия – 1061 и Франция – 846 запросов.