(?) Ալեքսիս, վերջերս Դուք հանդիպեցիք Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Ի՞նչ եք կարծում, բավարար է արդյոք զարգացած ինտերնետ-ակտիվությունը Հայաստանում, որպեսզի Ինտերնետի գործիքների օգնությամբ հնարավոր լինի սոցիալական խնդիրներ լուծել:
(!) Ինտերնետի և համակարգիչների տարածման մակարդակը երկրում բարձր չէ, սակայն շատ ավելի բարձր է բջջային հեռախոսների տարածման մակարդակը և դա կարող է որպես գործիք ծառայել սոցիալական խնդիրների լուծման համար: Ushahidi.org -ի պես գործիքները հնարավորություն են տալիս հաղորդել և հայտնել ընտրությունների խախտումների մասին` հնարավորություն տալով մարդկանց ուղղակի SMS-հաղորդագրություն ուղարկել բջջային հեռախոսից:
Սակայն, ինչ վերաբերում է Սփյուռքին, Ինտերնետը կարող է հիանալի գործիք դառնալ Հայաստանը ճանաչելու համար: Տեղի հասարակական կազմակերպությունները կարող են օգնել արտերկրի հայերին հասկանալ, թե հատկապես ինչպես կարող են նրանք օգնել Հայաստանին:
Օրինակ, այժմ բավական չէ միջոցներ հավաքել որբերի համար: Դոնորները պետք է տեսնեն որբերի լուսանկարները, ծանոթանան նրանց պատմությանը և ապացույցներ ստանան, որ իրենց ավանդն, անկախ գումարից, իրոք օգնեց երեխաներին: Այստեղ Հայաստանում մեծ ներուժ կա, քանի որ գրեթե յուրաքանչյուր հայ ցանկանում է օգնել Հայաստանին, սակայն ոչ միշտ գիտի, թե ինչպես է պետք դա անել:
(?) Դուք հայտնի եք որպես Reddit նախագծի համահեղինակ: Արդյոք Reddit վարկանիշի համակարգն անաչառ է:
(!) Մենք շատ ենք աշխատել, բացառելու համար մանիպուլյացիայի հնարավորությունը Reddit-ում: Reddit-ն այնքան սուբյեկտիվ է, որքան որ սուբյետկիվ է նրա օգտվողների կարծիքը: Սակայն միշտ գտնվում են մարդիկ, որոնք ցանկանում են, որ իրենց տեղեկատվությունը հայտնվի կայքի գլխավոր էջում, ինչի շնորհիվ նրանք կարող են ստանալ ողջ տրաֆիկը: Կարելի է, իհարկե, խնդրել բոլոր ընկերներին քվեարկել քո թեմայի օգտին, սակայն, միևնույն է, այն երկար չի մնա «թեժ» նորությունների թվում: Այդ կայքը հաջողակ է հանրության շնորհիվ, այդպիսով մենք շահագրգռված ենք, որ այն պահպանվի:
(?) Ինչո՞ւ որոշեցիք զբաղվել սոցիալական ձեռնարկատիրությամբ:
(!) Դա եսասիրության արդյունք էր: Այն հաջողությունը, որ ես ունեցա Reddit-ի շնորհիվ, ինձ մեծ հնարավորություններ տվեց, որոնք ես կարողացա օգտագործել ընկերություն ստեղծելու համար: Ձեռնարկության վաճառքը 23 տարեկանում նշանակում է, որ ես հրաշալի հնարավորություն ունեմ աշխատելու սեփական հաճույքի համար: Եվ ես միակը չեմ, ով շահագրգռված է օգտագործել բիզնեսը աշխարհում բարություն գործելու համար` սոցիալական ձեռնարկատիրությունը կարևոր միտում է: Շատ հիմնադիրներ կան, որոնք գտնում են, որ իրենց ընկերության շահույթը պետք է օգտագործվի ի նպաստ հանրության:
Ոմանք նույնիսկ ամբողջ ընկերություններ են հիմնել սոցիալական բարիքներ ստեղծելու համար: Ես, հավանաբար, պետք է շնորհակալություն հայտնեմ դրա համար իմ ծնողներին, որովհետև ես չեմ հիշում, որ մեր ընտանիքում թանկարժեք ավտոմեքենաներ կամ ճոխության առարկաներ գնելու ձգտում լինի: Ըստ իս, հոգեբանական հետազոտությունների պակաս չկա, որոնք վկայում են այն մասին, որ կարելի է երջանկության հասնել յուրայինին օգնելու միջոցով: Ես ուղղակի հաճույք եմ ստանում դրանից:
(?) Սեպտեմբերին Հայաստանում կայանալու է TEDx խորհրդաժողովը, ինչին Դուք ևս ակտիվորեն աջակցում եք: Ո՞ր փուլում է գտնվում նախապատրաստումը խորհրդաժողովին:
(!) Խորհրդաժողովը տեղի կունենա սեպտեմբերի 25-ին: Մենք վերջերս ավարտեցինք քվեարկությունը TEDx Talk-ի թեմաների շուրջ, որոնց գծով շնորհանդեսներ կկազմակերպվեն: Այժմ մենք թննարկում ենք խոսնակների ցուցակը, համապատասխան թեմաներով ելույթ ունենալու համար: Ես ավարտել եմ աշխատանքը TEDxYerevan կայքէջի վրա, որը հասանելի կլինի առաջիկա շաբաթներին:
(?) Դուք արդեն քվեարկե՞լ եք այդ թեմաներով:
(!) Այո: Բացի այդ, հիմնականում ես արծարծել եմ ինձ դուր եկած թեմաները վարկանիշում և մի փոքր ավելի ցածր տեղեր եմ տվել այն թեմաներին, որոնք ինձ այդքան էլ հետաքրքիր չեն թվում:
(?) Շատ են խոսում այն մասին, թե ինչ է տալիս TED-ն ունկընդիրներին, հետաքրքիր է, ի՞նչ է այն տալիս շնորհանդեսով ելույթ ունեցողներին:
(!) Ամենամեծ նվաճումը, որ ես ունեցա, հանդես գալով TED-ում շնորհանդեսով, այն էր, որ ես հայտնի դարձա բազմաթիվ հայերի և սկսեցի նամակներ ստանալ նրանցից: Նախկինում, խորհրդաժողովում հանդես եկողները կարիերա են արել` պատմելով իրենց գիտական նվաճումների մասին: Մարդիկ կարող են պատմել իրենց նախագծի մասին և ֆինանսավորում ստանալ: Դա հիանալի հարթակ է սեփական անձի մասին հայտարարելու համար: Ինչ վերաբերում է հայաստանցի խոսնակներին, ապա լավագույն շնորհանդեսները կզետեղվեն TED կայքում և կպահվեն արխիվում: Նրանք, ում միջազգային լսարան է հարկավոր, կարող են նման հնարավորություն ստանալ: TED-ը ներկայումս ժողովրդականություն է վայելում և շատ մարդիկ, որոնք որոշումներ են կայացնում գործարարության ոլորտում, հետևում են շնորհանդեսներին:
(?) Կարո՞ղ է արդյոք TEDx-ն ամենամյա իրադարձություն դառնալ Հայաստանում:
(!) Դա հրաշալի կլիներ և հնարավորություն կտար միավորելու հայերի ներուժը գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում մեկ հարթակի վրա:
(?) Ինչի՞ վրա եք այժմ աշխատում:
(!) Հիմա ես աշխատում եմ իմ համալսարանի համար մի նախագծի վրա, ինչը կարող է օգտակար լինել հասարակական կազմակերպությունների հատվածի համար: Ես նաև մտածում եմ այն ուղղությամբ, որ Երևանում կետեր կառուցվեն անվճար անլար Ինտերնետով, ինչը հատկապես օգտակար կլինի ուսանողների համար: Անվճար Ինտերնետը սրճարանում ոչ բոլորին է մատչելի, քանի որ ամեն ոք չի կարող թույլ տալ իրեն մշտապես վճարել մեկ գավաթ սուրճի համար`օգտվելու համար Ինտերնետից: Դրանք կլինեն հասարակական վայրեր, հնարավոր է պրովայդերների գովազդային վահանակներով, ուր մարդիկ կարող են գալ իրենց նոութբուքերով: Ես չէի հասնի այն ամենին, ինչ ունեմ այսօր, եթե չունենայի անսահմանափակ Ինտերնետ: Մի քանի շաբաթ առաջ նման նախագիծ իրականացվեց Կամբոջայում: Եվ եթե դա հնարավոր եղավ Պնոմպենում, ապա դա հնարավոր է նաև Երևանում: Ես աշխատում եմ նաև մի նախագծի վրա, որը կկարողանա միավորել աշխարհի բոլոր հայերին օգտակար նպատակների համար:
(?) Որքա՞ն ժամանակ է խլում Ձեղանից Ինտերնետը:
(!) Առնվազն օրեկան 8 ժամ, իսկ երբեմն նաև 12 ժամ:
(?) Որքան գիտեմ, Ձեր մյուս հոբբին ռոք երաժշտությունն է: Ո՞վ է Bread Pig խմբի ունկընդիրը:
(!) Բազում մարդիկ, սակայն, իրականում կոնկրետ ոչ ոք (ծիծաղում է): Հարկավոր է հաշվի առնել, որ մենք նվագում ենք փողոցում` պլաստիկից պատրաստված խաղալիք երաժշտական գործիքների վրա: Ուղղակի մարդկանց տրամադրությունը բարձրացնելու համար: Ես երաժիշտ չեմ, սակայն շատ եմ հարգում նրանց:
(?) Սա Ձեր առաջին այցն է Հայաստան: Արդյոք Ձեր տեսածը համընկավ Ձեր ունեցած պատկերացումների հետ:
(!) Իմ հայրը` Ջոն Օհանյանը, ծնվել է Սան Ֆրանցիսկոյում, իսկ նրա հայրը` Նյու Յորքի նահանգում: Իմ պապի ծնողները ԱՄՆ-են տեղափոխվել Արևմտյան Հայաստանից 1915 թվականին: Նրանք երկուսն էլ մեծացել են Խարպուտում, Ամերիկա են ժամանել միայն երկուսով, քանի որ նրանց ընտանիքների մյուս բոլոր անդամները զոհ են գնացել Հայոց ցեղասպանությանը: Իմ տատիկի ընտանիքը բնակվել է Բիթլիսում, Վանից ոչ հեռու և Հայաստանից Ֆրանսիա է տեղեփոխվել 1922 թվականին: Իմ հայրը երբեք չի եղել Հայաստանում, ուստի ես գրեթե ոչ մի պատկերացում չունեի Հայաստանի մասին` բացառությամբ գուցե հայկական խոհանոցի: Իմ բազում հայ ընկերները, որոնք այցելել են Հայաստան, վերադառնալով, ասել են, որ ուղևորությունը փոխեց նրանց կյանքը: Երբ ես առաջին անգամ տեսա Արարատը, ապա անմիջապես լուսանկարեցի այն և անմիջապես ուղղարկեցի հորս: Ես գիտեմ, որ այդ պատկերն արդեն կլիշե է դարձել, և, այնուամենայնիվ, իրականում այն շատ է ոգեշնչում: Հաջորդ անգամ ես մտադիր եմ Հայաստան այցելել հորս հետ և նրա գիդը կլինեմ Հայաստանում:

(?)Alexis, you have met with representatives of Armenian NGOs lately. Do you think Internet activity is developed in Armenia sufficiently to make it possible to solve social problems through Internet instruments?
(!)Granted, Internet activity and computers are not sufficiently spread yet, but it’s clearly a focus for many of the NGO leaders I’ve met with. At this point, mobile phones have the best penetration and would be the best instruments for solving social problems. Something like Ushahidi.org makes it possible to report, say, voting irregularities and fraud during an election by letting people just SMS with their mobile phones.
For the Diaspora on the other hand, where Internet penetration is much higher, the web can be a good instrument for educating them about Armenia. Local NGOs can help Armenians abroad understand not just the best ways to help, but also show them how their donations are being used. The trend in philanthropy is moving in such a way that donors will demand more and more transparency from the organizations they fund. It’s not going to be enough to just collect money for an orphanage. Donors will need to see the orphans’ photos, read their stories, and see the evidence that their contribution – no matter the size – had a real impact. There’s a lot of potential here, because nearly every Armenian wants to help Armenia but it’s about doing it as effectively as possible.
(?)You are known as the coauthor of the Reddit project. Is the rating system of Reddit unbiased ?
(!)We tried hard to defend against manipulation on Reddit. Reddit is always going to be a reflection of the opinions of its users, since they determine how everything ranks on our website. However, the site’s popularity means that there’s always someone new trying to get their content on the front page (so they can get all the traffic). One could certainly ask all his friends to vote for his submission, but even if they get some early votes, it won’t stay long at the top because if it’s bad content, there are plenty of other users to vote it down. The website is successful entirely because of the community, so we’re especially interested in preserving the integrity of the site for our community.
(?)Why did you decide to take up social entrepreneurship?
(!)It’s selfish, really, because I get a lot of utility from Breadpig. Selling a company (reddit) at 23 years old meant that I’ve got a great opportunity to work on things for my own pleasure. And I’m not the only person interested in using the efficiency of business to do a bit of good in the world – social entrepreneurship is a significant trend. There are plenty of founders who think that their company’s profit should be used for the good of society, others build entire companies around the social good they can provide (we just sell geeky things and give the profits away to nonprofits that actually do the good work). I’ve probably got my parents to thank for this perspective, because I can’t remember longing for expensive cars or other forms of conspicuous consumption. There’s no shortage of psychological studies showing the happiness gained from altruistic acts – I’m just a joy-junkie, I suppose.
(?)A TEDx conference is expected to be held in September in Armenia, and you also actively contribute to it. In what stage is the preparation for the conference?
(!)Yes, September 25. We just completed the voting for TEDx Talk topics peoples wanted to see. Now we’re going through the list of speaker suggestions, trying to find the best speakers for the most desired topics. I’ve just finished the new TEDxYerevan website, which should be online at TEDxYerevan.com in the coming weeks.
(?)Have you already voted for those topics?
(!)Yes. I’ve been voting on the new topics as they come in. Mostly voting up the ones I like, but I’ve definitely voted a few down, too.
(?)Much is spoken about what TED conference gives to listeners, I wonder what it gives to those making a presentation?
(!)I was thrilled to learn that many Armenians got to know me through my TED Talk. After it was published, I started receiving emails and Facebook messages from Armenians all over the globe. That was exciting. Individuals have made their careers by giving a great TED Talk. Having a captive audience of well-connected, powerful people means you can tell your story, talk about a project you’re working on, and get checks handed to you by the end of the conference – if everything goes perfectly. The environment it creates is a breeding ground for ideas and collaboration. As for speakers at TEDxYerevan, the best presentations will be uploaded to the TED website and will be saved for the world to see. TED’s popularity has been rapidly growing and many of the world’s decision makers are paying attention to these talks.
(?)Can TEDx become an annual event in Armenia?
(!)That would be wonderful and would make it possible to unite the potential of all Armenians innovating in technology, entertainment, and design.
(?)What are you doing now?
(!)I am working at a project for my university, which may also be useful for NGOs. I’d also like to help create spots of free wireless Internet in Yerevan especially for students. Free Internet in a café is not affordable when you’ve got to pay for coffee, too. These ought to be public free WiFi hotspots, where people can come with their own notebooks. I would not have my current achievements unless I had easy access to the Internet. I’m talking to some people working on a similar project in Cambodia. And if it was possible in Phnom Penh, surely it can be also done in Yerevan.
I’m also working on something to connect the worldwide Armenian network in a useful way.
(?)How many hours do you spend online?
(!)At least 8 hours a day, sometimes 12 hours.
(?)I know that your another hobby is rock music. Who are the listeners of Bread Pig?
(!)A wide range of people, I suppose, but they’ve all got a good sense of humor (he laughed). I should clarify that we “play” toy plastic musical instruments in the street just for fun. I am not a musician, though I respect them, my friends and I just like making fools of ourselves in public.
(?)It is your first visit to Armenia. Did you see what you had imagined, or is your experience the same what your father told you ?
(!)My dad was born in San Francisco in 1955. His father, John Ohanian was born in Binghampton, N Y in 1922. His parents Mr. & Mrs. Avedis Ohanian came to United States around 1915 after fleeing from Armenia. They both grew up in the town of Harput in Armenia. They arrived in this country without any other family members, as most had been killed by the Turks. His mother, Elizabeth Der Krikorian was born in Marseille, France in 1924. Her parents, Mr. & Mrs. Gazar Der Krikorian, arrived in France around 1922. They too had fled Armenia, having lived in the city of Bitlis near Lake Van.
My father has never visited Armenia, that’s why I had no expectations, except for Armenian cuisine. Many of my Armenian friends who visited Armenia, came back and said that the trip changed their lives. When I first saw Ararat, I had my photo taken in front of it and immediately sent it to my father. He was quite pleased. I know this image has become a cliché, and yet, it is really inspiring.