Մայիսի 7-9 Հայաստանի առողջարանային Ջերմուկ քաղաքում անցկացվում է «Գիտության զարգացման հիմնահարցերը Հայաստանի Հանրապետությունում» խորագրով գիտաժողովը, որը կազմակերպել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության գիտության պետական կոմիտեն և Երևանի ճարտարապետության ու շինարարության պետական համալսարանը: PanARMENIAN.Net-ին այս մասին հաղորդել է ՀՀ գիտության և կրթության նախարարության մամլո ծառայությունը:
Գիտաժողովի մասնակիցներին ողջունել են Գիտության պետական կոմիտեի աշխատակազմի ղեկավար Կ. Հայրապետյանը և ԵրՃՇՊՀ ռեկտոր Հ. Թոքմաջյանը:
Գիտաժողովի առաջին զեկույցը ներկայացրել է Կ. Հայրապետյանը՝ գիտության ոլորտի ֆինանսավորման նոր կարգերի վերաբերյալ: Նա անդրադարձել է գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության բազային, թեմատիկ ու նպատակային-ծրագրային ֆինանսավորման, գիտական փորձաքննության և գիտական փորձաքննություն իրականացնող փորձագետների համակարգի ձևավորման, գիտական ծրագրերի ու հայտերի երաշխավորման, հաշվետվությունների ընդունման հանձնաժողովի ձևավորման և աշխատանքի կազմակերպման կարգերին:
Գիտաժողովի շրջանակում նախատեսվում է քննարկել գիտության զարգացման ռազմավարության, գիտական աստիճանաշնորհման համակարգի հայեցակարգային դրույթներին, ինչպես նաև Գիտության պետական կոմիտեի երկամյա գործունեությանը՝ օրենսդրական դաշտի կատարելագործման, ոլորտի բարեփոխումների, գիտական և գիտատեխնիկական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Գիտաժողովում մայիսի 8-ին ելույթ են ունեցել ՀՀ գիտության և կրթության փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանը և գիտության պետհանձնաժողովի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:
Գիտաժողովին մասնակցում են գիտության ոլորտին առնչվող կառավարական մարմինների, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի, գիտատեխնիկական կազմակերպությունների և բուհերի ներկայացուցիչներ:

8 Май 2010 - 10:35 AMT
Научная конференция “Проблемы развития науки в Армении” проходит с 7 по 9 мая в армянском курортном городе Джермук. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Министерства образования и науки РА, конференция организована Государственным комитетом науки при министерстве образования и науки РА в сотрудничестве с Ереванским архитектурно-строительным университетом. Участников конференции поприветствовали руководитель аппарата госкомитета науки Карен Айрапетян и ректор Архитектурно-строительного университета Ованнес Токмаджян.
8 мая на конференции выступили замминистра образования и науки республики Армения Манук Мкртчян и председатель госкомитета науки Самвел Арутюнян, который выступил с докладом “Стратегия развития системы образования в Армении”. В конференции принимают также участие представители правительственных органов, имеющих отношение к сфере науки, Национальной академии наук, научно-исследовательских институтов.
В рамках конференции планируется обсудить стратегию развития науки, концептуальных положений присуждения научной степени, вопросы, касающиеся сотрудничества в научной и научно-технической сфере, усовершенствования законодательного поля, реформ сферы. Также будут подведены итоги двухлетней деятельности Госкомиета по науке.