«Ռուսաստանում և Հայաստանում ՄՏՍ ընկերությունների խմբի ցանցերի ուղիղ միջազգային միացման կազմակերպումը հանդիսանում է համակարագի օպտիմալացմանն ուղղված ռազմավարության շարունակությունը»,-նշել է ՄՏՍ-ի օպերատորների հետ փոխգործակցության և լայնաշերտ հասանելիության զարգացման գծով տնօրեն Եվգենի Մոսկալյովը: Ըստ նրա, ցանցերի ուղիղ միացումը կնպաստի ՄՏՍ խմբի ցանցային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործմանը: «Ցանցերի ուղիղ միացումը թույլ կտա ընկերությանը 10 տոկոսով տնտեսել ծախսերը, ինչպես նաև ապահովել երկու երկրների բաժանորդների համար ձայնային կապի առավել բարձր որակ»,-հավելել է նա:
ՄՏՍ-ը ստացավ 2006թ. հեռավոր կապի ծառայությունների մատուցման արտոնագիր: 2008թ. նոյեմբերին ընկերությունը շահագործման հանձնեց հեռավոր կապի ցանցը:

Mobile Tele Systems (MTS, NYSE: MBT) has announced establishment of a direct connection between Armenia and Russia, MSKIT.ru reported.
“Direct connection will ensure 10% reduction of traffic termination costs and guarantee high quality of international voice traffic,” said Evgeny Moskalev, MTS Director for Convergence.
MTS obtained a license for long distance communications in 2006. In November 2008, the company commissioned long distance communication network and obtained a permit from the RF Ministry of Telecommunications and Mass Media for internal and long distance traffic transfer through its own network. As a result, it has become possible for the company to establish direct connections with global operators. Previously, according to regulations in force, MTS had to transfer international traffic through long distance operators that in their turn established connections with global operators.