Մայիսի 17-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ու սմարթֆոնների միջազգային համաշխարհային արտադրող HTC Corporation-ը հայտարարեցին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի վաճառքի կենտրոններում Android օպերացիոն համակարգով գործող HTC Corporation-ի սմարթֆոնների վաճառքի մասին: «HTC Tattoo սմարթֆոնները մենք կառաջարկենք 135 000 դրամով, իսկ HTC Hero-ն` 195 000 դրամով»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը` հավելելով, որ հետագայում վաճառքի կհանվեն նաև այլ մոդելների սմարթֆոններ: Ըստ նրա, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը միշտ ձգտում է ինովացիոն առաջատար տեխնոլոգիաները մատչելի դարձնել իր բոլոր բաժանորդների համար: Յիրիկյանն ընդգծել է նաև, որ սմարթֆոններն ազատ վաճառքի կհանվեն, այսինքն սմարթֆոնները կկարողանան ձեռք բերել նաև Բիլայնի ու Օրանժի բաժանորդները: Ընդ որում, նա նշել է, որ կազմակերպությունը չի բավարարվում ձեռք բերածով ու շուտով մտադիր է ընդլայնել ցանցը`նոր ծառայություններ առաջարկելով իր բաժանորդներին:
Իր հերթին, Ռուսաստանում և ԱՊՀ-ում HTC-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Կորմիլցևն ասաց, որ HTC-ը շահագրգռված է դուրս գալ հայկական շուկա: «Մեզ համար հաճելի է, որ մենք մեր ռազմավարական գործունեությունը սկսում ենք մեր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ»,-ասել է Կորմիլցևը` հավելելով, որ սմարթֆոնները լայն պահանջարկ ունեն հայկական շուկայում:
Սմարթֆոնների հիման վրա Android օպերացիոն համակարգի հիման վրա բաժանորդները Հայաստանում հասանելիություն կստանան բարձր արագություն ունեցող Ինտերնետին և Android Market-ի ծառայություններին: Տվյալ ծառայությունները թույլ են տալիս 2G և 3,5 G բարձր արագություն ունեցող ցանցերի օգտագործման դեպքում արագ ու առանց լրացուցիչ ջանքերի տարբեր խաղեր ու հավելվածներ ներբեռնել:
Android համակարգի հիման վրա HTC սարքերը լայն ինտերնետ հնարավորություններ են տալիս, այդ թվում նաև Android համակարգին հարմարեցված Webkit բրաուզերի միջոցով: Դրանք նաև հագեցած են Google™, Google Maps™ и Google Search™ հավելվածներով, ինչպես նաև ժողովրդականություն վայելող YouTube™ հավելվածով:

17 Май 2010 - 09:15 AMT
17 мая VivaCell-МТС и международный разработчик смартфонов HTC Corporation объявили о начале продажи коммуникаторов HTC на основе инновационной платформы Android, которые будут продаваться в центрах обслуживания компании VivaCell-МТС. “Смартфоны HTC Tattoo мы предложим по цене 135.000 драмов, а HTC Hero 195.000 драмов”, – заявил на пресс конференции в Ереване генеральный директор VivaCell-МТС Ральф Йирикян, добавив, что в дальнейшем в продажу поступят и другие новые модели смартфонов. По его словам, VivaCell-МТС всегда стремится сделать инновационные передовые технологии доступными для своих абонентов. Йирикян также подчеркнул, что смартфоны выйдут в свободную продажу, то есть их смогут купить также и абоненты Beeline и Orange. При этом он отметил, что организация не собирается довольствоваться достигнутым, и в скором готовится расширить сеть, предложить своим абонентам новые услуги.
В свою очередь, региональный директор НТС в России и странах СНГ Андрей Кормильцев сказал, что НТС заинтересован в армянском рынке. «Нам приятно, что мы начинаем наш стратегический бизнес с нашим партнером VivaCell-МТС»,- сказал Кормильцев, добавив, что смартфоны присущи людям, проживающим в Армении. Он также выразил уверенность,ч то данный продукт будет иметь успех в стране.
Со смартфонами на основе операционной системы Android абоненты в Армении получат доступ к высокоскоростному Интернету и широким возможностям персонализации, предлагаемым услугами Android Market. Данные услуги позволяют при использовании высокоскоростных сетей 2G и 3.5G компании VivaCell-МТС быстро и без дополнительных усилий скачивать различные игры и приложения.
Устройства HTC на базе системы Android дают широкие интернет возможности, в том числе и посредством приспособленного для системы Android браузера Webkit. Они также наделены приложениями Google™, Google Maps™ и Google Search™, а также таким популярным приложением как YouTube™.
Компания HTC Corporation (НТС) является одной из наиболее быстро растущих компаний в сфере мобильных устройств.