Արդեն ընթացիկ տարում Հայաստանում կբացվի առաջին ինովացիոն կենտրոնը Կովկասի տարածաշրջանում, հագեցած ամենաժամանակակից սերվերներով, ցանցային սարքավորումներով և տեխնոլոգիաներով, մայիսի 20-ին լրագրողներն է հայտնել Microsoft-ի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Գրրգոր Բարսեղյանը: «Նախագծի շրջանակներում Microsoft-ի ինովացիոն կենտրոնը կհամագործակցի ցանկացած ընկերության հետ` ինչպես գործընկեր, այնպես էլ մրցակից: Կենտրոնի գաղափարը կայանում է նրանում, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաները մատչելի լինեն տեղի մասնագետների ու ընկերությունների, ինչպես նաև շարքային օգտվողների համար»,-ասել է նա:
Նախագիծը կհովանավորվի բոլոր գործընկերների կողմից 3 տարվա ընթացքում և, ըստ Microsoft-ի ներկայացուցչության տնօրենի , տվյալ պահին բյուջեն արդեն գերազանցում է 2,5 մլն դոլարը: «Մենք վստահ ենք, որ երեք տարի անց Կենտրոնն արդեն կկարողանա ծածկել իր ծախսերը»,-հավելել է նա:
Ըստ մասնագետի, նախաձեռնության հիմնական նպատակն է հայկական պրոդուկտի և ծառայությունների ստեղծումը, որը կվաճառվի արտերկրում, ինչը թույլ կտա հավասարակշռել իրավիճակը, երբ հայ մասնագետները հիմնականում կատարում են օտարերկրյա պատվերներ: «Հայկական արտադրանքի վաճառքի լավագույն գործընկերը կդառնա Microsoft-ը, քանի որ ընկերությունը հզոր մարքեթինգային հնարավորություններ և մեծ փորձ ունի»,-ասել է Գրիգոր Բարսեղյանն` ընդգծելով, որ ինովացիոն կենտրոնի լավագույն բաղադրիչը ոչ միայն տեխնիկական վերապատրաստումն է, այլ նաև վերապատրաստումը վաճառքի և մարքեթինգի ոլորտներում: «Մի բան է, երբ մասնագետը կարող է որակով կատարել պատվերը և այլ բան է, երբ հարկավոր է կարողանալ վաճառել որակյալ պրոդուկտը համաշխարհային շուկայում»,-նշել է նա:

Director of Microsoft Armenia Grigor Barseghyan said that the first innovation center of the Caucasian region will be established in Armenia this year. It will be equipped with modern servers, network equipment and technologies, Barseghyan told a press conference in Yerevan on May 20.
“Microsoft’s Innovation Center will be cooperating with any companies – both with partners and with competitors. The Center aims to make modern technologies available for local specialists and companies, as well as for common users,” Mr. Barseghyan said.
The project will be financed by all its partners within three years. According to the Director of Microsoft Armenia, its budget is over $2.5mln as of today.
“We strongly believe that the Center will be able to cover its expenses already in three years,” said Mr. Barseghyan.
According to the specialist, the initiative aims to create Armenian products and services, which will be sold abroad that will allow balancing the current situation, when Armenian specialists basically implement foreign orders.
“Microsoft will become the best partner in Armenian products sale, as the company has great marketing opportunities and experience,” said Barseghyan.