Հայաստանի կառավարությունը մայիսի 27-ի նիստում հաստատել է Գյումրու տեխնոպարկի գործունեության իրականացման 2010 թվականի ծրագիրը: Ինչպես հաղորդել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը, ծրագիրը ներառում է երեք հիմնական բաղադրիչ`տեխնոպարկի գործունեության կառավարում Գյումրու տնտեսական զարգացման հիմնադրամի կողմից, մեխանիկայի և էլեկտրոնիկայի ոլորտների ուսումնական և գիտահետազոտական լաբորատորիաների հիմնում՝ տեղական և միջազգային ճանաչում ունեցող ընկերությունների հետ, ինչպես նաև որարարությունների ու ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման աջակցությանն ուղղված ծրագրերի իրագործում։
Բացի այդ, ծրագրով նախատեսվում է նաև տեխնոպարկի տարածքում ազատ առևտրի գոտու ստեղծման բիզնես մոդելի մշակում:
Նախնական հաշվարկներով որպես ծրագրի իրականացման կողմնորոշիչ չափաքանակ է սահմանվել 200 մլն դրամը: Գյումրու Տեխնոպարկի գործունեության իրականացման 2010 թվականի ծրագիրը կֆինանսավորվի Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեից և Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ չարգելված այլ միջոցների հաշվին։

Правительство Армении на заседании 27 мая утвердило программу по реализации деятельности технопарка в Гюмри на 2010 год. Как сообщил заместитель министра экономики РА Ара Петросян, программа включает три основных компонента: реализацию программ по оказанию содействия для внедрения инноваций и современных технологий, управление деятельностью технопарка со стороны фонда экономического развития Гюмри, а также основание образовательной и научно-исследовательской лаборатории в сфере механики и электроники совместно с местными и международными компаниями.
Помимо этого, программой предусмотрена разработка бизнес модели по созданию свободной торговой зоны на территории технопварка.
По предварительным подсчетам инвестиции в осуществление программы составляют порядка 200 млн. драмов, а ее финансирование будет осуществляться, как за счет бюджетных средств, так и за счет других средств, не запрещенных законодательством РА.