պետք է կարգավորվեն հետևյալ խնդիրները` լիցենզավորման գործընթացը և լիցենզիայի տարբեր մասերը, լիցենզավորման խնդիրներով զբաղվող մարմնի կարգավիճակը և դերը (անկախությունը), ծրագրերի ընտրության չափանիշները, որպեսզի բազմազանություն և բազմակարծություն ապահովվի, ենթակառուցվածքային խնդիրները (հասանելիություն և փոխկապակցվածություն), շուկայի վրա էական ազդեցություն ունեցող միջոցառումների հատուկ դերը` գերիշխող դիրքի չարաշահումից խուսափելու համար:
«Թվային հեռարձակումը պետք է բերի ոչ թե ծրագրերի թվի աճի, այլ բազմազանության ընդլայնման»,-ասվում է զեկույցում: Թվային հեռարձակումն ուղղված կլինի լայն մատչելիության ապահովմանը, ծածկույթի գոտու օգտագործմանը, տեղեկատվական ցանցերի միավորմանը, տեխնիկական միջոցների համատեղելիությանը: Այնուամենայնիվ, ըստ անկախ փորձագետների, Հայաստանում կա մարզային փոքր հեռուստաընկերությունների սնանկացման վտանգ: Բացի այդ, որոշ հեռուստաընկերություններ կարող են վճարովի դարձնել իրենց ծառայությունները: Թվայնացման նախագծի իրականացման արժեքը համատեղելի է համաշխարհային գների հետ և կազմում է 12 մլրդ դրամ, որոնցից 8 մլրդ-ն կհատկացվի տեխնիկական ապահովմանը, և 4 մլրդ-ն թվային ազդանշանի ընդունման սարքերի սուբսիդավորման համար: Յուրաքանչյուր հեռուստաընկերության թվային հեռարձակումը կարժենա 300-400 հազար դոլար: Այդ միջոցները ընկերությունները կվճարեն պետությանը 10 տարվա ընթացքում:
Անցած շաբաթ տեղի ունեցավ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին օրենքում» ուղղումներ կատարելու վերաբերյալ աշխատանքային քննարկումը, որը նախաձեռնել էր օմբուդսմեն Արմեն Հարությունյանը: ՈԿԿ-ների ներկայացուցիչները ներկայացրեցին իրենց մտավախությունները օմբուդսմենին, էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանին և ՀՀ Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախագահ Գրիգոր Ամալյանին: Հնչեցված խնդիրները քննարկվել են մայիսի 26-ին ԱԺ-ում օրենքի քննարկման շրջանակներում:
Շատ վեճեր հարուցեց նաև լիցենզիաների տրամադրման կասեցումը, ինչում որոշ հասարակական կազմակերպություններ խոսքի ազատության սահմանափակում տեսան: Այս առնչությամբ, խորհրդարանի այսօրվա նիստում որոշվեց երկարացնել բոլոր մարզային հեռուստաընկերությունների լիցենզիաները մինչև 2015 թվականը, երբ երկիրը վերջնականապես կհրաժարվի անալոգային հեռարձակումից: Երևանյան հեռուստաընկերությունների համար սահմանվեց լիցենզավորման 2 տեսակ` մրցութային հիմքով և հայտերի հիման վրա` կաբելային և մալուխային հեռարձակման դեպքում: Առաջին մրցույթը տեղի կունենա 2010թ. հուլիսի 20-ին, որից հետո կսկսվի անցումային շրջանը, որը կտևի մինչև 2013թ. հուլիսի 20-ը: Մրցույթի արդյունքում, երևանյան հեռուստաալիքների թիվը 22-ից կնվազի մինչև 18: Լիցենզիաները կսկսեն գործել 2011թ. հունվարի 20-ից, իսկ հաջորդ մրցույթը տեղի կունենա միայն 10 տարի անց: Կթվայնացվի նաև 4 ռադիոկայան:
Զուգահեռաբար իրականացվում է նաև հաճախային հատվածի գույքագրումը, որի կարևոր նպատակներից մեկը «թվային դիվիդենդի» հայտանաբերումն է: Նախատեսվում է, որ գույքագրումը կավարտվի մեկ ամսից: 2015թ. թվային հեռարձակման անցնելուն պես հաճախային հատվածի զգալի մասը կարող է այլընտրանքային կիրառություն ստանալ, մասնավորապես, կարող է օգտագործվել WiMax Ինտերնետ-կապը օգտվողին հասցնելու համար: Ներդրումների իրական ծավալը կհստակեցվի միայն անցումային շրջանի ավարտին` 2013 թվականի վերջում: Պետությունը նախատեսում է անտոկոս վարկային միջոցներ ներգրավել միջազգային աղբյուրներից ու դոնոր երկրներից:

Поправки должны касаться таких сфер, как процесс лицензирования, роль и статус органа, занимающегося лицензированием, параметры выбора передач, для обеспечения разнообразия мнений, а также вопросы регулирования рынка цифрового вещания и др. Вместе с тем, по их мнению, остается открытым вопрос финансирования Общественной телерадиокомпании. Как отмечают специалисты, в связи с этим, необходимо внести поправки в законе, однако их сущность до конца пока не ясна. Эксперты отмечают, что в регламенте запланировано создать один бесплатный социальный и несколько платных пакетов, однако по каким принципам будут создаваться эти пакеты.
“Цифровое вещание должно привести не к росту телепередач, а к их разнообразию” , – говорится в докладе. Оцифрованное вещание будет направленно на обеспечение широкой доступности, эффективного использования зоны покрытия, объединение информационных сетей, согласованное использование телекоммуникационных платформ и совместимость технических средств, применяемых в информационной сфере.
Тем не менее, по мнению независимых экспертов в Армении, существует угроза разорения небольших телекомпаний в регионах. Кроме этого, некоторые телекомпании могут сделать просмотр телеканалов платным. Стоимость реализации проекта оцифровки радио- и телевещания сопоставимо с мировыми ценами и составляет 12 млрд. драмов, 8 млрд. драмов из которых пойдут на техническое оснащение, и 4 млрд. драмов на субсидирование устройств, предназначенных для приема цифрового сигнала (декодеров).
Цифровое вещание для каждой телекомпании обойдется в $300-400 тыс. Эти средства компании будут выплачивать государству в течение 10 лет.
На прошлой неделе состоялось рабочее обсуждение по поправкам в законе «О телевидении и радио» по инициативе омбудсмена Армении Армена Арутюняна. представители НПО поделились своими опасениями с омбудсменом, министром экономики Нерсесом Ерицяном и председателем Национальной комиссии телевидения и радио Армении Григором Амаляном. Озвученные проблемы были рассмотрены на обсуждении закона 26 мая в Национальном Собрании РА.
Много споров породило и прекращение выдачи лицензии, в котором некоторые общественные организации усмотрели ограничение свободы слова. В связи с этим, в ходе сегодняшнего заседания парламента было решено продлить лицензии всех региональных телекомпаний вплоть до 2015 года, когда страна окончательно откажется от аналогового вещания. Для столичных телеканалов установлены два метода лицензирования – на конкурсной основе и по предъявлению заявок для кабельного и оптоволоконного вещания. Первый конкурс пройдет 20 июля 2010 года, после чего начнется переходный период, который продлится до 20 июля 2013 года. По итогам конкурса, число столичных телеканалов с 22 будут сокращены до 18. Лицензии начнут действовать с 20 января 2011 года, а следующий конкурс пройдет только через 10 лет. Также будут оцифрованы четыре радиостанции. Параллельно осуществляется проект по инвентаризации частотного спектра, важной целью которого является выявление “цифрового дивиденда”. Планируется, что инвентаризация будет завершена через месяц. После перехода на цифровое теле- и радиовещание в 2015 году, значительный диапазон частотного спектра может найти альтернативное применение, в частности, для доведения WiMax Интернет-связи до конечного пользователя. Реальный объем инвестиций, которое государство должно осуществить в проект оцифровки вещания определится только в конце переходного периода вещания, то есть в конце 2013 года. Государство предусматривает получение беспроцентных кредитных средств от международных источников и стран-доноров.