Հայկական պատվիրակությունն Ամստերդամում մասնակցում է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու ծառայությունների համաշխարհային կոնգրեսին: Միջոցառումը կազմակերպել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային դաշինքը, որը ներկայացնում է ՏՏ ոլորտի համաշխարհային շուկայի 90 տոկոսը: Դաշինքին անդամակցում է նաև ՀՀ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է միության նախագահ Կարեն Վարդանյանը, կոնգրեսին, որն անցավ մայիսի 25-27-ը, մասնակցում են նաև «Նորք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնը, «Essential Solution» ընկերությունը: Պատվիրակությունը գլխավորում է ՏՏ ոլորտի ձեռնարկությունների միությունը:
«Միջոցառումը հիշեցնում է ՏՏ ոլորտի օլիմպիադա: Այստեղ է որոշվում այն քաղաքականությունը, որը վարելու է ՏՏ բիզնեսը իր երկրում: Այստեղ հանդես են գալիս ոլորտի առաջատարները, ինչպիսիք են Intel, Microsoft և այլ ընկերությունների նախագահները»,-ասել է Կ.Վարդանյանը: Ըստ նրա, Կոնգրեսի ընթացքում կնքվում են պայմանագրեր, քանի որ հաճախ պատվիրակությունները գլխավորում են նախարարներ ու վարչապետներ, խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ:
ՏՏ ոլորտի 17-րդ համաշխարհային կոնգրեսին մասնակցում է շուրջ 2,5 հազար պատվիրակ աշխարհի 88 երկրներից: Գլոբալ համաժողովն անց է կացվում յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ աշխարհի տարբեր երկրներում: Առաջին կոնգրեսը տեղի ունեցավ 1978 թվականին Բարսելոնայում, Հայաստանը մասնակցում է կոնգրեսին արդեն չորրորդ անգամ:
Համաժողովի ավարտին կստորագրվի այսպես կոչված Ամստերդամի հռչակագիրը, որի նախագծում կոչ կա ուղղված բոլոր շահագրգիռ կողմերին` տնտեսական աճի տեմպերի, ջերմոցային գազերի արտանետման կրճատման, կյանքի որակի բարձրացման հավակնոտ նպատակներ դնել և ապահովել, որ այդ խնդիրների իրագործումն ազդի ողջ աշխարհի վրա:

Amsterdam (Netherlands) hosts the 17th World Congress on IT, which brought together over 2,500 delegates from 88 countries, including Armenia.
The event is organized by the World Information Technology and Services Alliance (WITSA), which represents over 90% of the IT market. The Union of Information Technology Enterprises (UITE) of Armenia is a part of the Alliance.
UITE Director Karen Vardanyan said that Nork information and analytical center and Essential Solutions company led by the UITE also participate in the congress from May 25 to 27.
“The event is a kind of Olympiad in the IT field. It will determine the policy, which will be supported by IT-businesses in their countries,” said Vardanyan.
He added that numerous business agreements are signed during the congress, as delegations are often headed by ministers and prime ministers of countries, as well as top management of large companies.
The forum is conducted once in two years in different countries. The first congress was organized in Barcelona in 1978 and became one of the most important international forums, which brings together the world's leading people from industry, government and academia in the IT field. Armenia participates in the congress for the fourth time.
A key result of the forum should be signing of the so-called Amsterdam Declaration, which calls on all stakeholders to deliver the ambitious goals of enhancing economic growth, reducing greenhouse gases, promoting quality of life and consumer confidence, and ensuring that these benefits reach a global impact.