Հունիսի 1-ին կառավարությունում տեղի է ունեցել Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի (ՏՏԶԱԽ) նիստ, որը վարել է վարչապետ, խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Վարչապետը կարևորել է էլեկտրոնային կառավարման խորհրդի ստեղծումը, որը կզբաղվի հայեցակարգի իրականացման մեխանիզմների հստակեցման խնդիրներով:
«Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը հանդես է եկել երկակի նշանակության ապրանքների և տեխնոլոգիաների արտահանման ու ՀՀ տարածքով դրանց տարանցիկ փոխադրման վերահսկողության խնդրի մասին վերլուծական զեկույցով: ՏՏԶԱԽ անդամները քննարկել են «Երկակի նշանակության ապրանքների և տեխնոլոգիաների արտահանման, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով դրանց տարանցիկ փոխադրման վերահսկողության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու անհրաժեշտության և նպատակահարմարության հարցը: PanARMENIAN.Net-ին հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:
Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կքննարկի և կներկայացնի գրավոր առաջարկություններ օրենքի իրականացման ընթացակարգերի հստակեցման ու բարելավման վերաբերյալ:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (UITE) դիմել է Հայաստանի նախագահին խնդրանքով` «Երկակի նշանակության ապրանքների և տեխնոլոգիաների արտահանման, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով դրանց տարանցիկ փոխադրման վերահսկողության մասին» օրենքը ներկայացնել խորհրդարանի վերանայմանը:
Հայաստանի խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ ապրիլի 8-ին հաստատել է «Երկակի նշանակության ապրանքների և տեխնոլոգիաների արտահանման վերահսկողության մասին» օրենքը: Փաստաթուղթը նախատեսում է լիցենզավորման պարզեցված գործընթաց և երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման թույլտվություն: Բացի դրանից, գոյություն ունեցող հանձնաժողովի փոխարեն օրենքում նախատեսված է հատուկ պատասխանատու մարմնի ստեղծում, որը համակարգելու է վերահսկողությունը:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն հասարակական կազմակերպությունը 2000թ-ից ներկայացնում է ձեռնարկությունների շահերը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտում: Միության հիմնադիրները ՏՏ ոլորտում Հայաստանի մասնավոր ընկերություններն են: Վերջին տվյալներով, Միությանն անդամակցում են 32 ընկերություններ:

1 Июнь 2010 - 10:04 AMT
Рабочая группа по доработке закона «О контроле за экспортом товаров двойного назначения, их транзитной перевозкой через территорию Армении, а также передачей информации и результатов интеллектуальной деятельности двойного назначения» будет создана по распоряжению премьер-министра РА Тиграна Саргсяна. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе правительства, в ходе заседания Совета содействия развитию информационных технологий 1 июня, Тигран Саргсян сообщил, что рабочая группа в письменном виде представит предложения по улучшению закона и уточнению процедур его применения.
В ходе заседания Совета выступил исполнительный директор Союза Предприятий Информационных технологий (UITE) Карен Варданян с аналитическим докладом по закону «О контроле за экспортом товаров двойного назначения», после чего члены Совета содействия развитию информационных технологий обсудили вопрос целесообразности внесения поправок и дополнений в закон.
Парламент Армении 8 апреля одобрил в третьем и окончательном чтении закон «О контроле за экспортом товаров двойного назначения». Документ предусматривает упрощенную процедуру лицензирования и предоставления разрешения на экспорт товаров двойного назначения. Кроме этого, вместо существующей комиссии в законе предусмотрено создание специального ответственного органа, который будет координировать контроль. Между тем, Союз Предприятий Информационных технологий обратился к президенту Армении с просьбой отослать закон на доработку в парламент. Главным недостатком закона, по мнению представителей UITE является то, что в документе нет четкого определения таким терминам, как “товары двойного назначения” и “продукты интеллектуальной деятельности ”, из-за чего к ним можно отнести довольно широкий спектр товаров и услуг.