Ամերիկայի հայկական համագումարը թողարկել է iPhone հեռախոսների համար նախատեսվածiAssembly հավելվածը, ինչը հնարավորություն կտա օգտվողներին ծանոթանալ Ամերիկայի և այլ երկրների հայ համայնքների նորություններին: Assembly հավելվածը նախատեսված է այն ակտիվիստների համար, որոնք ցանկանում են կապի մեջ լինել Կոնգրեսի անդամների հետ: Հավելվածի օգնությամբ օգտվողները կկարողանան կապվել ԱՄՆ կառավարության ներկայացուցիչների հետ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի, ԼՂՀ-ին ֆինանսական աջակցության և Հայաստանին և հայերին վերաբերող կարևոր օրենսդրական նախաձեռնությունների հարցերով` ներմուծելով փոստային ինդեքսը: Օգտվողները նաև կկարողանան ծանուցում ստանալ կազմակերպության նոր մամլո հաղորդագրությունների մասին, ինչպես նաև ցանկության դեպքում նվիրատվություն անել ԱՀՀ-ին: iAssembly հավելվածը, որը համատեղելի է iPhone, iPod touch, iPad սարքերի հետ, կարելի է անճվար ներբեռնել iTunes-ից:
Մատուցած ծառայությունների դիմաց «Արմենտել» ընկերության ստացած շահույթը 2010 թ. առաջին եռամսյակում կազմել է 16 մլրդ դրամ, ինչը 6,2 տոկոսով պակաս է 2009 թ. նույն ժամանակաշրջանի համեմատ (17 մլրդ դրամ): PanARMENIAN.Net ի թղթակցին «Արմենտել» ընկերությունը հայտնում է, որ 2010 թ. առաջին եռամսյակում բջջային կապը ընկերությանը 5,6 մլրդ դրամ շահույթ է բերել, իսկ ֆիքսված կապը` 10,2 մլրդ դրամ: Ընդ որում, բջջային կապից ստացված շահույթը 16%-ով նվազել է համեմատած անցյալ տարվա առաջին եռամսյակի հետ, և միայն 0,5%-ով նվազել է ֆիքսված հեռախոսակապի մատուցած ծառայություններից ստացված եկամուտը: «Շահույթի նվազումը մեծ մասամբ պայմանավորված էր ակտիվ բաժանորդագրային պայմանագրերի թվի նվազմամբ, որը բխում է շուկայի հետագա շարժմամբ «զրո ցանցի ներսում» մոդելի կողմը, որն ուղղված է ցածր եկամուտով հաճախորդներին, որոնք զգայուն են գնի փոփոխությունների հանդեպ»,- նշվում է զեկույցում:
Միևնույն ժամանակ 28,9 տոկոսով ավելացել է բջջային կապի օգտագործվող րոպեների քանակը` 2009 թ. առաջին եռամսյակի համեմատ, ինչպես նաև 14 տոկոսով ավելացել է բջջային կապի բաժանորդների հետ կնքած պայմանագրերը: Լայնագիծ հասանելիության բաժանորդների հետ պայմանագրերի քանակն ավելացել է 103,9 տոկոսով` 2009 թ. առաջին եռամսյակի համեմատ, ինչը բացատրվում է ինտերնետային լայնագիծ հասանելիության ոլորտում ընկերության նախագծերի ակտիվ զարգացմամբ: «Վիմպելկոմ» ընկերության հաշվետվության մեջ նշվում է, որ Հայաստանում և Ուզբեկստանում իրավիճակը դեռևս բարդ է, թեև ընկերությունը գոհ է այն բանից, թե ինչպես է զարգանում բիզնեսը Ղազախստանում և Վրաստանում:
ԱՊՀ երկրները հետաքրքրված են իննովացիաների ոլորտում համագործակցությամբ: Երևանում ԱՊՀ մասնակից պետությունների իննովացիոն համագործակցության Միջպետական նպատակային ծրագրի նախագծի մշակման գծով աշխատանքային խմբի նիստին մասնակցում էին Հայաստանի, Ռուսաստանի, Թաջիկստանի, Ուզբեկստանի, Թուրքմենստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսիայի և Մոլդովայի ներկայացուցիչները: ԱՊՀ գործերով Դաշնային գործակալության ղեկավարի տեղակալ Իգոր Մորոզովի խոսքով, համագործակցությունն առաջին հերթին վերաբերում է այնպիսի ոլորտներին, ինչպիսիք են ինքնաթիռների և նավաշինությունը, էներգետիկան ու էներգախնայությունը և այլն: 2010 թվականի դեկտեմբերին աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքները կներկայացվեն ԱՊՀ երկրների նախագահներին: Իսկ 2011 թվականի հունվարից մինչև 2020 թվականը ծրագրված է նախագծերի իրականացումը:
Հայաստանի կառավարությունը մայիսի 27-ի նիստում հաստատել է Գյումրու տեխնոպարկի գործունեության իրականացման 2010 թվականի ծրագիրը: Ինչպես հաղորդել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը, ծրագիրը ներառում է երեք հիմնական բաղադրիչ`տեխնոպարկի գործունեության կառավարում Գյումրու տնտեսական զարգացման հիմնադրամի կողմից, մեխանիկայի և էլեկտրոնիկայի ոլորտների ուսումնական և գիտահետազոտական լաբորատորիաների հիմնում՝ տեղական և միջազգային ճանաչում ունեցող ընկերությունների հետ, ինչպես նաև որարարությունների ու ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման աջակցությանն ուղղված ծրագրերի իրագործում։ Բացի այդ, ծրագրով նախատեսվում է նաև տեխնոպարկի տարածքում ազատ առևտրի գոտու ստեղծման բիզնես մոդելի մշակում: Նախնական հաշվարկներով որպես ծրագրի իրականացման կողմնորոշիչ չափաքանակ է սահմանվել 200 մլն դրամը: Գյումրու Տեխնոպարկի գործունեության իրականացման 2010 թվականի ծրագիրը կֆինանսավորվի Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեից և ՀՀ օրենսդրությամբ չարգելված այլ միջոցների հաշվին։
Հայկական պատվիրակությունն Ամստերդամում մասնակցում է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու ծառայությունների համաշխարհային կոնգրեսին: Կոնգրեսին, որն անցավ մայիսի 25-27-ը, մասնակցում են նաև «Նորք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնը, «Essential Solution» ընկերությունը; պատվիրակությունը գլխավորում է ՏՏ ոլորտի ձեռնարկությունների միությունը: Առաջին կոնգրեսը տեղի ունեցավ 1978 թվականին Բարսելոնայում` այդ օրվանից դառնալով այդ ոլորտում ամենակարևոր միջազգային ֆորումներից մեկը, որին մասնակցում են բիզնեսի, գիտության և իշխանության առաջատար ներկայացուցիչները: Հայաստանը մասնակցում է կոնգրեսին արդեն չորրորդ անգամ:

Армянская Ассамблея Америки запустила приложение iAssembly для телефонов iPhone, для ознакомления пользователей с новостями армянской диаспоры в Америке и в других странах. iAssembly предназначен для активистов, желающих быть на связи с членами Конгресса. С помощью приложения пользователи смогут связаться с представителями правительства США по вопросу Резолюции по Геноциду армян, финансового содействия Армении и Нагорно-Карабахской Республики и других важных законодательных инициатив, всего лишь введя почтовый индекс. Пользователи также смогут получать уведомления о новых пресс-релизах организации, а также при желании внести пожертвование Армянской Ассамблее Америки. Приложение iAssembly, которое совместимо с устройствами iPhone, iPod touch, iPad, можно бесплатно скачать на iTunes.
Выручка от предоставления услуг телефонной связи компании “АрменТел” за первый квартал 2010 года составила 16 млрд. драмов, что на 6.2% меньше в сравнении с аналогичным периодом 2009 года (17 млрд. драмов). Согласно отчету компании “ВымпелКом” за 1 квартал 2010 года, мобильная связь принесла компании 5.6 млрд. драмов, в то время как фиксированная – 10.2 млрд. драмов. Причем выручка от мобильной связи снизилась по сравнению с первым кварталом предыдущего года, на 16% и лишь на 0,5 % снизился доход, полученный от предоставления услуг фиксированной связи. “Снижение выручки было обусловлено в значительной степени уменьшением числа активных абонентских договоров, вызванным дальнейшим движением рынка в сторону модели «ноль внутри сети», ориентированной на клиентов с низким уровнем дохода, чувствительных к цене», – отмечается в докладе.
Вместе с тем, на 28,9% увеличилось количество использованных минут мобильной связи на одного абонента за месяц (MOU) в сравнении с первым кварталом 2009 года (345,6 минут), а также на 14% увеличилось количество абонентских договор в мобильном сегменте (549 тыс.). Число абонентских договоров в сегменте широкополосного доступа выросло на 103,9% по сравнению с первым кварталом 2009 года, что объясняется активным развитием проектов компании в области широкополосного доступа в Интернет. Вместе с тем, как отмечается в отчете компании «ВымпелКом», ситуация в Армении и Узбекистане остается сложной, в то время как компания довольна тем, как развивается бизнес в Казахстане и Грузии.
Страны СНГ заинтересованы в сотрудничестве в сфере инноваций. В заседании рабочей группы по разработке проекта Межгосударственной целевой программы инновационного сотрудничества государств-участников СНГ в Ереване приняли участие представители Армении, России, Таджикистана, Казахстана, Узбекистана, Туркмении, Украины, Белоруссии и Молдовы. По словам заместителя руководителя Федерального агентства по делам СНГ Игоря Морозова сотрудничество в первую очередь касается таких сфер, как самолето- и судостроение, энергетика и энергосбережения и др.. В декабре 2010 года результаты деятельности рабочей группы будут представлены президентам стран СНГ. А с января 2011 до 2020 года запланирована реализация проектов.
Правительство Армении на заседании 27 мая утвердило программу по реализации деятельности технопарка в Гюмри на 2010 год. Как сообщил заместитель министра экономики РА Ара Петросян, программа включает три основных компонента: реализацию программ по оказанию содействия для внедрения инноваций и современных технологий, управление деятельностью технопарка со стороны фонда экономического развития Гюмри, а также основание образовательной и научно-исследовательской лаборатории в сфере механики и электроники совместно с местными и международными компаниями.
Помимо этого, программой предусмотрена разработка бизнес модели по созданию свободной торговой зоны на территории технопарка. По предварительным подсчетам инвестиции в осуществление программы составляют порядка 200 млн. драмов, а ее финансирование будет осуществляться, как за счет бюджетных средств, так и за счет других средств, не запрещенных законодательством РА.
Армянская делегация приняла участие во Всемирном конгрессе по информационным технологиям в Амстердаме (Нидерланды). В конгрессе, который прошел с 25 по 27 мая, приняли участие информационно-аналитический центр “Норк”, компания «Essential Solutions»; делегацию возглавил Союз предприятий ИТ. Первый конгресс состоялся в 1978 году в Барселоне, став с тех пор одним из важнейших международных форумов в этой сфере с участием ведущих представителей бизнеса, науки и власти. Армения принимает участие в конгрессе в четвертый раз.