Երևանում անց է կացվում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների BarCamp 2010 համաժողովը: Հունիսի 5-ին ինովացիոն ճամբարում ներկայացվել են կայքերի աշխարհատեղայնացման, մոնետիզացման, տեղեկատվական պատերազմների և տեղեկատվական անվտանգության, կրթության բնագավառում վեբգործիքների կիրառման և այլ թեմաներով շնորհանդեսներ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում միջոցառման կազմակերպիչներից Ալեքսեյ Չալաբյանն ասել է, որ այս տարի նկատելի է մասնակիցների հետաքրքրությունը ձեռնարկատիրությունը համացանցում թեմայի նկատմամբ: Նրա խոսքերի համաձայն, BarCamp-ը, ամենայն հավանականությամբ, կդառնա ամենամյա միջոցառում, քանի որ այն մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում: «Ամեն ինչ կամավորների ակտիվությունից է կախված: Կամավորները 10 մարդ են, սակայն նրանցից առավել ակտիվները երեքն են», – ասել է նա:
Համաժողովն անց է կացվում ՀՀ կառավարության, Microsoft, iCon Communications, Marketing solutions SP ընկերությունների, քաղաքական ինստիտուտի և սոցիոլոգիական կոնսալտինգի (IPSC) աջակցությամբ:
Անցյալ տարի BarCamp-ին մասնակցել են Հայաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և այլ երկրներից ժամանած 450 մարդ: Համաժողովը ոչ պաշտոնական ձևաչափի է, որը կանխավ չի ծրագրում շնորհանդեսները: Քննարկումները վերաբերում են համացանցին և IT ոլորտին:
BarCamp-ը համաժողովների միջազգային ցանց է, որը բաց է բոլորի համար և անց է կացվում զեկույցների, թրենինգների, քննարկումների ձևաչափով: Նյութերը ներկայացնում են մասնակիցները: Առաջին համաժողովը տեղի է ունեցել 2005 թ. ԱՄՆ Կալիֆոռնիայի նահանգի Պալո Ալթո քաղաքում, այդուհետև BarCamp համաժողովն անց է կացվել աշխարհի ավելի քան 350 քաղաքներում:

On June 5, BarCamp 2010 IT conference in Yerevan featured presentations on issues including geolocation, website monetization, information wars and security, use of web tools in education.
As one of event organizers Alexey Chalabyan, told PanARMENIAN.Net reporter, increased interest for internet entrepreneurship has been observed this year.
On June 6, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan will deliver a presentation in a capacity of a blogger.
Alexey Chalabyan anticipates bar camp to become an annual event based on the interest aroused.
The conference is held with the assistance of Armenian government, Microsoft, iCon Communications, Marketing solutions SP and Institute for Political and Sociological Consulting.
Last year, the event brought together bloggers, new media professionals, IT specialists, companies engaged in Internet and digital technologies, journalists and students.
BarCamp is a brand new event, originating in the Silicon Valley of USA in 2005 that has become widespread throughout the world. The main target audience of the BarCamp is Web project managers, entrepreneurs, new media activists, designers, educators and all business professionals who are building the next generation Web.