Հունիսի 10-ին Հայաստանի կառավարությունը նիստի ժամանակ քննարկել է պետկառույցներում գրասենյակային աշխատանքի համար Unicode համակարգում որպես պարտադիր պայման հայկական տառատեսակների օգտագործումը, ինչպես նաև որոշ պետական կայքերի հայերեն տեքստերի կոդավորումների թարգմանությունը: Ինչպես իր ելույթի ընթացքում ասել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչները դիմել են կառավարությանը պետական կառույցների ամբողջ գրագրությունը միայն Unicode տառատեսակներով կատարելու խնդրանքով: Դավիթ Սարգսյանը հանդես է եկել պետական հաստատությունների գրասենյակային աշխատանքում փոփոխություններ կատարելու առաջարկով:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն իր հերթին նշել է, որ պետկառույցների որոշ կայքեր անհասանելի են լինում ընթերցանության համար օգտագործվող կոդավորումների պատճառով: «Այդ հարցը ՏՏ ներկայացուցիչների կողմից բարձրացվեց նաև ԲարՔեմփ խորհրդաժողովի ու ԴիջիԹեք ֆորումի ժամանակ»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
«Բացի 4-5 պետական կայքերից, որտեղ Unicode տառատեսակները չեն օգտագործվում, գրեթե բոլոր նախարարություններում զանազան կոդավորումներ են օգտագործվում փաստաթղթերի ու որոշումների, ինչպես նաև նամակների տեքստերը հավաքելու համար»,- հաղորդել է Դավիթ Սարգսյանը:
Դավիթ Սարգսյանի խոսքով, հետևողական լինելու դեպքում Unicode տառատեսակների օգտագործման հարցը կարելի է լուծել 1-2 շաբաթվա ընթացքում: Վարչապետը նաև բոլոր նախարարներին հանձնարարեց gov.am դոմենում էլեկտրոնային փոստեր բացել, քանի որ, ինչպես պարզ դարձավ, որոշ նախարարներ պաշտոնական նամակագրության համար ամերիկյան ընկերությունների դոմենում գրանցված էլեկտրոնային փոստեր են օգտագործում: Հունիսի 6-ին ԲարՔեմփ խորհրդաժողովի մասնակիցները Հայաստանի վարչապետին դիմել են Հայաստանում հայոց լեզվով էլեկտրոնային բովանդակության զարգացման ազգային ռազմավարություն մշակելու խնդրանքով: Տիգրան Սարգսյանին ուղղված դիմումում, որի տակ ստորագրել են ԲարՔեմփ խորհրդաժողովի մոտ 190 մասնակիցներ, շոշափվում են այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են պետական կառույցների ամբողջ գրագրությունը միայն յունիքոդ տառատեսակներով կատարելը, տեղեկատվական անվտանգության նպատակով պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցեների օգտագործումը պետծառայողների պաշտոնական նամակագրության համար: Մասնակիցները կառավարության ղեկավարին կոչ արեցին նաև քայլեր ձեռնարկել հայկական տառերի նշագրում ունեցող համակարգչային ստեղնաշարի լայն տարածման համար: Պետական կայքերի թվում, որտեղ չի օգտագործվում յունիքոդ համակարգը, նշվում են Արտաքին գործերի նախարարության, Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության, Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ – Հայաստանի, ՀՀ Ոստիկանության, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի, Քաղաքացիական ավիացիայի, ՀՀ Կենտրոնական բանկի և այլ կայքեր:

Правительство Армении в ходе заседания 10 июня обсудило использование армянских шрифтов в системе Unicode в качестве обязательных в делопроизводстве госструктур, а также перевод кодировок армянских текстов некоторых государственных сайтов в Unicode. Как сказал в ходе своего выступления руководитель аппарата правительства Давид Саргсян, представители сферы ИТ обратились к правительству с просьбой, чтобы армянские шрифты в системе Unicode были признаны официальными для использования в госструктурах. Давид Саргсян выступил с предложением внести соответствующие изменения в делопроизводство государственных учреждений.
“Помимо 4-5 государственных сайтов, где не используются шрифты Unicode, почти во всех министерствах используются различные кодировки для набора текстов документов и решений, а также писем”, – сообщил Давид Саргсян.
В свою очередь премьер-министр Армении Тигран Саргсян отметил, что некоторые сайты госструктур бывают недоступны для чтения из-за используемых кодировок. “Этот вопрос был поднят представителями ИТ и во время конференции BarCamp и форума DigiTec”, – сказал Тигран Саргсян.
По словам Давида Саргсяна, если быть последовательным, вопрос использования шрифтов Unicode в делопроизводстве можно решить за 1-2 недели.
Премьер-министр также поручил всем министрам открыть электронные почты в домене gov.am, поскольку, как выяснилось, некоторые министры используют для официальной переписки электронные адреса, зарегистрированные на доменах американских компаний.
Участники конференции BarCamp 6 июня обратились с просьбой к премьер-министру Армении разработать Национальную стратегию по развитию электронного контента на армянском языке. В обращении к Тиграну Саргсяну, под которым подписались около 190 участников конференции BarCamp, затрагиваются такие проблемы, как перевод кодировок армянского текста на официальных государственных сайтах в систему Unicode, использование официальных электронных почтовых ящиков для официальной переписки госслужащих в целях информационной безопасности. Участники также призвали главу правительства предпринять шаги для широкого распространения компьютерной клавиатуры с разметкой армянских букв. Среди государственных сайтов, где не используется система Unicode, сайты министерства иностранных дел, Полиции, Конституционного суда, Главного управления гражданской авиации Армении, Центрального банка и др.