Նոր կրթական Ինտերնետ-պլատֆորմը Հայաստանում կստեղծվի երեք տարվա ընթացքում: Այդ մասին հունիսի 18-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Նրա խոսքերով, մոտ ժամանակները կառավարությունը մասնագետների մրցույթ կհայտարարի, որոնք կնախագծեն պլատֆորմը: Այս նախագծի սկզբնական փուլի համար ՀԲ-ը կհատկացնի 50 հազար դոլար:
«Մենք կրթական պորտալ ունենք armedu.am հասցեով, որն օգտագործողների մեծ քանակ ունի և որտեղ տեղադրված է հայալեզու բովանդակություն: Նա թույլ կտա ուսուցիչներին դուրս գալ նոր մակարդակ: Այն թույլ կտա ուսուցիչներին ինքնություն բովանդակություն ստեղծել, օրինակ` տեսախաղեր, և տեղադրել դրանք Ինտերնետում»,- ասել է Արմեն Աշոտյանը: Նրա խոսքերով, այդ նախագիծը թույլ կտա հայալեզու բովանդակություն ստեղծել Ինտերնետում, ինչպես նաև դիստանցիոն դասեր անցկացնել Հայաստանի բարձր լեռնային գյուղերում: «Պլատֆորմը նախատեսված է լինելու ոչ միայն Հայաստանի ուսուցիչների և աշակերտների համար, այլ նաև Սփյուռքի»,- ասել է նախարարը:

Новая образовательная Интернет-платформа будет создана в Армении в течение трех лет. Об этом на пресс-конференции 18 июня сообщил министр образования и науки РА Армен Ашотян. По его словам, в ближайшее время правитeльство объявит конкурс специалистов, которые спроектируют платформу. На этот начальный этап проекта Всемирный Банк выделит кредит в размере $50 тыс.
“У нас есть образовательный портал по адресу armedu.am, который имеет высокое число пользователей и где размещен армяноязычный контент. Образовательная платформа позволит выйти на более широкий уровень. Она позволит учителям самостоятельно создавать контент, например видео-уроки, и размещать его в Интернете”, – сказал Армен Ашотян. По его словам, этот проект позволит создать армяноязычный контент в Интернете, а также проводить дистанционные уроки в высокогорных селах Армении. "Платформа будет предназначена не только для учителей и учеников Армении, но и Диаспоры», – отметил министр.